dupre

Upgrade roti cursiera

Recommended Posts

Salut,

As vrea sa fac un upgrade rotilor stock (Rody Style??) pentru ture in principal in preajma Bucurestiului, rar la munte. Pentru nivelul si numarul mic de km parcursi anual (<2000) nu cred ca merita sa iau noi, asa ca m-am orientat catre second, buget 1000-1500 lei. 

Pana acum am gasit:

- Fulcrum Zero

- Fulcrum Racing 1

- Fulcrum Racing 3

- Mavic Ksyrium Elite

- Campagnolo Zonda

- Campagnolo Neutron

M-ar ajuta sfaturi de la cei care ati avut experiente cu modelele de mai sus sau de ce nu cu alte propuneri.

Mersi

cu 1500 lei poti lua piese si face un  set de roti nou si chiar foarte usor in bugetul asta

https://r2-bike.com/DT-SWISS-Rim-28-RR-411-24-Holes

https://r2-bike.com/NOVATEC-Hub-rear-Superlight-Road

https://r2-bike.com/NOVATEC-Hub-front-Superlight-Road-20-Hole

Cam 1100 jantele si butuci

133 lei spitele

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=28857

si 100 lei spitarea lor

Acum depide ce greutate ai si ce bicicleta

Dca prinzi asa ceva la alt pret sunt superbe , https://www.wiggle.co.uk/prime-race-road-wheelset/ ale mele au 1560 de grame, sunt facute tubeless instant  cu pompa de mana  cand am luat eu au fost 180 Eur cu transport  cu tot, merg impecabil si ruleaza foarte fin, sunt cu butuci noatec, spite DT foarte usor de servisat si intretinut, oricum in pachet ai si spite de rezerva si tot ce trebuie, a si prinderile  au sub 70 de grame impreuna :)

• Upvote 1

Sau asa ceva? 

Bitex+DT Swiss

• Upvote 1

Acest topic vine ca o manusa pentru ca si pe mine ma framanta subiectul asta, un upgrade la niste roti cu adevarat mai performante. 

As dori ceva care sa faca diferenta fata de tot ce am avut pina acum: Shimano RS si modelul anterior, Fulcrum 7, Mavic Aksium, DT Swiss, (toate deci entry level) la care mai pot adauga Mavic Ksyrium Elite, Mavic Ksyrium SL 

As fi interesat si de ceva de carbon dar nu cu profil aero pronuntat si de preferat nu Mavic.  

16 hours ago, Trevizes said:

Acest topic vine ca o manusa pentru ca si pe mine ma framanta subiectul asta, un upgrade la niste roti cu adevarat mai performante. 

As dori ceva care sa faca diferenta fata de tot ce am avut pina acum: Shimano RS si modelul anterior, Fulcrum 7, Mavic Aksium, DT Swiss, (toate deci entry level) la care mai pot adauga Mavic Ksyrium Elite, Mavic Ksyrium SL 

As fi interesat si de ceva de carbon dar nu cu profil aero pronuntat si de preferat nu Mavic.  

Ce te-a nemultumit la Ksyrium Elite?

Io zic sa stai pe roțile tale! Cu banii aia poti face altceva...

Sunt in regula Ksyrium-ule mele, dar sunt pe alte biciclete :) Am mentionat ca nu as mai alege mavic pentru ca au fost atitea povesti cu Mavic-urile, unele dintre ele chiar aici.

Salut @dupre. Gand la gand, ca zilele astea am tot cautat roti second pentru upgrade. Lista mea e la fel ca ta, din ce am gasit pe dirtbike/olx, bugetul la fel. O sa impartasesc ce am gasit pe forumurile straine, poate te ajuta.

- Fulcrum ar fi fratele mai prost al lui Campagnolo. Din comparatia celor 2 mereu a iesit invingator Campa

- Mavic Ksyrium Elite ar avea probleme ba cu jantele (crapa - cauta Ksyrium Crack), ba cu o anumita bucsa de teflon din butuc spate (cauta Mavic Nylon Bushing)... in fine, au un  pret super atractiv, o greutate si mai atractiva pentru aluminiu,  dar cand vad atata lume nemultumita, ma mai gandesc daca vreau sa ma risc.

- mai sunt si Comic Elite, dar la greutatea lor nu prea vad rostul upgrade-ului. Doar ca arata fancy, mai aero asa.

-  singurul invingator din lista ta (si a noastra pot sa spun) a iesit Campagnolo Zonda, cu butuci pe bile (a la Shimano) si modelul ala smecher de spite G3. Din toate cautarie Zonda vs. Modelele din lista, mereu iesea Zonda invingator. 

- de Neutron nu am cautat/nu stiu nimic.

In final am ajuns varianta lu PVN10, raman pe ce am acum pana intra in pamant. Si apoi ma uit spre ceva pe care sa mi le contruiesc singur (ca doar stiu). Butuci super usori am gasit pe marosbike, mai ramane sa ma orientez la jante. 

Spor.

Pana la urma am luat un set de Fulcrum 1, revin cu impresii dupa prima tura. Multumesc tuturor pentru informatii.