ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

Am reușit să-l văd. Mulțumesc încă o dată chipuc.

Frumos film, după mine, 60% este doar mental. Doar 40% fizic.

O fază comică la final, după ultimele lucruri specificate despre concurenți am fost până la bucătărie să duc o farfurie, iar când mă întorc era textul ”Now go ride your bike” :))

Hanna 2011

The Way Back 2010

The Lovely Bones 2009

City Of Ember 2008

Patru filme foarte diferite care au in comun o actrita numita Saoirse Ronan. Pe mine fata asta m-a cucerit prin talent, gingasie si frumusete. Toate fimele de mai sus le-am vazut intr-o perioada scurta de timp, ultimile doua chiar saptamana trecuta. Mi-au placut toate, mai ales Lovely Bones. Saoirse joaca extraordinar, la varsta de 18 ani da clasa multor altor actrite care au ajuns vedete datorita frumusetii si ţâţelor goale.

Imagine postată Imagine postată

• Upvote 1

It's complicated

l-au dat aseara pe HBO; la lansare nu l-am vazut; a fost o comedia frumoasa cu Meryll Streep si Alec Baldwin

Acum trag Paul [2011], The Eagle [2011], Henry`s Crime [2010] și The Adjustment Bureau [2011]

Un vot si de la mine pentru Henry's Crime (2010). Un Keanu Reeves asa cum nu l-am vazut niciodata si un James Caan a true "confidence man" :).

P.S. O nota slaba pe nemeritate pe IMDB :(

Numai filme din sfera anglo saxona urmariti? totusi hai sa dam niste recomandari mai diversificate:

Jean de Florette si continuarea Manon of the Spring - Claude Berri

I Compagni - Mario Monicelli

Yojimbo - Akira Kurosawa

Pentru cei care nu le-ati vazut deja:

Tram-param-param-param/

Param-pam-pa/

Poom-poorom-pooroom-poom/

Tram-pam-pa/

...

A se vedea si celelalte episoade din serie! :)

• Upvote 1

Din ce am vazut in ultima vreme as propune urmatoarele filme cu un Will Smith a carui interpretare e geniala:

1 The pursuit of happiness

2 Seven pounds

3 Hitch

"The art of flight" - snowboard si nu numai

LE: e filmat si prin romania

Asta spunea trailerul filmului. Trailerele se concep si finalizeaza mult inainte de filmul in final cut. Nicio secventa din film nu mentioneaza Romania, chiar daca au avut material din RO acesta n-a reusit in final cut. E filmat in Alaska, Patagonia, State, Chile din cate imi aduc aminte, si precizeaza de fiecare data la inceputul secventelor unde sunt facute filmarile.

E un film exclusiv despre snowboarding :) dar creat intr-o maniera artistica astfel incat si non-snowboarderii sa fie 'entertained' (cuvant pe romaneste pt. asta? scuze, nu-mi vine.... intretinuti? :D)

Numai din peisajele si locatiile aratate, de recomandat pentru oricine care iubeste natura. Cel mai bun snowboarding film la ora actuala. In BluRay Quality.

Bune recomandari, sa traiesti! Asa-mi plac filmele rusesti de-mi vine sa ma apuc sa le invat limba :D

Mai repede aș învăța japoneza că sună mai beton decât „șto etă? etă cracadilî!” ... pe onoarea mea :D

• Upvote 1

Din fosta si "actuala" CCCP [pun numele original cu link pe imdb, numele in engleza, anul):

Brat / Brother (1997)

Brat 2 / Brother 2 (2000)

Kavkazskiy plennik / Prisoner of the Mountains (1996)

Vokzal dlya dvoikh / A Railway Station for Two (1982)

Lilja 4-ever (2002)

Idi i smotri / Come and See (1985)

Voyna / War (2002)

pe langa seria brat(excelenta - cred ca de acolo s-au inspirat astia cu "zi germans" din snatch), Lilja 4 ever si Idi i smotri, mai recomand Ostrov/The island

Limba rusa... Mmmmm. O uram cindva, imi place mult acum cum suna. Conteaza si la cine o auzi. Si japoneza suna bine. Multe suna bine. Nu-mi place olandeza/flamanda si ceva nordice (limbi!), dar poate n-am fost destul de atent. Oricum tine de gusturi, iar un film poate fi bun sau prost indiferent de limba. Ca sa nu fiu complet off topic :P adaug la lista Vozvrashchenie / The Return (2003) si Izgnanie / The Banishment (2007).

• Upvote 1

Am vazut aseseara Hallam Foe (2oo7).

Filmul prezinta intr-o maniera foarte haioasa o parte din drama unui baietandru ajuns la majorat, foarte incaptanat si determinat, care ajunge sa se indragosteasca de o tanara ce semana izbitor cu mama lui disparuta in urma unei tragedii.

Desi are un subiect dramatic interpretarea este una care te bine dispune, pe mine a reusit.