ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

popez, ai gusturi :rolleyes:. Totusi, Broken Flowers mi s-a parut cel mai slab Jarmusch (si le-am vazut pe toate) - asta nu inseamna ca nu e un film bun. Night on Earth - si acum mai rad cu lacrimi la scena cu Benigni. Iar The Straight Story - atipic pentru Lynch, dar atat de simplu si de frumos. Lars von Trier - nu mai comentam...

Iar filmele cu Monsieur Hulot - umor adevarat :D Deliverance nu m-a dat pe spate

popez, ai gusturi :rolleyes:. Totusi, Broken Flowers mi s-a parut cel mai slab Jarmusch (si le-am vazut pe toate) - asta nu inseamna ca nu e un film bun. Night on Earth - si acum mai rad cu lacrimi la scena cu Benigni. Iar The Straight Story - atipic pentru Lynch, dar atat de simplu si de frumos. Lars von Trier - nu mai comentam...

Iar filmele cu Monsieur Hulot - umor adevarat :D Deliverance nu m-a dat pe spate

Deliverance nu m-a dat pe spate

Tocmai de aceea am pus "numai" scena care mi-a placut, duelul ... :rolleyes: Edited by Frank

Deliverance nu m-a dat pe spate

Tocmai de aceea am pus "numai" scena care mi-a placut, duelul ... :rolleyes: Edited by Frank

... Broken Flowers mi s-a parut cel mai slab Jarmusch (si le-am vazut pe toate) - asta nu inseamna ca nu e un film bun.

de acord bitza, nu e un film bun. e minimalist (marca casei :P) si bill murray face unul din cele mai "inexpresive" roluri; il face impecabil. Eu am pus "oarecum" la intamplare cateva filme; la asta m-a tusat (din nou muzica!): Mulatu Astatke.

Am si eu ca tot omul :D cateva obsesii: Philip Glass, Badalamenti si mai nou Ethio Jazz - Mulatu Astatke aka Mulatu Astatke.

Daca scoti badalamenti din straight story filmul ala moare; cu violoncelul acolo prinde viata si te poarta, te conduce, te duce pana la final.

Scuze daca parazitez un top 10.

Edited by popez
uitai ceva

... Broken Flowers mi s-a parut cel mai slab Jarmusch (si le-am vazut pe toate) - asta nu inseamna ca nu e un film bun.

de acord bitza, nu e un film bun. e minimalist (marca casei :P) si bill murray face unul din cele mai "inexpresive" roluri; il face impecabil. Eu am pus "oarecum" la intamplare cateva filme; la asta m-a tusat (din nou muzica!): Mulatu Astatke.

Am si eu ca tot omul :D cateva obsesii: Philip Glass, Badalamenti si mai nou Ethio Jazz - Mulatu Astatke aka Mulatu Astatke.

Daca scoti badalamenti din straight story filmul ala moare; cu violoncelul acolo prinde viata si te poarta, te conduce, te duce pana la final.

Scuze daca parazitez un top 10.

Edited by popez
uitai ceva

va recomand Band of Brothers, un serial de zece episoade despre WW2.

"Band of Brothers" (2001)

Fiind mare devorator de filme din timpul celor doua razboaie mondiale , am descarcat si eu serialul asta.

Concluzie :

Krupp frate , ti-as da o lada de bere daca as putea.

De 2 zile nu mai stiu de mancare sau apa :D ( seara ca ziua la servici )

E superb.

Nu ma oftic decat ca are doar 10 episoade ( mai am 4 de vazut )

Iarasi mi-a placut foarte mult seria SAW

Slumdong millionaire - parca este din alta lume, sau regizat in 2020, asta este senzatia pe care ti-o da, subiect original.

axe, iar ai minus. auzi la el, slumdong.

si apropo, filmul nu mi se pare deosebit, e doar comercial.

axe, iar ai minus. auzi la el, slumdong.

si apropo, filmul nu mi se pare deosebit, e doar comercial.

exista si film necomercial? :confused:

de la o vreme incoace ai inceput sa ma complexeji... (da-mi minus :rolleyes:)

Chiar ca Slumdog e rahat de melodrama de 2 bani (subiect original?!?!?). Numai bun pentru Oscar. Pacat pentru regizor, ca Trainspotting a fost chiar fain si a mai avut inca 2 ok, Millions si Shallow Grave.

