Sign in to follow this  
TonY ^.^

Inlocuire furca+roata!

Recommended Posts

Salutare! Asadar, m-am apucat de repararea cursierei. Astazi mi-au ajuns roata si furca. E vorba de o furca de carbon de la canyon (Canyon Endurace 8.0 Al) si o roata mavic aksium (cea de fata). 

Am intampinat doua probleme destul de mari si nu stiu daca au gresit cei de la canyon(piesele le-am comandat de la ei) sau pur si simplu asa se procedeaza.

Ideea e: - furca cea noua este mai lunga decat cea veche, cu toate ca sunt identice ca si aspect si pe amandoua scrie L (trebuie sa tai eu din ea?)

- Roata (mavic aksium) a venit fara quick release. Quick-release-ul vechi este distrus si nu il pot refolosi!

E normal ca o roata noua sa vina fara QR? Se cumpara separat?

Daca e normal ca furca sa vina asa, unde as putea sa ma duc cu ea sa mi-o aduca la marimea celei vechi? Si de ce vine mai lunga?

Multumesc.

20190408-181248
15547373666781108236833843116998

Din fabrică, gâtul e mai lung pentru că nu se știe fiecare cât are nevoie să îl țină de lung.

La atelier o să îl taie mecanicii cât vrei tu.

QR se găsește, iar dacă la cumpărare nu era specificat clar că ar fi inclus, e normal. 

• Upvote 1

4 hours ago, Traveller said:

Din fabrică, gâtul e mai lung pentru că nu se știe fiecare cât are nevoie să îl țină de lung.

La atelier o să îl taie mecanicii cât vrei tu.

QR se găsește, iar dacă la cumpărare nu era specificat clar că ar fi inclus, e normal. 

Multumesc mult pentru raspuns.👍