Frank

Bicicleta de "excursie"

Recommended Posts

Aici sunt eu in Bulgaria pe coasta Dunării ,  cand m-am dus pe Şaua de CARTON  :>

6aba81ae41.jpg

Fii bun si povesteste-ne cam ce ture ai facut, cat de lungi, cat timp ti-au luat? Ai mers exact asa ca in poza?

Ti-ar trebui niste manusi, iar chilotii si pantalonii conteaza si ei, daca vrei confort la drum lung. 

Daca au cusatori/margini in relief pot sa te roada, aici deja nu mai tine de bicicleta.

deci de cand am luat bicicleta asta , fac intre 25-40 km zilnic . Nu toata ziua, doar 2-3 ore fac acesti kilometri. Daca ar fi sa pedalez o zi intreaga cred ca fac 120 .  In afara tarii doar in Bulgaria am fost cu ea exact asa ca in poza , cu niste coburi de 38 lei... dar vreau sa plec pana la Istanbul cat de curand

exact cauciucul asta il am pe spate si este ca nou .  pe fata nu este la fel , scrie Kenda ( este din acela ieftin de cct)  . Trebuie sa-i cumpar saua Brooks si inca un cauciuc la fel ca pe spate. Pentru saua Brooks nu-mi mai trebuie chiloti speciali ca aia merge si in curu gol.  Lista mai continua, trebuie si manusi si casca si coburi calumea..ochelari (dar pot sa merg si cu ochelarii mei de soare Armani) , cam astea , restu le am

http://www.bikezone.ro/piese/schwalbe/marathon-plus-28x1-50-b-b-rt-sarma/

Ok...toate bune , toate frumoase , da' cu care dintre astea doua sa plec la drum ?? /:)

Fotografie0309_001.jpg

Oameni buni, @@Iully, este trecut de prima tinerețe, are o pauză mare de când nu a mai pedalat, o greutate deloc de neglijat și a crezut că un antrenament de 2 luni făcut după ureche este suficient pentru a trece la cicloturism. Eu îi înțeleg frustrarea pentru că am trecut personal prin asta după o pauză de 15 ani! Dacă nu aveam prieteni apropiați de vârsta mea care au tras de mine și m-au motivat, recunosc că niciodată nu aș mai fi pedalat. Ei nu m-au lăsat să vând prima bicicletă care dealtfel fiind un MTB era mult mai puțin confortabilă față de ce are el. 

@@Iully, chiar ai nevoie de prieteni cu care să mergi în ture și să te motiveze. Ulterior poți cumpăra și altă bicicletă.

Eu când m-am referit la antrenament, m-am referit și la adaptarea corpului. Spatele nu mai este la fel de elastic, iar adaptarea lui nu mai este ca la tinerețe ci se face mult mai greu.

Da! Eu am trecut prin frustrarea asta. Îți mai povestesc ce frustrări am la ski?

Hai ca nu e chiar asa pretene. Am vazut cicloturisti straini , majoritatea trecuti de 45 ani. Chiar acum de curand in Bulgaria m-am intalnit cu acel francez care avea 50 ani ,dar foarte slab . Omul insa avea o bicicleta mult mai scumpa decat a mea . Este adevarat ca trebuie ceva timp de antrenament , dar odata capatata experienta in cicloturism, trebuie facut pe fiecare an cel putin 3 luni expeditii lungi . Ei asa fac, pentru ca au timp si bani dar adevarul este ca aratau jalnic, nespalati , nebarbieriti , cu ochii rosii de la vant..Pur si simplu eu stiu cum este, ca imi place natura si nici nu sunt adeptul luxului artificial . Cand ma duc la mare , imi place la cort,  la munte la fel , dar cateodata mai ai nevoie si sa platesti un hotel sau sa mananci o mancare buna la restaurant . Daca ai bani pe card , ai curaj sa pleci oriunde cu bicicleta , nu mai conteaza varsta , conteaza doar sanatatea

”Pretene”!

Ai făcut praf topicul acesta, iar tonul arogant și superior trădează cu totul alte frustrări. În nici un caz șaua, poziția pe biclă sau sistemul de transmisie. Personal îți doresc să:

.. ai bani pe card , ai curaj sa pleci oriunde cu bicicleta ...

Am câteodată impresia că oricât de binevoitori și bine intenționată ar fi comunitatea, există indivizi cărora nu le poți schimba concepțiile.

