crystale

Power meter - modele si opinii

Recommended Posts

Ma bate gandul de ceva timp sa completez gama de senzori conectati la ciclocomputer cu un power meter. Fiindca pana acum nu am avut de-a face cu un astfel de dispozitiv decat pe trainer (care il are inclus), m-am documentat ceva timp pe internet, mi-am putut face o parere generala cum sta treaba cu modelele, tipul de montare a senzorilor etc, dar cred ca ar fi util sa aflu si impresiile membrilor acestui forum care au folosit powermetere pe bicicleta. In special m-ar interesa sa stiu ce tip de senzor a folosit fiecare si care ar fi parerile pozitive si negative legate de modelul/modelele respective.

Nu am cunostiinte avansate despre produs dar un lucru am retinut: e foarte important sa masoare pe ambele picioare, nu doar pe unul si apoi sa inmulteasca cu doi.

• Haha 1

Ma intereseaza doar experientele personale, teoria o cunosc din documentarea facuta online.

• Upvote 1

Eu am de cateva zile Stages Power L 3rd gen, modelul pentru Shimano 105 5800, e single-sided si perfect compatibil si cu 105 5700. L-am prins la un pret chiar bun, la lansare era in jur de 500€. @iacobdoc si @paulrad folosesc acelasi model de ceva mai multa vreme decat mine (unul tot cu bratul pentru 5800, celalalt pentru Hollowgram), iti pot spune ei mai multe. Eu l-am ales din simplul motiv ca l-am prins la un pret decent (300€ pe bike-components) si ca, chiar si asa, era peste cat eram dispus sa dau pe o jucarie din asta. Dar a fost o decizie de moment :P 

Ce pot eu sa-ti spun dupa cateva iesiri cu el e ca instalarea si configurarea au fost usoare si intuitive si ca functioneaza bine-mersi (cu un Wahoo Elemnt Bolt). O data "imperecheat" cu aparatul si montat, nu mai ai nimic de facut cu el decat, eventual, cate o calibrare din cand in cand, folosind aplicatia de smartphone a celor de la Stages, procedura ce dureaza cateva secunde. Bun, fiind single-sided vor fi momente in care puterea totala afisata, calculata pe baza puterii produse de piciorul stang in cazul asta, va fi diferita de cea reala, dar daca vine vorba de media pe 3-5 secunde, respectiv average power si normalized power, alea vor fi in general aproape de adevar si, cel mai important in final, consecvente de la o tura la alta (in sensul in care daca ai un "dezechilibru" natural si de care nu esti constient intre puterea produsa de cele doua picioare, el nu va prea fluctua in timp). Iar ce e esential pentru un power meter e sa-ti permita sa te compari cu tine insuti si cu propriile performante, nu cu cele ale vecinului de peste drum.

La generatiile mai vechi de Stages au fost niste probleme. La prima erau niste probleme destul de mari de conectivitate (pierdea periodic semnalul), plus probleme de etanseizare a capacului bateriei si a incintei senzorului. La a doua generatie au ramas doar niste probleme minore de etanseizare, care au disparut la generatia a treia. Chiar si asa, cei de la Stages au fost foarte corecti si au inlocuit gratuit o buna parte din power meterele care si-au dat duhul din cauza infiltrarii apei. La ultima generatie (G3) nu mai are nimeni nimic de comentat negativ din ce-am vazut.

• Upvote 2

2 hours ago, crystale said:

Ma intereseaza doar experientele personale, teoria o cunosc din documentarea facuta online.

Cand ai si tu o parere dar OP-ul e foarte strict:

tenor.gif?itemid=11276243

Daca ai mai mult de una bucata bicicleta recomand variantele integrate in pedale: Garmin Vector sau Favero Assioma.

Personal folosesc Garmin Vector 3, pana acum si-au facut treaba perfect. Cu primele serii au existat anumite probleme, sunt rezolvate acum.

Daca nu ai o asimetrie are intre piciorul stang si drept un powermetru simplu e suficient. La pedale ai posibilitatea sa cumperi pt un singur picior si sa faci upgrade mai tarziu.

Dupa ce le iei o sa ai nevoie de ceva timp pana te prinzi care e treaba cu ele si pana ai niste date, ca sa poti compara, evalua etc.

Daca folosesti o singura bicicleta ai mai multe optiuni.

• Upvote 1

13 hours ago, pro-e said:

recomand variantele integrate in pedale: Garmin Vector sau Favero Assioma.

Not OP dar as vrea sa stiu daca exista si modele pentru pedale SPD.
Exista si pagani care folosesc asa ceva la sosea.

Thanks

On 4/10/2019 at 8:59 AM, St. Vineri said:

Not OP dar as vrea sa stiu daca exista si modele pentru pedale SPD.
Exista si pagani care folosesc asa ceva la sosea.

Thanks

Numarul optiunilor e limitat, ce imi trece prin minte e asta

Dar merge mai mult ca experiment decat ca recomandare.

• Upvote 1

IQ2 tot se laudă că lansează produsele de câteva luni dar până acum nimic. Din momentul in care chiar o să scoată mult-asteptatul produs, probabil vor urma bolile copilăriei cam un an, după care pe la a doua sau la a treia versiune e posibil să iasă ceva corespunzător. Asta în cazul în care nu o fi vreo escrocherie, că prea o lălăie.

• Upvote 2