ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

Si caii se impusca, nu-i asa?

Pasari

Insula

Satra

Undeva candva

Reconstituirea

Casablanca

Gara pentru doi

Acum mi-am adus aminte de filmul care m-a facut sa privesc in gol mult timp televizorul dupa ce s-a terminat.

Atunci i-am condamnat pe toti la moarte (1972)

Ecranizare dupa nuvela "Moartea lui Ipu" de Titus Popovici.

Il recomand cu caldura si cred ca cine il va vedea va ramane impresionat.

The Pianist

Neaparat si "La pianiste"

In niciun fel de ordine...

Amelie

Totul este iluminat

Pisica alba, pisica neagra

Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii

Nunta muta

Filantropica

Lolita

Monster's ball

Pay it forward

Eternal sunshine of the spotless mind

Descult in parc

1954

Si mai sunt...multe

draga domnule frank, am vazut submarinul chiar ieri. sa fie o telepatie intre germania si romania?

Am fost in tubul original la Bavarria Filmstudios pentru "feeling".

P.S. Gleich und gleich gesellt sich gleich ... ;)

Operatiunea Monstrul - un film dupa care ma inebunesc, eu fiind si pescar pasionat ;)

Forrest Gump - e teribil de interesant cum se poate prezenta istoria unei tari

Name Of the Rose

Pulp Fiction

Portocala Mecanica (A Clockwork Orange)- de Kubrik - un clasic ce merita vazut

Eyes Wide Shut - de acelasi Stanley

One Flew Over The Cuckoo's Nest

The Prestige - e realizat tare captivant :)

Slamdog Millionaire - asta face parte dintre filmele noi, de unde rezulta ca inca se mai fac filme bune ;)

Acu ies putin din topic si amintesc serialul Rome, facut de HBO, care din pacate a fost tare scurt, mi-ar fi placut sa mai fie, si seria Seinfeld, pe care o am si pe VHS :)

Si daca tot suntem pe forum de biciclisti, ultimul film tematic pe care l-am vazut a fost New World Disorder 9, care mi-a facut un dor de duca nespus

seria B.D. nu a descretit fruntile nimanui ???

dem radulescu, puiu calinescu, jean constantin sau toma caragiu au fost de exceptie.

as adauga aici si filmele romanesti cu tema istorica.

Impulse {2008} - Thriller

Into The Wild {2007} - Aventura

The Boy In the Striped Pyjamas {2008} - Drama

Fireproof {2008} - Drama

I Am Legend {2007} - Drama

The Wrestler {2008} - Drama

You Dont Mess With The Zohan {2008} - Actiune

Hancock {2008} - Actiune

Death Race {2008} - Actiune

Babylon A.D. {2008} - Actiune

Film mai prost ca Babylon A.D. cred ca n-am vazut de mult :))

Mai era unul, Skeleton Man, pe care il recomand calduros tuturor, e un film cum nu se poate mai tampit, pe care eu il folosesc ca referinta de film prost :))

Pe Babylon AD pana si regizorul lui l-a caracterizat ca slab :)

Adam Resurrected (regia Paul Schrader) dupa romanul lui Yoram Kaniuks, "Adam Hundesohn"; un film despre Holocaust "dincolo de folclorul Holocaust" (prima coproductie germano-israeliana care trateaza tema Holocaust)

Último guión. Buñuel en la memoria, El (2008) (TV)

Documentar despre viata lui Bunuel, povestita de unul dintre fiii sai si Jean-Claude Carriere (producatorul lui timp de 20 de ani). Daca mi-ar placea clasificarile, probabil l-as pune pe Bunuel in capul listei regizorilor preferati. A refuzat Hollywoodul, desi i s-a promis libertate totala si cu toate ca situatia lui economica nu era tocmai pe roze dupa emigrarea in State. A plecat apoi in Mexic unde a realizat cateva capodopere (ex. Los Olvidados, Viridiana).

Farmecul discret al burgheziei (suprarealism la superlativ) - recomand acelora cu umor fin.

Lista completă a câştigătorilor de la gala Oscar 2009, desfăşurată duminică noaptea, la Teatrul Kodak din Los Angeles, este următoarea:

1. CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL: Sean Penn ("Milk")

2. CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR: Heath Ledger ("The Dark Knight")

3. CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ROL PRINCIPAL: Kate Winslet ("The Reader")

4. CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎN ROL SECUNDAR: Penelope Cruz (pentru rolul din "Vicky Cristina Barcelona")

