Sign in to follow this  
ovidiu

Articol despre Pantani..

Recommended Posts

Am vazut ca articolul despre viata lui Marco Pantani a avut cel mai mare succes.

http://www.ciclism.ro/site/modules.php?name=News&file=article&sid=10

Despre ce alti mari ciclisti ati mai vrea voi sa cititi?

Care au fost cele mai interesante povesti despre ciclisti care au ajuns la urechile voastre?

a fost interesant articolul....ceva de vis nu? dar cred k ar trebuii sa-l postezi si pe cel adevarat.....adik acela in care se spune adevarul....fara suparare....

Si care este adevarul care nu a fost scris in acel articol Iustin?

Daca sti asa de bine incearca sa ne luminezi si pe noi astia mai putin stiutori.

Fara suparare....normal :D

pantanii a fost un ciclist care sa dopat mereu....de fiecare data sa urcat pe bicicleta cu o farmacie in spate.....nu a fost corect....a trisat....si era si normal sa fie mai bun dak lua substante interzise....folosea EPO.....in codul modial antidoping nivelul hematocritului normal era 40.Pantani avea hematocritul intr 52-60.de ce oare? probabil k il avea asa de la aerul curat de munte nu?imi placea cum mergea pantani....imi placea cum ataca...cu atata furie....era mai bun k ceilalti......datorita EPO si asta spune totul....

Nu am afirmat niciodata ca pantani nu s-a dopat.

Am scris in articol ca a fost gasit cu un nivel al hematocritului ridicat.

Din pacate atunci nu exista o metoda de depistare a EPO in sange, exact cum la ora actuala nu exista o metoda sigura de depistare a hormonilor de crestere.

Nu cred ca esti in masura sa spui tu cat de mult s-a dopat Marco Pantani pt ca nu ai fost pe acolo(fac pariu ca nu ai vazut nici macar o cursa de a lui live dar asta nu e o rusine).

Nu discut acuzatiile de dopaj ale ciclistilor, mai ales cele care nu sunt probate.

Ce stiu eu despre Pantani este ca a inspirat o generatie de ciclisti. Ca ataca atunci cand nimeni nu se astepta(chiar si atunci cand avea un avantaj confortabil).

Este foarte usor sa spui despre orice mare campion ca a folosit substante dopante, e mai greu sa aduci si probe :D .

Mai spun odata, nu am afirmat ca Marco Pantani nu a folosit substante dopante, este foarte probabil ca a folosit, a fost pedepsit pentru asta cu suspendare(una chiar inainte de finalul unui mare tur pe care trebuia sa il castige), dar de aici pana la a spune ca trebuie sa publicam povestea "adevarata" a acestui om....he he...e cale lunga.

Dar in continuare te las sa faci lumina...cu acuzatii probate.

Spune de ce a fost un ciclist mai prost decat Merckx, Indurain sau decat Armstrong?

IUSTIN KNOWS IT ALL? omule mai invata pt ca nu sa dopat doar a fost depistat cu un nivel mare de globule rosii..asta nunseamna ca s-a dopat,...inainte sa zici ceva informeaza-te ca dupaia esti dezfiintat dak spui cum ai spus acum... gogosi :D

Pantani a fost dat afara din tururi pentru ca pe vremea aceea se considera ca este periculos sa mergi cu un asemenea nivel al hematocritului in sanage. Nu s-a demonstrat k era dopat. :D

Bah iustine si care mai sunteti......mai bine taceti k are ovidiu cata dreptate poate avea...nu stiti mai nimica din ciclism si hopa....pantani a fost dopat....da` ai fost prosoparul lui k sa stii asta? abtineti`va un pic si mai meditati pana sa faceti tot felu de afirmatii kare le concepeti cand sunteti la baie...pana atunci....pace voua si ganditi inainte sa scrieti :wink:

dopat nedopat daca nu era el nu scriau azi prea multi aici. ca cei mai multi au auzit de ciclism odata cu pantani.

Guest andrei_triatlon

Da... asa spun si eu... Dopat , nedopat mi-e imi placea Pantani !

Iar acum dupa ce am vazut filmuletul (cel pus la dispozitie de Ovidiu) imi place mai mult !

Ciclismul a suferit o pierdere importanta o data cu moartea acestuia...

:X io am pus la dispozitie filmul 8) ciclismul a suferit mult odata cu pierderea lui pantani dar...important este sa mai existe eroi si dupa cum spunea ovidiu ingeri...nu doar campioni exacti 8O

Iustine ce zici de Olano la camp mondiale din 1995 ce nivel de hematocrit avea? Pantani a terminat atunci pe 3.

Ce spui de echipa festina din 97 98, sau de noile lucruri aflate de Armstrong. E cale lunga sa spui ca Pantani a fost cel mai bun doar fiindca s-a dopat. Mai bine te-ai intreba de ce a fost descoperit chiar el dopat si in ce moment a fost descoperit cat de mult a periclitat viitorul marilor tururi acest scandal din 1999.

prieteni dragi toti stim ca la inceputurile carierei pe cand triumfa Pantani a fost un om 'curat".respect pt el si pt tot ce a modificat in lumea ciclismului,incercati sa gasiti tapi ispasitori si printre cei care mai traiesc shi castiga titluri pe nemeritate(7). :!:

ba cycle. ce are ca e legenda? si Stefan cel Mare e legenda si nu se vb atata despre el .... adica ba ca o facut ba ca nu ..... daca nu stiti despre el mai citit si apoi venioti si va contrariati ok? si nu imi zice tu mie ce sa fac ! ok?

mah, pe mine absolut nimic nu ma doare ca vb despre el tu sau altu, dar atata timp cat nu stiti ce vb :oops: ii cam nasol crede-ma ..... cred ca acuma s-ar rascula in mormant ... lasati-l ce-o facut si ce nu, curat nu ii nici unul, nici macar unul, voi sa fitit curati si sa invatati din greselile altora sa nu ajungeti sa invatati din greselile voastrea pt ca poate nu o sa aveti sansa asta ... :!: :idea: :!:

Si iata ca, probabil spre disperarea lui Vlad, am mai publicat un articol cu Pantani. Culmea am avut si tupeul sa ma declar fan.

Vlad,man...te stiam mai rezervat asa cand era vorba despre acuzatiile de dopaj. Cred ca nu suntem noi in masura sa judecam aceste lucruri. Avem prea putine informatii

stiu ca noi nu avem dovezi si de aceea nu vreau sa tot vb aiurea toti ca s-o dopat sau nu, vb de realizarile lui, despre ce o facut ... de esecurile lui ...