Se pare că ai devenit deja expert. Vânt din pupa!

• Upvote 3

Hai ca s-au adunat posturi garla de-un topic separat. Le mut pe toate si puteti relua discutia. 

• Upvote 2

Nu, e de ajuns; cam asta a fost pentru "pretenul" Iully.

• Upvote 3

Un exercitiu de rabdare prea greu. Moldovean fiind si tot imi venea sa il bat cu o camera cu valva Schradder pe spinare din cand in cand :)

• Upvote 3

Am sarit vreo 10 pagini tot asta vad stimabilul Iully refuza tot ce i se spune, o tine mortis ca cicloturism se poate face doar pe hi end... Pai in pana mea! Du-te-n ...germania si cumpara o bicla deaia de care vrei tu si lasa-ne in durerea noastra ca esti cu capul...

• Upvote 3

ochelari (dar pot sa merg si cu ochelarii mei de soare Armani)

Pai zi asa, fratele meu cu ochelari Armani.

Acum intelegem si noi de ce iti trebuie cea mai tare bicicleta si de ce nu poti face cicloturism cu o bicicleta obisnuita. Ca doar trebuie sa asortezi ochelarii aia cu ceva.

Recunosc cinstit: crapa pipota-n mine de invidie ca n-am ochelari Armani. 

Neamtul pe a carui bicicleta ai mers, sigur avea cel putin 2 perechi de ochelari Armani, chiar daca nu le-ai vazut. Le tinea ascunse.

Ca asa merg astia cu bicicleta (vorba unui clasic al acestui forum): "imbuibati occidentali".

• Upvote 2

Asta inseamna sa pui carul inaintea boilor... Inainte de a te angaja intr-o tura cicloturistica de mai multe zile (sau saptamani, luni) trebuie sa te evaluezi onest fizic si psihic, sa vezi daca esti pregatit. Conditia fizica nu se dobandeste peste noapte, si trebuie mai mult decat ture de 25-40 km. Trebuie ture in care esti atent la detalii, la semnalele pe care ti le transmite corpul si bicicleta. O bicicleta mai de incepatori, bine reglata, chiar daca e mai grea si componentele in rotatie au rezistenta la inaintare mai mare, poate fi un bun antrenor.

Dupa care, antrenat fiind, treci la o bicicleta mai buna si la un echipament mai bun. E gresit sa crezi ca o bicicleta dedicata, de tip trekking rigid cu roti de 28, echipata high-end, e unica solutie. Pentru ca asa cum spune tipul din linkurile de mai jos, exista mai multe tipuri de turism cu bicicleta: 

http://tomsbiketrip.com/which-touring-bike-should-i-buy/

http://tomsbiketrip.com/how-to-build-the-ultimate-round-the-world-expedition-touring-bike/

• Rapid vs incet
  • cu bagaj minimal vs cu bagaj complet
  • pe sosele asfaltate vs pe drumuri/poteci neasfaltate
  • ture scurte vs ture lungi
  • buget mare vs buget mic

Ori, ca sa alegi varianta cea mai potrivita in functie de toate variabilele astea, trebuie sa fii flexibil, nu sa-ti pui piedici singur prin incapatanarea de a alege doar componente scumpe, ca vezi-doamne, asa aleg "cicloturistii profesionisti". Asa ceva nu exista, oamenii aia merg de placere (ex. sunt la pensie, au un buget, se bucura de timpul liber, sau sunt freelanceri tineri care muncesc intermitent si fac pauze in care pleaca sa vada lumea etc; nu ii pune nimeni sa mearga "de 3 ori pe an").

Cred ca am asistat la un moment istoric, acela cand biciclitul devine o chestie de cocalar. Eh, "nimic nu mai e ca pe vremuri" ????

• Upvote 5

@tsisak

Recunoaste ca esti invidios ca n-ai ochelari Armani. 

• Upvote 2

:D :))

Armani, Armani, A-a-armani!

Mai am o presimțire, ca in curând vor apărea echipamente de ciclism, papuci spd si toate celelalte accesorii "obligatorii" marca Armani, Gucci, Dolce&Gabbana etc.

