Andrei Madroane

Parere MTB, maxim 1300 ron

Recommended Posts

Buna ziua, doresc sa achizitionez un MTB cu un buget maxim de 1300 ron.

Pana acum am ajuns la aceste trei modele: 

-  https://www.marosbike.ro/mtb-full-suspension/bicicleta-dhs-teranna-2645-neagra-2019.html

-  https://www.biciclop.eu/bicicleta-de-munte-pentru-barbati-romet-rambler-r6-2-negru-alb-2019.html

https://piese-accesorii-biciclete.ro/biciclete/mountain-bike/bicicleta-ultra-nitro-ULT18021-48?filter=1233,1235

Daca se pricepe cineva, aratati-mi va rog alte varinate de maxim 1300 ron, sau spuneti-va parerea in legatura cu cele trei biciclete.

Multumesc anticipat!

Nu cred ca iti vor placea raspunsurile...

Eu am luat un omega thomas, asta așa fără să întreb pe nimeni, ce va fi de ea.... A început să îmi placă până la urmă și să o folosesc cum trebuie pentru mine. Tu ce vei face cu ea? 

Nu lua full suspension la banii aia. Cea de la biciclop pare cat de cat ok.

Ar fi bine sa ne dai niste detalii despre tine, la ce vrei sa o folosesti, cat de mult, etc. Poate ar fi mai recomandat sa mergi pe ceva second hand.

Cat despre cei cu raspunsurile "la banii aia iei un rahat cu roti"... le sugerez sa se abtina. Nu toti sunt dispusi, sau isi permit sa investeasca mii de euro intr-o bicicleta pe care o vor folosi ocazional sau le chestii "light".

Si ca sa dau si un exemplu, acum 15 ani mi-am cumparat prima bicicleta cu roti pe 26. Aveam inainte o vechitura trei sferturi care imi rupea genunchii. Tin minte ca a costat 440 de lei, un Altrix Bora-i full suspension, cu jante duble si echipare shimano, furca no name pe filet. In primii 300 de km a crapat butucul pedalier si l-am inlocuit cu un monobloc. In rest apa paie si bataie. Era grea pentru standardele actuale dar m-a servit mii de kilometri fara probleme. A vazut toate drumurile posibile din jur, paduri, noroaie, poteci,  ture de 100km si nu m-a lasat in drum. Am pensionat-o dupa ce i-am rupt furca a doua oara sarind prin oras si am avut ocazia sa o inlocuiesc cu altceva.

• Thanks 1

36 minutes ago, kog said:

Nu lua full suspension la banii aia. Cea de la biciclop pare cat de cat ok.

Ar fi bine sa ne dai niste detalii despre tine, la ce vrei sa o folosesti, cat de mult, etc. Poate ar fi mai recomandat sa mergi pe ceva second hand.

Cat despre cei cu raspunsurile "la banii aia iei un rahat cu roti"... le sugerez sa se abtina. Nu toti sunt dispusi, sau isi permit sa investeasca mii de euro intr-o bicicleta pe care o vor folosi ocazional sau le chestii "light".

Si ca sa dau si un exemplu, acum 15 ani mi-am cumparat prima bicicleta cu roti pe 26. Aveam inainte o vechitura trei sferturi care imi rupea genunchii. Tin minte ca a costat 440 de lei, un Altrix Bora-i full suspension, cu jante duble si echipare shimano, furca no name pe filet. In primii 300 de km a crapat butucul pedalier si l-am inlocuit cu un monobloc. In rest apa paie si bataie. Era grea pentru standardele actuale dar m-a servit mii de kilometri fara probleme. A vazut toate drumurile posibile din jur, paduri, noroaie, poteci,  ture de 100km si nu m-a lasat in drum. Am pensionat-o dupa ce i-am rupt furca a doua oara sarind prin oras si am avut ocazia sa o inlocuiesc cu altceva.

Ceva modele second ar fi interesante, in special folosesc bicicleta prin oras (bicicleta va lua ceva borduri, dar ocazional merg si prin paduri (pe trasee facute pentru bicicleta), nu prea multe sarituri sau scheme.

