Frank

Bicicleta de "excursie"

Recommended Posts

E clar ca daca o sa plec la un drum in care am de urcat pante nasoale si mult off-road nu o sa ma incarc cu mai mult de 10 kg, si alea intr-un rucsacel in spate, iar 20 kg o sa le pun pe bicla in genti de portbagaj cand o sa am mai mult drum drept si drumuri cat de cat civilizate (nu cum am luat-o prin padure acum 2 weekenduri, in Leaota).

Foile nu o sa le schimb, raman la 2, si nici la ergopowere nu vreau sa umblu.

Forta consider ca am, pt ca urcam cu foaia de 32 si pinionul de 23 unde prietenii mei urcau cu foaia de 22 si pinionul de 30 sau 32 (bine, nu aveam de ales).

Cred ca pana la urma o sa fac un compromis, in sensul ca voi inlocui pinioanele mari, de 21 si 23, cu unele si mai mari, de genul 24 si 30 sau 25 si 31, depinde ce gasesc.

De unde stiu care e cel mai mare pinion pe care poate urca schimbatorul meu Shimano 105?

Incearca site-ul shimano: Product

ei zic 27 maxim, ai acolo si gama de pinioane 105 si intr-adevar 27 e cel mai mare.

E clar ca daca o sa plec la un drum in care am de urcat pante nasoale si mult off-road nu o sa ma incarc cu mai mult de 10 kg, si alea intr-un rucsacel in spate, iar 20 kg o sa le pun pe bicla in genti de portbagaj cand o sa am mai mult drum drept si drumuri cat de cat civilizate (nu cum am luat-o prin padure acum 2 weekenduri, in Leaota).

Foile nu o sa le schimb, raman la 2, si nici la ergopowere nu vreau sa umblu.

Forta consider ca am, pt ca urcam cu foaia de 32 si pinionul de 23 unde prietenii mei urcau cu foaia de 22 si pinionul de 30 sau 32 (bine, nu aveam de ales).

Cred ca pana la urma o sa fac un compromis, in sensul ca voi inlocui pinioanele mari, de 21 si 23, cu unele si mai mari, de genul 24 si 30 sau 25 si 31, depinde ce gasesc.

De unde stiu care e cel mai mare pinion pe care poate urca schimbatorul meu Shimano 105?

Tocmai am plasat o comanda la wiggle pentru nu tubus cargo cu adaptoare pt cadru fara gauri pe chain stay (o sa-mi iau si o bicla numai pt touring, dar mai dureaza nitel) si Ortlieb back roller plus. Transportul e gratis, 5 euro in plus pentru priority dispatch. 215 euro. Abia astept :-bd

Incearca site-ul shimano: Product

ei zic 27 maxim, ai acolo si gama de pinioane 105 si intr-adevar 27 e cel mai mare.

Model Number RD-5600-GS

Series 105

Cassette Compatibility 10-speed

Maximum Sprocket 27T

Minimum Sprocket 11T

Maximum Front Difference 22T

Total Capacity 37T

Ai idee ce inseamna acel Total Capacity 37T?

Cum platesti ce ai comandat de pe siteul ala?

A inceput sa-mi faca placere sa explic cei cu "T"-ul ala din...de exemplu 27T :D "T" -ul cu pricina e capacitatea schimbatorului, adica ce bloc de pinioane combinat cu ce foi poate el duce. Dar cum se obtine T-ul vietzii. Ei bine scazi din nr de dinti al pinionului cel mai mare nr de dinti al pinionului cel mai mic, si la foi la fel. Dupa, insumezi cele doua rezultate si obtii T-ul respectiv. De exemplu, daca ai bloc 11-32 si foi 22-44 T-ul va fi (32-11)+(44-22)=43. Adica vei necesita un deraior spate care duce 43T...un long cage. 105-ul e short cage, asa ca nu duce decat 37T din aia.

Multumesc pentru informatii, chiar nu stiam toate astea.