• Upvote 1

In cazul asta puteam sa-i recomandam bicicleta asta care nu cere nici un efort pentru ca nu "se pedaleaza" ci "se priveste".

colnago-c35-ferrari-carbon-gold-bicycle-

• Upvote 2

Am si eu o 'cunostinta' cocalar cu lant gros de aur(gol pe dinauntru) care mai nou are bicicleta, nu e de fite, dar ma ingrijoreaza ca au aparut si pe 2 roti astia... Parca ii si vad lasand bicicleta pe avarii in mijlocul drumului, scuipand seminte in timp ce pedaleaza, etc...

@@mumus Eu n-as fi ingrijorat ci impresionat pentru ca biciclitul n-ar trebui sa fie o chestie elitista. Inseamna ca lumea se schimba si asta e bine.

Un "cocalar" care accepta sa "transpire" pentru o satisfactie "indoielnica" isi pierde identitatea de "cocalar" si se desprinde de originea din "natia de carutasi frustrati ca nu au masina".

• Upvote 1

@@netcity

Mai discutam cu cineva, la o tura, acum cateva saptamani, ca este mult mai important ca lumea sa iasa pe bicicleta comparativ cu importanta calitatii lor umane.

Pana la urma nici noi nu suntem mai mult sau mai putin performanti pentru ca ne dopam, cum ar putea spune unii (unii mi-au si spus-o). Generalizarile nu sunt bune. Oamenii trebuie lasati sa se schimbe si atunci cand tind sa o faca, trebuie incurajati.

Adica vreau sa spun ca generalizarea utilizarii bicicletei este mai importanta, in acest moment, decat generalizarile privind anumite categorii socio-economico-culturale sau subculturale.

Imi pare rau ca nu mai gasesc o poza de pe FB cu o adunare de biciclisti, undeva prin state, noaptea. Toti aveau biciclete tunate cu tot felul de lumini.

Nu spun ca sunt de acord ca ciclismul sa fie contaminat de prostul gust si mitocania dar nici nu cred ca o atitudine, sa-i zicem rigida, este constructiva.

Adevarul este intotdeauna deasupra dorintelor si perceptiilor noastre. Cum se spune: undeva la mijloc.

@@netcity

.....

Nu spun ca sunt de acord ca ciclismul sa fie contaminat de prostul gust si mitocania dar nici nu cred ca o atitudine, sa-i zicem rigida, este constructiva. ...

După mulți ani petrecuți cu precădere prin țările unde oamenii sunt modești din fire și educație, țări în care locuitorii știu exact ce să aleagă bun din Legile lui Jante; am încercat să merg la câteva săli de sport din Brăila, Constanța și București. Am încercat și nu am reușit deși mi se spune de regulă că sunt cel mai tolerant din fire. De la umplerea sălilor de sport cu mitocănie și prost gust până la cedarea pistei de biciclete în baza dreptului de șmecher nu este decât un pas.

Faceți un exercițiu de imaginație asupra comportamentului unui cocalar cu BMW transpunând exact situația pe pista de biciclete. Deși să fiu sincer,cred că-i vom găsi pe trotuar, deoarece pe acolo merg și cu BMW-ul.

@@iacobdoc, ai încredere ce îți spune un bănățean de origine germană care se plimbă destul de des în ultima vreme cu treabă prin Cluj; în Ardeal nu există cocalari. ”Adevărăciunea” cocalarilor se găsesc în estul și sudul arcului Carpatic.

Sunteți siguri că îl vreți pe ăsta pe lângă voi și copiii voștri?

LPVuhmd.jpg

Conceptul ca "somnul natiunii naste monstri" se aplica si in afara clasei politice si chiar si la case mai mari (tari cu lapte si miere la robinet si schimbatoare Di2 gratuite).

@@netcity

Nu te contrazic. Este destul de limpede ce spui.

Nu l-as dori pe bicicleta pe tovarasul din imagine dar alaturi de el, in discutia legata de "cocalari" au fost "inghesuiti" indivizi care sunt cvasi-decenti prin comparatie doar ca nu au deprins, inca, comportamentul civilizat pe bicicleta.

E adevarat ca exista un risc foarte mare ca tocmai acestia sa vrea piste de bicicleta pe trotuar ceea ce e foarte prost.

Domnilor, discutia referitoare la relatia bicicleta - colar si impacut acestei relatii in societatea romanesca este interesant, insa total off-topic.

Plus ca scopul acestui topic nu este acela de a posta poze cu cocalari (cu sa fara bicicleta).

In cazul in care doriti continuarea acestei discutii, puteti deschide un topic separat la "Timp liber".

Multumesc pentru intelegere.