Alex C

Sfat achizitionare MTB 2000-2300 lei

Recommended Posts

Salut , 

Sunt foarte nou pe acest site si in lumea aceasta a bicicletelor. As dori sa-mi achizitionez o bicicleta noua , bugetul fiind de 2000-2300 lei. Doresc sa utilizez bicicleta in regim de iesiri in parc dar nu m-ar deranja posibilitatea de a iesi si pe un teren accidentat/forestier. Totodata doresc sa precizez faptul ca nu am mai avut o bicicleta pana acum , nu am fost absolut deloc atras de acest sport , drept urmare sunt complet in necunostinta de cauza cand vine vorba despre biciclete , piese etc.. Tot ce stiu la o bicicleta este numele 
producatorului de piese Shimano si cam atat..Din micile mele cercetari pe YT am gasit un top 5 al unor biciclete relativ ieftine si pentru incepatori , dintre care mi-a atras atentia una in special si anume aceasta :https://www.sportist.ro/bicicleta-mtb-sprint-apolon-29-2018.html. Ce parere aveti despre acest model? Este ok echipat? Astept sfaturi si pareri , va multumesc pentru timpul acordat 

Spor la pedalat

Inaltimea mea este 1.76m si cantaresc 82 kg

Imi place modelul sugerat de tine , intradevar are o reducere considerabila ( si la Devron pe site este la reducere , insa nu atat de mare ca pe site-ul Emag ). Este cu mult peste modelul ales de mine?

Dap, piesele sunt mult mai bune. Marimea M e k pt tine

In acest buget acel Devron are de departe cele mai bune dotari posibile. M iti e ok. Vad ca mai e doar 1 bucata si nu cred ca va mai sta mult.

Acel Devron, pentru dotari vs.pret, nu poate fi batut de nicio alta bicicleta noua.

Vizavi de KTM, au prostul obicei de a super mega evalua pretul "de vanzare", deci reducerea e de fapt ceva gen Black friday, doar ca tine tot anul la ei. KTM-ul e net inferior acelui Devron. La modul realist pretul corect pentru KTM ar fi pe la 1800-2000 lei.

Daca nu intervine nimic intre timp o sa achizitionez acel Devron , teoretic eu ma orientasem spre luna viitoare la achizitie , dar dat fiind faptul ca e ultima din stoc si avand  si o reducere destul de mare o sa fac tot posibilul sa o cumpar cat mai curand

Multumesc inca o data de sfaturi , amabilitate si raspunsurile rapide venite din partea voastra. O zi buna si spor la pedalat

Salutare!

Postez aici fiindca nu are rost sa mai deschid alt topic, bugetul maxim este cel din titlu.

Ma gandesc la achizitionarea unei bicle' de 29", nu am mare habar de echipari, etc, nu stiu daca o sa ma prinda acest "microb", trebuie sa mearga pe drumuri neasfaltate si mai vedem...

1.96m @95kg

La un research facut de mine m-am oprit asupra a doua modele, dar sunt recunoscator pentru orice alta recomandare:

https://bit.ly/2K9IuZ0 (focus whistler 3.6, 2200 ron la data postarii), stiu ca pretul barat e fals, dar cel actual e mai mic decat restul pietei;

https://bit.ly/2W4MK3a (felt nine 70, 2300 ron la data postarii).

- m-am gandit si la RR540 dar e de 27,5"

Multumesc!