Sign in to follow this  
EusuntCristian

Bicicleta omega Thomas

Recommended Posts

Fratilor nu va mai luati biciclete din supermarket.

Omega nu face biciclete, face niste chestii cu roti.

Vestea proasta e ca ai aflat pe propria piele ce inseamna sa nu te documentezi putin sau sa apelezi la cineva care are cat de cat ceva idei.

Sfatul meu e sa limitezi pierderile si sa o vinzi rapid, problemele vor aparea constant.

Vizavi de frane, posibil sa dureze putin pana se "aseaza" placutele sau, daca tot continua scartaiala, sa incerci sa le schimbi. Dar, dupa cum spuneam, la o astfel de "bicicleta" trebuie sa fi pregatit sa schimbi chestii aproape lunar.

Frâna spate a început să nu mai scârțâie, dar parcă nu mai are eficiență. Dar cea din față tot așa face. Cât costă un set de plăcuțe cum trebuie? Poate am din alea proaste pe ea. 

Va salut. Căluțul meu are următoarele boli : nu pot sta deloc confortabil, și frânele sunt slabe. Ce pot face? 

Pentru frâne, mergi la cel mai apropiat atelier, pentru o revizie. 

Legat de poziție, trebuie să detaliezi. Nu stai confortabil în ce fel, pe ce durată, cum ești îmbrăcat, ce șa ai, ce pedale, mănuși, manșoane, cum sunt ele poziționate? 

O poză de profil ar ajuta. 

• Upvote 1

Cu blugi te simți nașpa pe orice șa, de la Brooks la ultima șa superușoară.

Măcar să ai ceva pantaloni fara cusături aparente. 

Cum ai reglat inaltimea seii? Dupa ureche sau ai citit si tu ceva despre subiect? Daca e prima varianta, incearc-o si pe a doua. E plin youtube-ul de clipuri pe subiect; how to adjust bike seat. Bang.

Nu ai precizat ce marime ai luat, ce inaltime ai tu. Posibil sa fie si de acolo starea de inconfort. Foarte posibil chiar.

Vizavi de frane, probabil ai combinatia fatala: cele mai ieftine manete, cele mai ieftine cabluri, cele mai ieftine placute, cele mai ieftine discuri, cele mai ieftine tot. Deci sunt niste limitari si asta e. Ai putea totusi sa te duci la un mecanic si sa ii dai 10-20 lei sa umble putin la ele, poate se mai poate rezolva cate ceva.

Nu degeaba , spre exemplu, o furca bunicica are costul pe care tu l-ai platit pe toata bicicleta. Trebuie sa iti asumi ca la un astfel de pret vor aparea probleme/neajunsuri des.

Daca iti place sa te dai sau folosesti utilajul des, chiar zilnic, sfatul meu este in continuare sa iti musti buza, sa o vinzi si sa faci un efort financiar de a adauga inca 1000 lei la cei 5-600 pe care ii vei lua pe ea, si sa mai cresti putin la ceva din Decathlon/Devron poate chiar o Cube redusa. Chiar ceva second dar acolo e alta discutie.

• Upvote 1

On 05.09.2019 at 8:47, Traveller said:

Cu blugi te simți nașpa pe orice șa, de la Brooks la ultima șa superușoară.

Măcar să ai ceva pantaloni fara cusături aparente. 

Din ce am văzut era rotita puțin pe o parte, maine o voi regla și voi îmbrăca alt tip de pantaloni. 

On 05.09.2019 at 12:27, Invitat special said:

Cum ai reglat inaltimea seii? Dupa ureche sau ai citit si tu ceva despre subiect? Daca e prima varianta, incearc-o si pe a doua. E plin youtube-ul de clipuri pe subiect; how to adjust bike seat. Bang.

Nu ai precizat ce marime ai luat, ce inaltime ai tu. Posibil sa fie si de acolo starea de inconfort. Foarte posibil chiar.

Vizavi de frane, probabil ai combinatia fatala: cele mai ieftine manete, cele mai ieftine cabluri, cele mai ieftine placute, cele mai ieftine discuri, cele mai ieftine tot. Deci sunt niste limitari si asta e. Ai putea totusi sa te duci la un mecanic si sa ii dai 10-20 lei sa umble putin la ele, poate se mai poate rezolva cate ceva.

Nu degeaba , spre exemplu, o furca bunicica are costul pe care tu l-ai platit pe toata bicicleta. Trebuie sa iti asumi ca la un astfel de pret vor aparea probleme/neajunsuri des.

Daca iti place sa te dai sau folosesti utilajul des, chiar zilnic, sfatul meu este in continuare sa iti musti buza, sa o vinzi si sa faci un efort financiar de a adauga inca 1000 lei la cei 5-600 pe care ii vei lua pe ea, si sa mai cresti putin la ceva din Decathlon/Devron poate chiar o Cube redusa. Chiar ceva second dar acolo e alta discutie.

Ok, ea nu va concura ci o bicicleta de n ori valoarea ei. Își face treaba. Cred că am pe puțin 2000 de km cu ea din aprilie. Are minusuri dar sper să o scot la capăt cu ea fără să o schimb și să i cumpăr piese de calitate când acestea ale ei vor ceda.