ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

Filmele despre Holocaust, despre comunism, despre al II-lea Razboi Mondial, despre razboiul din Irak despre toate nebuniile lumii, trebuie sa existe. Pur si simplu trebuie. Pentru ca altfel suntem condamnati sa repetam greselile trecutului. Uitandu-ma la ce se intampla acum in Romania, cred ca nu s-au facut suficiente filme despre comunism, si mai ales despre dictatura. Parerea mea :)

Asa este, numai ca din pacate unii producatori vor sa scoata bani din asta si/sau au alte interese. Si in cel mai bun caz filmul e o anumita interpretare a realitatii pe care ei o cunosc.

Adevarul e de cele mai multe ori "cosmetizat", pentru ca asa "trebuie", sau pentru ca altfel nu se vinde.

Si uite-asa, filmele fac istoria, iar adevarul istoric e stabilit (constient sau mai putin constient) de simpatia pe care o avem pentru actori si de cat si cum ne-a impresionat filmul.

E incredibil cum in multe cazuri in care adevarul istoric e clar altul (cu dovezi scrise), foarte multi prefera "adevarul" din film si apoi il sustin cu tarie.

Asa ca sa nu ne amagim prea tare ca invatam istorie din filme.

Ne uitam la filme in primul rand pentru divertisment, nu in scop didactic.

• Upvote 1

Unul recent in care Holocaustul nu este subiectul ci doar cincumstanta in care se desfasoara actiunea:

The boy in the striped pyjamas

E sensibil, da dar mi s-ar fi parut si mai interesant sa descopar viziunea unui regizor evreu, sau, de ce nu, german, asupra acestui tip de film.

L-am vizionat aseara, intr-adevar e un film bun. Mie mi-a placut mult.

inchisoare. deci doua filme

1. Das Experiment. Nemtesc.

2. Celda 211. Spaniolesc.

Amundoua de nota 10. Cu coronita si felicitari.

• Upvote 2

Apropos de filmul Inshitption si de pozele lui pinkbike:

South Park sez. 14 ep 10: Insheeption. Foarte tare!

pinkbike: misto aluziile tale, cum dreq nu ai inteles kruppule??

“Is this the dream or the dream within the dream?”

“I think it’s the dream inside the matrix inside the dream”

Azi si maine, dupa 18:00, in Timisoara, la Ebra, Galeria 1 vor fi proiectate niste documentare foarte interesante. Programul complet si mai multe info despre filme gasiti pe www.oneworld.ro.

(exista o greseala pe site, proiectiile sunt azi, vineri, si sambata, nu cum este trecut acolo sambata si duminica.)

Vazut. Excelent!

Acum vizionez si Das Experiment, daca e la fel de bun ca si Celda 211, te felicit pentru recomandari :)

inchisoare. deci doua filme

1. Das Experiment. Nemtesc.

Amundoua de nota 10. Cu coronita si felicitari.

Das Experiment, da!!! Regizor Fatih Akin iar alte filme facute de el si pe care le recomand ar mai fi Im Juli (apare si el aici intr-o ipostaza amuzanta!), drama Gegen Die Wand si un film recent Soul Kitchen.

Frumos si Cell 211! Cat despre spanioli am vazurt de curand cateva filme de groaza si au stofa oamenii astia. Recomand The Orphanage si Rec si Rec 2. Ultimele doua au cam in jur de o ora, ideal de vazut unul dupa altul.

Enjoy!

Urmariti acest excelent serial produs de HBO in 2009,avindu-l in ''spate'' pe Martin Scorsese in rol principal fiind genialul Steve Buscemi unul dintre actorii mei preferati.Il descarcati de pe trackere...stiti voi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif.

http://www.imdb.com/title/tt0979432/

Am urmarit cu interes fiecare episod si intr-adevar merita vazut, un serial bine facut!

Un film vazut acum 10 ani pe care nu-l voi uita niciodata datorita sentimentului pe care l-am avut in aceea perioada. Dupa 2 ani de munca sustinuta (peste 10 ore pe zi) ajunsesem sa urasc ceea ce faceam la servici si m-am identificat intr-o oarecare masura cu personajul principal...

http://www.imdb.com/title/tt0151804/

poate că unii dintre voi ar fi interesați de documentarul asta:

DOCUMENTARY MONDAYS

un eveniment Centrul Ceh sustinut de Pilsner Urquell

Praga. In zilele noastre. Aerul din oras este irespirabil, trotuarele sunt blocate de masini, pietonii sunt furiosi ca trebuie sa se strecoare printre masini, biciclistii nu-si gasesc locul, iar soferii sunt nervosi ca nu au unde parca. Suna cunoscut, nu?

Auto*mat / Martin Marecek / 2009 / 90 min / subtitrari in romana si engleza /// 6 decembrie / 20h00 / Centrul Ceh

trailer aici:

Documentarul va fi proiectat in prezenta unuia dintre membrii organizatiei ''Auto*mat''.

Te-ai saturat sa traiesti intr-un oras supraaglomerat de masini care te polueaza in fiecare zi? Vino luni la Centrul Ceh, fara masina, ca sa te bucuri de un Pilsner Urquell rece si sa vezi un documentar cehesc despre mijloace eco de a calatori, care a primit anul acesta in cadrul Festivalului International de Filme Documentare de la Jihlava, ''Premiul publicului pentru cel mai bun documentar din ultimii 10 ani''.

salutare. cine ma ajuta si pe mine sa gasesc 2 filme? 1- un gentleman in vestul salbatic si 2- pentu un pumn de ceapa. Va rog mult daca au si subtitrari sunteti deosebiti multam fain

Nu vă complicați existența inutil cu postarea de linkuri către torrente pe forum decât dacă e o resursă free. E doar un sfat...

Un sfat pe care sper sa-l includem in regulament la un moment-dat.

(nu ca n-ar face mai toata lumea asta, dar totusi e ilegal.. macar rezolvati prin PM :P )

- Mar ardentro -

O poveste adevarata, trista dar optimista in acelasi timp, un film care pledeaza pentru libertate, liberatatea asa cum o simti tu, asa cum o vrei tu.

Foarte bine jucat. Javier Bardem dar si ceilalti actori tranmit cu foarte multa naturalete o idee care reuseste sa sporeasca activitatea voinicilor tai 2 neuroni, lasandu-te pe ganduri dupa sfarsitul filmului.

Non ti muovere - un film dramatic exceptional iar cartea este scrisa atat de bine incat efectiv simti ca traiesti emotiile povestirii. Ca o nota, regizorul filmului, Sergio Catellito, este sotul autoarei nuvelei, Margaret Mazzantini.

Highly recommended - atat filmul, cat si cartea - ca sa zic asa.

• Upvote 1

Non ti muovere - un film dramatic exceptional iar cartea este scrisa atat de bine incat efectiv simti ca traiesti emotiile povestirii. Ca o nota, regizorul filmului, Sergio Catellito, este sotul autoarei nuvelei, Margaret Mazzantini.

Highly recommended - atat filmul, cat si cartea - ca sa zic asa.

Grazie. Tocmai l-am vazut si presimt ca il voi revedea foarte curand. :)

Frumos regizat si frumos jucat...Insa trailerul in engleza nu reuseste sa transmita catusi de putin din emotiile filmului.

• Upvote 1