Sign in to follow this  
buha

Plimbare de o zi in zona Brasovului

Recommended Posts

Va salut!

Vineri, pe 19 aprilie, sunt in Brasov. As vrea sa imi iau cyclocross-ul (link) cu mine pentru o plimbare de circa 100 km.

Zona Brasovului am vizitat-o doar cu masina sau la pas.

As vrea sa va cer cateva sfaturi in legatura cu aceasta mica plimbare. Sunt din Iasi si ajung rar in Brasov cu masina. Voi ajunge joi noaptea si voi pleca de acolo samba dimineata. Am toata ziua de vineri la dispozitie.

Ma cazez in Brasov si ma gandeam sa urc pana in Poiana Brasov, sa cobor spre Rasnov si merg spre Bran. 

Vreau sa pedalez doar pe asfalt bun si foarte bun, cam 100 km, si 1000 - 1500 m (maximum) urcare totala.

Ce obiective imi recomandati sa vizitez? Imi plac foarte mult bisericile fortificare dar nu cunosc satele din jur si mi-ar prinde bine recomandarile voastre.

Multumesc!

@buha

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, poate te ajuta povestea asta la documentare:

Alaturi, in sectiunea Ture, Plimbari, Calatorii mai sunt cateva povesti din zona Brasovului.

Bafta.

Te salut! 

Multumesc pentru primirea calduroasa!

Stiam de acea tura si ma gandeam sa includ in plimbarea mea si: Sanpetru, Harman, Prejmer, Bod, Codlea.

Desi ma lungesc cam mult si depasesc 100 km.

Ar trebui sa imi stabilesc mai bine obiectivele turistice ale turei!

Parca vad ca fac 150 km :D

Uite aici un traseu pe care și eu îl am în plan (multe bucăți deja le-am parcurs, de exemplu aici, dar nu am ajuns la Prejmer).

https://ridewithgps.com/routes/27210687

De la Podu Oltului ar merge și o mică incursiune la biserica fortificată de la Ilieni, care este puțin cunoscută, dar foarte frumoasă.

Sper că podul peste Olt din Lunca Câlnicului e în picioare.