ovidiu

Filme bune si nebune - recomandari

Recommended Posts

Cum naibii se face ca din toata lista aia de mai sus primul click l-am dat pe ultimul film al lui Sarah Polley? :)

About Time - film pozitiv care induce melancolie in sufletele oamenilor non-rezistivi :D

Rush - pt ca automobile...si un pic de istorie romantata

Probabil ati auzit de seria de carti politiste de maaare succes "Millenium" a lui Stieg Larsson. Suedezii le-au ecranizat pe toate trei, iar americanii au reusit deocamdata sa o ecranizeze doar pe prima, The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - un film foarte tare din punctul meu de vedere - , urmand ca in anii urmatori sa le faca si pe celelalte doua. Filmele suedeze nu sunt atat de lucrate ca cele americane, ce-i drept, dar asta nu inseamna ca nu pot bine-dispune :)

1 - Män som hatar kvinnor (2009)

2 - Flickan som lekte med elden (2009)

3 - Luftslottet som sprängdes (2009)

Edited by MaC®
link defect Rush :) - cred ca l-am pus pe cel corect
  • Upvote 3

Cum naibii se face ca din toata lista aia de mai sus primul click l-am dat pe ultimul film al lui Sarah Polley? :)

About Time - film pozitiv care induce melancolie in sufletele oamenilor non-rezistivi :D

Sau rezistivi dar cu scurt-circuite. Misto filmul.

Veste bună! (sper să rămână adevărată)

Brian Bosworth va apărea în Expandables 3.

500.gif

• Upvote 3

Wow, deci aia cu tatuajul cu dragon  e tare mai thatha ! :P

Taare Zameen Par (2007) - film indian (lung si cu muzica, evident), nu foarte lucrat, dar placut si numai bun pt a educa parintii :)

Wow, deci aia cu tatuajul cu dragon  e tare mai thatha ! :P

Americanu' sau suedezu'?

De la acelasi regizor (nenea cu "Fight Club" si "Se7en") si cam la fel de dark e Zodiac (2007)

• Upvote 1

Văzui si eu The Best Offer si mi-a placut mult chiar daca nu prea gust genul.

Mi-a amintit de un film similar, Dirty Rotten Scoundrels, in care Steve Martin si Michael Caine fac pe oricine sa râdă.

Apoi mi-am mai amintit de un film vechi, Blame It on the Bellboy, o comedie placuta si captivanta.

Chiar ti se pare corecta nota asta???  Eu am fost socat cand am vazut. I-am dat 10 fara ezitare.

Povestea nu e prea grozava, iar actorii nu se remarca, dar in rest e ireprosabil

deci povestea e proasta, actorii sunt prosti, dar restul filmului e ireprosabil? Restul fiind ce? sunetul? aveau camere hd?

Nu am zis ca actorii sunt prosti, doar ca nu se remarca niciunul ca in filmele hollywoodiene, unde de obicei exista un actor principal si restul de umplutura. Aici toti au fost pe picior de egalitate, fara vedetisme si nasuri pe sus.

Povestea nu prea are legatura cu marea batalie de la Stalingrad, poate de asta multi au fost dezamagiti si i-au dat nota mica. Tot ca in filmele americane se asteptau sa vada mii de morti si sute de explozii. Luptele din film, desi scurte ca durata, fara multe victime si efecte speciale, au fost mai intense si mai emotionante decat orice alta megabatalie din filmele moderne.

Populaire (2012) - film frantuzesc amuzant, usor de digerat si foarte dragut :)

What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole (2006) - documentar care analizeaza cu ajutorul fizicii si mecanicii cuantice natura gandurilor noastre, a realitatii pe care o "vedem"/cream si a lucrurilor pe care le poate face un om. Poate fi vazut si aici.

Bun lupul, chimie intre personaje, nici nu am simtit cele 3 ore. Nu prea ai timp sa te plictisești. Printre cele mai bune filme văzute in ultimul timp. De un 9 așa pentru ca finalul mi s-a părut diluat.

Vazut Wolf of Wall Street, haios, dar nevestele nu l-au apreciat, oare de ce ? :)

Pentru mine a fost o porcarie de film :) Inteleg de ce Leonardo asta nu o sa castige niciodata un Oscar.

Gusturile nu se discuta, opiniile pot fi insa liber exprimate.

In contextul de mai sus, fie-mi permisa o gluma: te-ai dat cu nevestele....

cateva filme despre ciclisti / biciclete (de preferat cursiere/fixe) stiti? in afara de Premium Rush. mersi

• Upvote 1

Daca tot vorbiti de ce ruleaza acum ... atunci "Don Hemingway" nu trebuie scapat. Un Jude Law shakesperian. 

Apare si Madalina Ghenea in rolul a ceea ce ea este si in viata reala "tarfa romanca" (o replica plasata cu voluptate de scenarist/regizor pentru a fi in acord cu vremurile greu incercatilor engleji de invazia bulgaro-romana) hoata.