Pana la urma, concluzia e ca la schimbatorul pe care il am (105) nu pot sa pun un set de pinioane care sa aiba cel mai mare pinion cu mai mult de 27 de dinti.

As putea sa mai umblu la foi, dar cred ca nu e bine nici sa fie diferenta prea mare intre cea mica si cea mare (pentru ca vreau sa raman doar la 2 foi), pt ca altfel s-ar fi facut angrenaje de genul, sa zicem 45-25 dinti, dar diferenta cea mai mare am vazut-o e la cele compacte (50-34), de 16 dinti. Altfel, cred ca dai la maneta de innebunesti pana schimba foaia (mai ales pana urca de pe cea mica pe cea mare), daca ai diferente de 20 dinti sau mai mult.

Cred totusi ca o sa ma descurc pentru Touring cu un set de pinioane de 12-27 si cu angrenajul meu de 44-32.

Model Number RD-5600-GS

Series 105

Cassette Compatibility 10-speed

Maximum Sprocket 27T

Minimum Sprocket 11T

Maximum Front Difference 22T

Total Capacity 37T

Ai idee ce inseamna acel Total Capacity 37T?

Cum platesti ce ai comandat de pe siteul ala?

Cu cardul.

wiggle is baieti seriosi.

Si eu am comandat la ei pe site, si mi-au venit produsele in 3 zile cu DHL. Insa m-a costat 25 EUR transportul, desi ei ziceau ca pentru comenzi mai mari de 169 de euro transportul ar fi gratis.

s-ar putea sa fie gratis cu posta normala. unde poti sa ai surprize. Mie mi le-au trimis la Pitesti si in registrul postei comanda nu exista. Adica putea sa ia oricine pachetul si sa plece cu el acasa (mi s-a intamplat asa ceva in bucuresti). Din fericire postasul ii stia pe ai mei.

intrebare catre Frank. Dupa cateva cautari am gasit bicla asta: BeyondBikes.com - Bianchi - Volpe w/105Tiagra Build (09)

cum ti se pare? din cate am citit nu are gauri pentru barile din fata, dar am inteles ca alea se pot monta cu diverse alte jucarii.

singurul bai pe care il vad este ca nu am gasit-o deloc pe site-uri din europa, iar transportul din SUA este de aprox 200$.

Ce sint "barile din fata" ?!? Lowrider ?

Nu cunosc aceasta bicicleta, dar asta:

BIANCHI VOLPE

http://www.cyclingforums.com/t301413.html

http://www.sheldonbrown.com/volpe.html

http://touring.anymouse.org/index.php/models/Bianchi/Volpe

http://kingnerd.blogspot.com/2009/04/bianchi-volpe-1-yr-challenge-month-9.html

nu suna rau.

Ce zici de asta (presupus ce te poti imprietenii cu bar end shifter):

http://www.surlybikes.com/lht_comp.html

De la multi forumisti (nu de aici, de pe un forum de cicloturism) am auzit numai lucruri pozitive.

Daca sint bine informat, LHT-ul se poate comanda si in Germania (cred ca transportul e mai ieftin)

P.S. Ce ai de gind sa faci cu bicicleta ?

Din link-ul indicat (Touring Bicycle Reference: No such thing!

I once boned a chick on one of these..it was lame

Nu am inteles ce inseamna si nici traducerea de la google nu m-a ajutat.

P.S. Ce ai de gind sa faci cu bicicleta ?

In link se referea la o folosire speciala a bicicletei de excursie?

Nu am inteles ce inseamna si nici traducerea de la google nu m-a ajutat.

In curind apare myextreme2012, el e expertul in astfel de expresii :-/ (daca nu e stoned :-?)

Eu nu-s stoned momentan, asa ca am sa va dau cateva indicii :-?

"Boner" este in engleza o expresie de argou pentru "erectie". Probabil acuma iti dai seama ce inseamna "to bone a chick" (sper ca este vorba de "chick" tot ca argou, nu de zoofilie).

