Frank

Bicicleta de "excursie"

Recommended Posts

Dupa aproximativ 2 ani in care am tot cochetat cu ideea de a cumpara o bicicleta de cicloturism, azi a ajuns acasa in Ro, bicla mult dorita.

http://bikepark-dissen.de/produkt/neu-vsf-fahrradmanufaktur-tx-400-expedition-herren-fahrrad-14-gang-rohloff-modell-2016/

Acum cativa ani cand m-a prins febra cicloturismului.Am adaptat mountain bike-ul meu, dar parca tot simteam nevoia sa iau ceva mai serios ptr ture. Pe vremea aceea am cumparat o Furca SurlyTroll, plus portbagaje fata Tubus Tara, spate Tubus Logo. Lucruri extraordinare care si-au facut datoria perfect!!! De vanzare acum!!!

Dupa multe cercetari si e-mailuri, am ajuns la Fahrrad Manufaktur TX400( Frank cred ca mai tii minte ca te-am batut putin la cap cu bicla asta-multam de sfaturi!).In cercetarile mele pe net, am gasit un magazin in Frankfurt. Am tras o fuga la Frankfurt si am vizitat magazinul, dar din pacate aveau doar marimea 47, iar mie imi trebuia 52.

Dupa alte plimbari din site in site, am gasit magazinul.

Bicicleta am achizitionat-o exact de pe site-ul din link-ul de mai sus, dar cu ceva peripetii. Nu a fost chiar asa usor precum am crezut eu. Mi-a fost greu sa gasesc o solutie de plata, ba nu mergea cu cartea mea de credit, ba Pay Pal nu functiona. Primesc un zbor de Frankfurt( lucrez ca insotitor de bord) si pe timpul zborului am ocazia sa intru la discutii cu unul dintre pasagerii zborului Abu Dhabi -Frankfurt. Cumva am ajuns la discutii de cicloturism, munte, iesiri in natura. Asa am ajuns sa-i spun ca vreau sa cumpar o bicla din De, dar nu reusesc sa o platesc nicicum. Moment in care incredibil sau nu, omul se ofera sa ma ajute. Si nu oricum. A avut incredere maxima in mine. Omul a platit bicla din banii lui, urmand ca eu sa-i trimit banii cu prima ocazie.

Zis si facut cu precizie germana. Bicla a fost luata si trimisa la el in Mainz mai exact. Cu prima ocazie de la cumparare, am luat un alt zbor la Frankfurt(acum 3 zile) si am plecat sa impachetez bicicleta si sa o platesc evident. Am impachetat bicla, am platit si urma sa gasesc o modalitate de transport. Contactez Mayer(firma de transport persoane) dar cu ei cumva nu am reusit sa ajung la un acord. Contactez DHL, ei imi spun ca e prea mare coletul, ca in Ro nu au masini care sa o transporte. Caut avion...ceva cam scump. Intr-un final contactez o alta firma de transport care ma loveste cu un 800 E transportul...dar tot ei imi spun sa incerc Eurolines. Dau un telefon la Eurolines Frankfurt, unde aflu ca a doua zi pleaca un autocar spre Ro...cu 25 E/bicla.Iau rapid bicla bine impachetata, o arunc in trenul dinspre Mainz-Frankfurt si sunt deja la sediul Eurolines. Completez un formulat, doua...platesc, iar doamnele de-acolo ma asigura ca va ajunge in siguranta bicicleta. Azi, fratele meu a ridicat bicla de la Deva in stare perfecta!!!

Acum urmeaza sa-i dau ceva ture cand voi avea vreme...abia in vara!

• Upvote 4

Sa o stapanesti sanatos si ureaza-i sanatate domnului acela, din partea mea.

LE: si mie mi-e dor de Frank

• Upvote 1

Multam fain:)

Ture minunate iti doresc!

Tare bicicleta, sa ai parte de satisfactii maxime cu ea.