5. CEL MAI BUN FILM DE ANIMAŢIE AL ANULUI: "WALL-E"

6. CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE: "The Curious Case of Benjamin Button"

7. CEA MAI BUNĂ IMAGINE: "Slumdog Millionaire" (Anthony Dod Mantle)

8. CELE MAI BUNE COSTUME: "The Duchess" (Michael O'Connor)

9. CEL MAI BUN REGIZOR: Danny Boyle ("Slumdog Millionaire")

10. CEL MAI BUN DOCUMENTAR: "Man on Wire" (James Marsh, Simon Chinn)

11. CEL MAI BUN DOCUMENTAR DE SCURT-METRAJ: "Smile Pinki" (Megan Mylan)

12. CEL MAI BUN MONTAJ: "Slumdog Millionaire"

13. CEL MAI BUN FILM STRĂIN AL ANULUI: "Departures" (Japonia)

14. CEL MAI BUN MACHIAJ: "The Curious Case of Benjamin Button"

15. CEA MAI BUNĂ COLOANĂ SONORĂ: "Slumdog Millionaire"

16. CEA MAI BUNĂ MELODIE ORIGINALĂ: "Jai Ho" (din filmul "Slumdog Millionaire")

17. CEL MAI BUN FILM AL ANULUI: "Slumdog Millionaire"

18. CEL MAI BUN SCURT METRAJ DE ANIMAŢIE: "La Maison en Petits Cubes" ( Kunio Katô)

19. CEL MAI BUN SUNET: "Slumdog Millionaire"

20. CEL MAI BUN MIXAJ SONOR: "The Dark Knight"

21. CELE MAI BUNE EFECTE SPECIALE: "The Curious Case of Benjamin Button"

22. CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT: "Slumdog Millionaire"

23. CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL: "Milk"

24. CEL MAI BUN SCURT METRAJ DE FICŢIUNE: "Spielzeugland (Toyland)" (Jochen Alexander Freydank)

Premiile Oscar, cele mai importante distincţii din cinematografia mondială, au fost acordate, anul acesta, pentru a 81-a oară. Câştigătorii au fost desemnaţi în urma votului Academiei Americane de Film.

Taken (2008)

Sunt un fan Luc Besson, primul film vizionat fiind "Nikita", urmand "The Transporter", "Leon". "The fifth element". "The Messenger:The Story of Joan De Arc", "Taxi" si "Imposture".

top filme? e aproape de un top peisaje sau top carti, oameni celebri, urme pe asfalt sau top pietre frumoase. Din fericire mai toti am luat-o pe langa si spunem aici preferinte; adica ce mi-a placut azi sau candva.

Eu am un reper in cronicile de film in dilema si obs. cultural. Imi plac gorzo si als; in adevarul era mai demult o tipa ce facea cronica de film si acum a disparut. Ma las si in voia recomandarilor prietenilor; inclusiv aici (suntem intre prieteni) am gasit cateva filme faine.

De ceva vreme nu prea ma uit la filme cu pac-pac; imi place sa vad genul:

Kolja,The straight story (o minunata coloana sonora de Badalamenti), Broken Flowers, aproape orice de Jim Jarmuch, Lars von Trier (am cu sub. nocturne, manderlay, idioterne, europa, epidermic, dance in the dark si le pun la dispozitie; parca am vazut pe cineva interesat), Goodbye Lenin, suprarealismul italian, Kubrick etc.

Pe viasat1000 au avut in weekend o serie calata pe wietnamul simtit de americani. Inclusiv scorsese si o. stone. Citez un prieten: mdeah

Extras dintre cd-uri, nu chiar la intamplare: Taxidermia de ghyorgy palfy. E un fel de Amelie pe dos si la fel de bun (da, imi place si amelie).

Imagine postată

Asta a luat la cannes "certains regads" in 2006 si marele premiu la tiff 2007.

vizionare placuta

Edited by popez
uitai ceva

top filme? e aproape de un top peisaje sau top carti, oameni celebri, urme pe asfalt sau top pietre frumoase. Din fericire mai toti am luat-o pe langa si spunem aici preferinte; adica ce mi-a placut azi sau candva.

Eu am un reper in cronicile de film in dilema si obs. cultural. Imi plac gorzo si als; in adevarul era mai demult o tipa ce facea cronica de film si acum a disparut. Ma las si in voia recomandarilor prietenilor; inclusiv aici (suntem intre prieteni) am gasit cateva filme faine.

De ceva vreme nu prea ma uit la filme cu pac-pac; imi place sa vad genul:

Kolja,The straight story (o minunata coloana sonora de Badalamenti), Broken Flowers, aproape orice de Jim Jarmuch, Lars von Trier (am cu sub. nocturne, manderlay, idioterne, europa, epidermic, dance in the dark si le pun la dispozitie; parca am vazut pe cineva interesat), Goodbye Lenin, suprarealismul italian, Kubrick etc.

Pe viasat1000 au avut in weekend o serie calata pe wietnamul simtit de americani. Inclusiv scorsese si o. stone. Citez un prieten: mdeah

Extras dintre cd-uri, nu chiar la intamplare: Taxidermia de ghyorgy palfy. E un fel de Amelie pe dos si la fel de bun (da, imi place si amelie).

Imagine postată

Asta a luat la cannes "certains regads" in 2006 si marele premiu la tiff 2007.

vizionare placuta

Edited by popez
uitai ceva