"Lame" ar fi ceva gen "jalnic","nasol", "patetic", si alte sinonime care nu-mi vin in cap la ora actuala. Lucru de inteles, e mult mai practic un Harley-Davidson decat o bicicleta pentru asemenea activitati. Probabil un recumbent permite o stabilitate si un confort mai bun, dar nu am avut de-a face deocamdata cu asa ceva :-/

Multam fain de traducere. Ma duce cu gandul la bancul despre slabit, se poate adapta la o bicicleta tandem si o tipa dezbracata pe saua din fata; bilet pe spate:"daca ma prinzi ma ". Asa s-ar stabili un nou record de viteza.

Intentia mea de a face o bucurie unui forumist foarte simpatic a esuat jalnic; daca stiam ca tu te bagi o rezolvam imediat :-/.

Referitor la genti de calatorie,eu am 2 Deuter DS rack pack LR si desi sunt fabricate in special pt. furca fata,eu le-am folosit pe spate,diferenta fiind doar de volum(32l perechea,fata de 48l DS rack pack-ul -de spate).Sunt foarte usor de incarcat,sunt impermeabile si practic le poti prinde/despride de portbagaj cu o singura mana si odata prinse raman stabile chiar daca drumul e plin de gropi..Nu vad nici un inconvenient,exceptie pretul care este mare.Dar cum nimic bun nu e niciodata ieftin,asta e.Cel putin daca sunt durabile isi scot banii in timp.Cum a spus si Frank bagajul trebuie sa fie usor de prins de portbagaj si sa ramana acolo.Ultimul lucru care vrei sa-l faci e sa pierzi mult timp manevrand bagajul.Eu am pierdut acasa vreo ora cautand cea mai buna varianta de prindere,dar acum pot prinde si desprinde tot ce car in 2-3 minute(genti,cort,sac dormit,izopren,camera foto).E bine sa ai cu tine tot ce vei folosi cu siguranta,dar si cateva lucruri in caz de nevoie.De exemplu vara te gandesti ca nu vei avea nevoie de o jacheta de vreme rece,dar vremea se poate schimba repede de la canicula la frig,mai ales la munte.Oricum totul trebuie carat intr-o anumita limita,prea mult si iti strici tot cheful.E bine sa ai si o pelerina de ploaie pt bagaj,in cazul meu geanta cortului si sacul de dormit nu sunt impermeabile si daca se pot monta e preferabil sa ai aparatori clasice de noroi.Cu portbagaj aparatorile demontabile de spate cum e SKS x-blade,devin inutile(eu prind saci de plastic pe portbagaj si bag cortul intr-un sac menajer,improvizand astfel o aparatoare spate) si chiar daca le poti monta protectia e limitata la posteriorul rotii fata respectiv anteriorul rotii spate.In fata eu nu pot monta aparatoare clasica datorita franei pe disc,dar pe spate voi monta cu siguranta una.

alea le-am citit si eu si tocmai de aceea mi-a cam picat pe dansa. Am gasit si o comparatie cu Kona (cea de pe PM) si Bianchi iesea pe plus.

de facut: excursie lunga tare

Acum, LHT-ul este cam din aceeasi categorie. Ideea este cat costa in europa

Ce sint "barile din fata" ?

nu prea stiu cum sa ii zic porbagajului pentru roata fata (?)

Cat despre caratul bagajului in rucsac,pot spune ca e cu siguranta o idee nu prea inspirata,in special pt barbati.Fara nimic in spate daca seaua nu e corect reglata sau daca pozitia de pedalat e incorecta(suna ciudat,dar pe sa se sta cu fundul ) pot aparea neplaceri(cum ar fi o durere de 'posterior') si chiar probleme medicale grave cauzate de cresterea presiunii intra peniene,prin compresie.Cand saua e ajustata corespunzator si stai pe sa intr-o pozitie corecta,n-ar trebui sa patesti nimic.In schimb cu rucsac in spate pe un traseu lung chiar si cand totul e ok,sub nici o forma nu scapi de neplaceri si daca faci greseli poti suporta consecinte care in timp chiar ca-ti strica tot cheful:(.