Si da, exista si film necomercial... dar ala nu il gasesti pe toate gardurile, tocmai pentru ca e necomercial. Exista unii care fac filme si din pasiune, nu doar sa scoata banul de la pulime (scuzati expresia).

My favorite :

1) Last Samurai(2003) - un film care le are pe toate mai putin sex :rolleyes: si care totusi te face sa iti pui intrebari despre civilizatia occidentala in comparatie cu cea veche japoneza din acele timpuri.

La mii de ani distanta :

2) Star Wars (seria)

3) Lord of the rings (seria)

4) ResidentEvil(seria)

5)The game (1997)

Nu sunt fan al filmelor super-psihologice (am destule enigme de descifrat la birou) dar unele pot fi interesante : ex American Beauty (al naibii ala de facea pe durul era homosexual).

de regula nu ma duc la multiplex, dar ieri am facut-o si am fost dat pe spate de "U2 3D", un concert la buenos aires al nemaipomenitilor irlandezi. biletul e 26 de lei, dar merita fiecare banut.

"Knowing" ultima realizare cu Nicolas Cage. Premiera a avut loc în weekend-ul trecut, iar încasările s-au ridicat la 24,8 milioane de dolari, astfel filmul ajungând pe primul loc în Box Office-ul nord-american.

L-am vazut ieri, dar parca nu m-a dat peste cap, in fine...

http://www.youtube.com/watch?v=7HPfAhA2FBU

Vazut ieri! Frumos.

A vazut cineva filmul romanesc "Vin ciclistii" din 1968? Eu am reusit sa gasesc o scurta descriere a acestui film:

"Filmul prezinta aventurile sportive si amoroase ale membrilor echipei de ciclism "Trotineta". Andrei (Mircea Albulescu), capitanul si antrenorul echipei, impune o conceptie invechita in stilul antrenamentelor. Virgil (Stefan Tapalaga), un component al echipei, doreste sa faca schimbari in modul de efectuare a pregatirii, dar este refuzat. El va antrena dupa propriile principii o echipa de fete care va intrece echipa lui Andrei intr-un concurs, dar..."

Parere mea este ca cel mai tare film al tuturor timpurilor este Lista lui Schindler (schindler's list).Poate ca sunt un fan al filmelor din perioada razboaielor mondiale,dar de departe este un film care merita vazut.Este incredibil,nu am plans la titanic si am plans la acest film.Aceeasi idee: evreii,care spre deosebire de alte filme nu sunt omorati o parte din ei sunt salvati de Schindler.Va rog sa il vizionati.Merita fiecare secunda.

Un trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=TAH3RTRlCHY

asta l-am vazut intr-o noapte de tabara de clasa a 7a spre a 8a, la 4 dimineata. memorabil. e cam socant pentru un prunc de varsta aia, dar pe atunci aveam habar de holocaust si de chestiile astea... bun filmul, oricum

Pt mine este primul urmat apoi de pianistul,save soldier ryan si altele.Cred ca l-am vazut de 5 ori pana acum si niciodata nu ma plictisesc sa il revad.Prima oara l-am vazut cam la aceeasi varsta ca a ta si poate din acest motiv a avut un asa impact asupra mea.Se vede ca este de facut de maestrul Steven Spielberg, cam prin 1993 daca nu ma insel, castigand 7 oscaruri.

o adevarata lectie de supravietuire, excelent prinsa intr-un film documentar:

Touching the Void. Cartea aparuta si in limba romana se numeste Culmile Neantului, de Joe Simpson