Eu inca nu am auzit de "trasee facute pentru bicicleta" pe la noi, poate prin alte tari, la 1300 iei ceva bita de oras, MTB clar nu ai cum, de 1300 iau doar gume si consumabile, lant pinioane, placute,.. etc si echipamentulde MTB e mai scump de 1300 :)

Exact ce spuneam mai sus. Hai sa nu trolam, banii nu tin loc de picioare. Nu iti trebe jde mii de lei sa te dai cu bicicleta prin padure. Daca era asa,  nu as fi ajuns vreodata sa vad muntii de pe bicicleta. Ce le mai place unora sa fie snobi.

Acum trecand peste tonul noului venit, eu i-am recomandat odata fie modelul de la bcicclop, fie ceva second hand, dar acolo ar fi indicat sa caute ceva local si sa mearga cu un prieten care se pricepe sa ii faca macar o verificare sumara pentru a nu lua teapa.

• Upvote 2
  • Like 1

Eu as zice si de pinioane, sa fie cu caseta, nu cu filet. Cu caseta faci mult mai usor upgrade, dupa ce te prinzi ca 14-28 nu prea ajunge.

Rockrider 520 nu intra in buget?

On 5/2/2019 at 4:03 PM, kog said:

Cea de la biciclop pare cat de cat ok.

Pai aici eu nu prea sunt de acord cu aceasta recomandare, fie ea si ca solutie de rezerva. Un cazan pe roti cu dotari top 3 cele mai slabe existente pe piata. Numai faptul ca acesti Romet fabrica biciclete model 2019 cu roti pe 26" ar trebui sa ridice un semnal de alarma. Desigur, iti faci treaba si cu biciclete in aceasta categorie de pret la fel cum iti faci treaba cu un Samsung S3/Iphone 3. Merg da' mai greu.

Adica, daca tot muncesti pentru niste banuti sau ii primesti cadou de ziua ta, as zice sa ii folosesti cat mai bine posibil si sa te bucuri de ei.

OP, in acest buget doar ceva second ar fi o solutie reala. Noua, va fi grea, dotari pentru copii, potential mare de a functiona defectuos, confort si manevrabilitate offroad cam spre 3/10, 1/10 fiind o trotineta.

O alta veste proasta, vad ca locuiesti intr-un oras relativ mic, sansele sa gasesti ceva interesant in buget si pe marimea ta local  sunt cam mici.

1300 pentru o bicicletă nouă... în afară de RR520, nu prea avem ce recomanda. Pentru asta, te duci la Decathlon Timișoara.

Dacă băieții de la Cool Bike Team, care-s din Lugoj, ar vinde și modele second, poate te-ar ajuta. Măcar cu niște sfaturi, sau poate îți dau un pont bun, un model second care să merite.

Altfel, e păcat să dai bani pe un fier greu, cu piese care să se strice una-două.

În nici un caz nu îți lua un așa-zis FS. Alea-s niște glume proaste.

Mi-au trecut prin mana cateva sute de biciclete second hand de absolut toate tipurile si varstele inclusiv ebike si carboane din primele generatii in ultimii 5 ani.  Cele mai tavalite  erau cele de copii si cele de oras. Cursierele, si mtb-urile in majoritatea lor erau cu piesele de fabrica, inclusiv cauciucurile, chiar si cele cu o varsta de 30+ de ani; in proportie mai mica erau cele nenorocite complet sau cele servisate la timp, cu upgrade-uri si folosite o perioada indelungata.

Ce vreau sa zic aici e ca daca initiatorul nu are intentii serioase de "biciclit" nu are rost sa dea nici aia 1300 pe o bicicleta pe care o foloseste doua trei sezoane si apoi o abandoneaza in garaj pe vecie sau o doneaza cuiva. Sa dea de la 2000 in sus e pierdere de bani.

Acu m-am uitat mai atent la cea pe care am recomandat-o, 7 pinioane inseamna filet, si automat ax care in cateva luni se stramba. Ramane versiunea unei biciclete second hand. Poate are noroc si gaseste ceva bun si ieftin. Am cumparat acum o luna un hardtail cu echipare completa xt si rockshox judy de pe la inceputul anilor 2000 cu 200 de lei.