Eu prefer sa transfer greutatea care o caram in spate in niste genti montate pe furca fata.Mai bine sa fi sigur decat sa-ti para rau.In plus,fara rucsac transpiratia se evapora usor de pe spate(ceea ce nu se intampla cu rucsac) si comfortul termic e mult sporit.

Tocmai am plasat o comanda la wiggle pentru nu tubus cargo cu adaptoare pt cadru fara gauri pe chain stay (o sa-mi iau si o bicla numai pt touring, dar mai dureaza nitel) si Ortlieb back roller plus. Transportul e gratis, 5 euro in plus pentru priority dispatch. 215 euro. Abia astept :D

am gresit mai sus cand am zis chain stay, era vorba desigur despre seat stay.

pachetul meu de la wiggle a venit in 48 de ore(au sosit ceva mai devreme azi), la prima vedere sunt foarte multumit de calitate, sa vad acum cat de bine le pot convinge sa stea pe cadrul actual.

(am pus ochii deja pe un cannondale touring, in funtie de cum iese prima experienta de cicloturism international, ma voi hotari daca o cumpar sau nu)

de wiggle ce pot sa zic acum... comert de buna calitate: informatie, stoc maricel, plata simpla, package tracking, transport gratuit sau ieftin in cazul priority dispatch si livrare rapida. preturile sunt si ele in limitele bunului simt.

pe mine m-au castigat.

P.S.: o sa pun si pe topicul de magazine, am pus aici pentru ca e vorba de produse pentru cicloturism.

P.S.2: multumesc inca o data lui frank pentru sfaturile lui.

Intentia mea de a face o bucurie unui forumist foarte simpatic a esuat jalnic; daca stiam ca tu te bagi o rezolvam imediat :D.

D'awww, scuze >:D<

Lasa ca si io sunt simpatic :D

@animaloo

Barile din fata sint :

Lowrider (poze)

http://images.google.de/images?hl=de&um=1&q=tubus+lowrider&sa=N&start=0&ndsp=18

In ziua de azi un standard la curse lungi, respectiv biciclete folosite la cicloturism

Portbagaj fata (front rack) (poze)

http://images.google.de/imgres?imgurl=http://farm3.static.flickr.com/2298/2356747414_48cf075a62.jpg%3Fv%3D0&imgrefurl=http://flickr.com/photos/stronglight/2356747414/&usg=__H8-utvbZFwiDLcwxVO1kIQRuEug=&h=321&w=500&sz=107&hl=de&start=48&um=1&tbnid=N60p_KaqlzIu2M:&tbnh=83&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3D%2522gilles%2Bberthoud%2522%26ndsp%3D18%26hl%3Dde%26sa%3DN%26start%3D36%26um%3D1

http://www.serotta.com/forum/showthread.php?t=32380

http://www.bgcycles.com/images/rack_mtn.jpg (Bruce Gordon)

Nu stiu daca in afara de Gilles Berthoud si Bruce Gordon mai gasesti la cineva aceste modele. Dar cred ca tu cauti un lowrider. Fa. Tubus are si un model pentru furca fixa fara filet de prindere.

Cind am timp incerc sa caut si sa-ti spun cit ar costa LHT-ul in Eoropa

@AdrianFlorin

Cum am mai spus, cu greutatea bagajelor repartizata 1/3 pe roata fata si 2/3 pe roata spate bicicleta sta pe sosea ca o locomotiva pe sine.

OFF TOPIC

Lasa ca si io sunt simpatic :D

Bine-nteles, si tu esti simpatic, toti sinteti simpatici dar cite unul nu gaseste concurenta pe aces forum ... :D

Aici cunosc unii care-si comanda numai cadrul si-si monteaza "echiparea" in functie de preferinte si portmoneu (pe ei ii interesaza in primul rind un cadru de otel de calitate). Pe de alta parte fiecare dealer mai civilizat care nu scoate numai marfa gata montata din raft iti face aceasta bicicleta "custom" :D