Sign in to follow this  
tim

O parere va rog

Recommended Posts

Va rog sa imi dati o parere referitor la achizitionarea unui fatbike pentru fiul meu de 7 ani . Bicicleta Fat Bike VELORS Pantera V2000A sau Fat Bike 24" Good Bike Pitbull 20, ambele sunt de 20" inch roata. M-ar interesa calitativ.... Multumesc si astept pareri!

de ce ai lua biciclete de 17Kg pentru un copil? si fatbike!!! doar ca sa arate "jmeker"???

velors e de supermarket, cealalta nu stiu...

Pt ce vrei fatbike? Este grea pt un copil de 7 ani si are rezistenta la inaintare foarte mare, o sa traga de ea ca de un caine mort. Presupun ca sare de 15 kg bicla. Ce inaltime are piticul?

Amandoua sunt calorifere si praf ca si calitate, bicicletele de copii de calitate sunt cam scumpe pt ce ofera

Incearca sa ii gasesti ceva usor, daca se poate in jur de 10 kg sau chiar mai jos, dar costa https://www.woombikes.ro/products/4

Eu am luat prima oara o bicicleta cu roti de 20" cu cadru de aluminiu (undeva in jur de 380 lei, brandu-l de casa de la sportsdirect)

Apoi i-am schimbat furca cu una fixa si i-am pus butuc pe spate pt caseta de 8v, i-am schimbat pedalierul cu unul mai usor, am trecut la 1x8v si tot batea bicicleta peste 11 kg, initial a avut peste 13 kg

Pana la urma, cand a mai crescut (peste 1.20 cm) i-am luat un cadru de 13" de Al pt roti de 24" si am facut o bicicleta de la zero (furca aer SH, frane disc hidraulice, 3x10v) si a iesit pe la 10 kg, cu cost aproximativ 2000 lei, decent totusi fata de oferta de pe piata

Partea proasta ca trebuie sa astepti sa vanezi piese la reducere (timp destul de mare de asteptare, cam 6-8 luni) si sa te pricepi sa o faci :)

• Upvote 4

Purix mi-a suflat ideea.
Faturile au intrat la noi mai mult ca fiind fiță. Sunt delstul de puțini cei care le folosesc la utilitatea lor.
Am fost la o tura prin oras (protest, marș, nu mai știu) și erau doi băieti care plângeau unul pe umărul celuilalt. Unul cu fat, celălalt cu chopper, că ce grele sunt. 
Riști să stresezi copilul si sa-l îndepărtezi de bicicletă.
Mai mult, la vârsta asta un efort prea mare îi poate dăuna la dezvoltarea musculaturii si a osaturii.
Iar de Velors, cam am dubii ca brand.

• Upvote 1

De acord cu Purix, asa am procedat si eu. Doar ca la aproape 9 ani merge deja pe 26", 134cm.

• Upvote 1

multumesc pentru pareri, am scris aici tocmai pentru ca nu ma pricep deloc. De ce Fatbike, nu pentru fite ci asta e dorinta lui, isi doreste f mult. El nu costientizeaza cum ca  greutatea bicicletei ar ingreuna folosinta ei......si sincer nici eu, pana acum ca mi-ati scris! Chiar nu stiu ce sa-i cumpar ca sa-i fie si util si usor de folosit, mai ales ca el este cam slabut, 25 kg

Daca va merge doar pe asfalt/parcuri pavate, ia-i cea mai usoara bicicleta pe care ti-o permiti. Cauciucuri de 1.75-2" ii sunt suficiente. Poate reusesti sa-l convingi cu o culoare sau accesorii care sa-i placa sa renunte la pietrele de moara de pe fatbike.

• Upvote 1