ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

sonatine, de şi cu takeshi kitano. 

pe mine nu m-a impresionat Atlasul norilor, dar pana la urma ramane o chestiune de gusturi

Ai putea sa numesti 2-3 filme care te-au impresionat?

Ai putea sa numesti 2-3 filme care te-au impresionat?

intr-o ordine aleatorie:

breaking the waves

carandiru

requiem for a dream

la pianiste

el secreto de sus ojos

cidade de deus

mar adentro

Tocmai voiam sa va recomand un film dragut de care mi-am adus aminte adineauri, cand am observat ca el exista in totalitate pe YouTube :D

Varianta originala, cu vocile in japoneza si titrarea in engleza:

http://www.youtube.com/watch?v=Afd-L40Pdj4

Varianta dublata in engleza, cu titrare in engleza:

http://www.youtube.com/watch?v=Gs6hmjeyQ8M

Daca o sa va placa, pe YouTube mai exista si un alt film de la acelasi regizor. Acesta e realizat inaintea celuilalt si, intr-o mica masura, anumite detalii din el se regasesc in filmul care l-a urmat. Nu-i la fel de dragut, ba chiar ceva mai plictisitor, dar destul de vizionabil.

http://www.youtube.com/watch?v=xWre-OYeVsQ

Nu spun să evitați Hotel Transylvania [2012] pentru a afla și părerile altora. Din primele 10 minute autorii acestui cartoon - dealtfel foarte mult așteptat de Je - au reușit să mă plictisească groaznic. Este o mare balegă... de mamut :D Voci cretine, glume de doi lei, subiect bășinos, punct! 

Shrek rulez

Realitatea bate la popou ficțiunea ;)

The Imposter [2012]

N-am rezistat mai mult de 30 minute...cândva s-a tăiat firul și nu cred că a fost oboseala. Am început să-l văd pe la 20:00 și după ce ajunsese tipul în America nu știu ce s-a mai întâmplat. Am revenit alături de el pe la 21:30 când i-am dat X și am trecut pe altceva :)

:D încearcă-l pe ăsta Seven Psychopaths [2012]

Misto filmul, de fapt titlul complet este " Sapte psihopati si un caine".

Nu stiu daca a mai punctat cineva, dar pe 18 ianuarie se pare ca o sa fie si la noi premiera ultimei productii marca  QuentinTarantino, "Django unchained"  

http://www.imdb.com/title/tt1853728/

• Upvote 1

Nu spun să evitați Hotel Transylvania [2012] pentru a afla și părerile altora. Din primele 10 minute autorii acestui cartoon - dealtfel foarte mult așteptat de Je - au reușit să mă plictisească groaznic. Este o mare balegă... de mamut :D Voci cretine, glume de doi lei, subiect bășinos, punct! 

Shrek rulez

Fică-mea s-a uitat la el si a zis ca i-ar place sa-l mai vadă...

Fică-mea s-a uitat la el si a zis ca i-ar place sa-l mai vadă...

Nice, pe mine nu m-a prins :D Tu nu l-ai văzut?

Sunt curios ce părere au alții despre filmul ăsta animal, așa că aștept :P

Aseara a descoperit un film in doua parti care nu stiu cum naiba se face de l-am ratat atata timp  :-??

Io cred ca am pomenit de el acum vreo 2 ani :-?

O, da! The Raid Redemption, mult mai bun decat unul asemanator numit Dredd... Care a fost mult sub asteptari.

Nici eu nu am fost incantat de Hotel Transylvania. Vocea lu Adam Sandler m-a zgariat efectiv pe timpane.

Am văzut Compliance.

Trebuie să recunosc că mi-a fost destul de greu să nu zâmbesc în timpul filmului gândindu-mă la un mesaj/avertisment, ceva de genul:

„munca într-un fastfood te face chiar mai prost decât dacă mănânci la un astfel de restaurant” :P

Rămân în continuare la convigerea fermă că SUA își are cei mai mulți creduli, spălați pe creier, rezultând o manipulare extrem de lejeră și nu o spun cu răutate. Înțeleg că încă există respect și încredere pentru autorități față de ceea ce se întâmplă prin bătrâna europă, unde pe alocuri găsești oameni cinici, cu „gust amar” față de orice tip de autoritate. Pentru unii dintre noi, europenii, poate fi greu de înțeles că acest lucru s-a întâmplat cu adevărat. De asemenea cred că mesajul filmului se îndreaptă și către generația mai în vârstă, generație care a crescut într-un alt timp și mod de viață, printe ei existând cu strictețe acel cod moral, și mai sper că acest film va afecta până la urmă toate segmentele de public, arătându-le cât de periculoasă poate fi lumea reală ;)