Traveller

Tehnică și reguli de compoziție fotografică în turele cu bicicleta

Recommended Posts

Niciodata algoritmii nativi nu au fost cei mai buni, dar exista plug-in-uri.

Pentru noise eu foloseam Noise Ninja, la vremea respectiva. Pentru zgomot putin pe langa tehnologie, mai este o limita importanta, numarul de pixeli/dimensiunea senzorului. Nu ai cum sa ingramadesti zeci de MP pe cativa mm2 si sa iasa imagini reusite in conditii de iluminare slaba, cu toti algoritmii pamantului care incap pe un chip. La K10d-ul meu, 400 este limita acceptabila superioara. Avantajul K10d-ului este ca desi are zgomot nu sacrifica detalii, asadar poti face ceva in postprocesare.

K10D deja e in cu totul alta liga decat genul de aparatura pe care o cara lumea in general la ture cu bicicleta, adica smartphoneuri si săpuniere. Deja daca ai aparat foto adevarat, cu senzor de 35 mm sau chiar full-frame, acolo nevoia de noise reduction e incomparabil mai mica. La compacta mea Panasonic Lumix TZ70 (destul de desteapta de altfel, ca dincolo de setari manuale scoate si RAW si are si viewfinder, util cand e soare puternic afara) pana si la ISO200 zgomotul e mult mai vizibil decat cam orice am vazut scos direct dintr-un DSLR sau Bridge, fie si la ISO de 2 sau chiar 4 ori mai mare. Iar de telefon nici nu mai zic, foarte putine telefoane de sub 400-500 de euro au camere foto cu senzori cu adevarat buni cand vine vorba de noise (sau, mai degraba, de lipsa lui).

Cu toate astea, chiar si cu o compacta sau un telefon mobil, cat timp se face post-procesarea cu niste unelte decente, se pot scoate poze chiar ok. Si desi am ajuns si eu sa folosesc doar telefonul mobil pentru poze in majoritatea situatiilor, asa ieftin si prăpădit cum e el, o camera foto dedicata, fie ea si compacta, are fara discutii niste avantaje majore, incepand cu un obiectiv care are mai mult de cativa milimetri, dotat cu zoom optic, continuand cu setarile manuale de exposure, aperture, ISO si timp de expunere (chestii care pe multe telefoane nu se gasesc deloc sau sunt foarte limitate) si terminand cu mici bonusuri gen viewfinder sau format RAW (care permite o postprocesare mult mai buna, in primul rand datorita faptului ca fiecare canal de culoare e pe 12 sau 14 biti in loc de 8, deci cu de 4 sau 16 ori mai multe detalii de culoare, plus faptul ca orice procesare facuta de aparatul foto e eliminata).

Acum pe bune, voi cat timp pierdeti ca sa editati pozele in diverse tool-uri? 

Trageti RAW cand plecati cu in tura aparatul si bicicleta? Cu exceptia situatiei cand 2-3 foto care vi se par foarte reusite  si ar deveni eligible de trimis la o competitie, de printat si vandut, stati sa re-editati orice fotografie de peisaj, fotografie de strada? Incadrarea, compozitia le faci pe loc, iar crop nu e recomandat fiind "unealta incepatorului".

se pot face fotografii foarte bune si cu un telefon, mai ales pentru rigorile unui cicloturist 

eu urmaresc de multi ani pe Robin Wong, intr-o vreme colabora cu Olympus, iata aici un articol despre huawei P9 (si intre timp sistemele de pe camere au evoluat)

Robin Wong are in articolele sale fotografii facute cu compacte sau telefoane de o calitate pe care unii nu o sa le realizeze niciodata cu un DSLR

https://robinwong.blogspot.com/2016/08/huawei-p9-review-is-this-photographers.html

• Upvote 1

3 minutes ago, Trevizes said:

Da, in general pozele pe care le fac la turele importante cu bicicleta le prelucrez, in mare masura pentru ca nu-mi permit un aparat foto sau un telefon suficient de performant incat sa nu-mi fie rusine cu pozele care ies din el fara prelucrare. Cred ca, in medie, dureaza cam ~5 minute per poza in cazul meu, mai putin daca automatizez partea de noise reduction, deci procesez undeva in jur de ~15 poze pe ora. Anul trecut, dupa cele doua ture facute in Alpi, am ajuns sa prelucrez in jur de 170 de poze, la care mai adaugam si timpul petrecut editand si montand filmele facute cu GoPro-ul.

Altfel, din cand in cand, mai reusesc sa fac si poze de care eu, cel putin, sunt satisfacut fara absolut nici un fel de procesare.

1rvxezB.jpg

• Upvote 2

27 minutes ago, Trevizes said:

Trageti RAW cand plecati cu in tura aparatul si bicicleta?

Pozele din turele de fiecare zi le fac cu telefonul și le editez pe telefon, de regulă cu Google Photos, un auto adjust și-i mai fac eu ceva apoi dacă nu-mi place. Pentru o poză mai pretențioasă folosesc snapseed.

Pozele făcute cu telefonul din turele mai deosebite și care urmează să le postez pe blog le editez în Lightroom. Nu trag RAW că are 128MB o imagine RAW făcută cu telefonul, mi se pare prea mult.

În turele de cicloturism car tot echipamentul foto cu mine: dslr*, 2 obiective, trepied, filtre și 80% din poze le fac cu telefonul :))

*Întotdeauna trag numai RAW.

• Upvote 1
  • Haha 1

Deoarece am tendinţa de a da cu poze în voi, mă bag şi io în vorbă. Fac pozele cu un compact că m-am săturat să car bridge-ul cu mine (turele lungi) sau cu telefonul (ieşirile scurte pe lângă casă). Nu-mi bat capul cu prea multe setări sau postprocesări deoarece prefer să mă bucur de clipa surprinsă şi mai încolo de posibilitatea de a oferi şi altora câte ceva din ceea ce mie mi s-a părut remarcabil.  Sunt şi voi rămâne un amator şi dacă uneori imaginile nu sunt conforme normelor, atâta pagubă, important în opinia mea este mesajul surprins şi transmis aici unde , totuşi, nu-i concurs foto. Departe de mine însă intenţia de a subestima sfaturile celor ce se pricep sau imaginile profesioniste surprinse cu scule de marcă.

3 hours ago, majikstone said:

...

Cârcotind : poate nu strica un pic de procesare deoarece se văd în colţul din dreapta jos două sârme care-mi zgârie ochii. :D

• Haha 3

7 minutes ago, Mircea PF said:

Cârcotind : poate nu strica un pic de procesare deoarece se văd în colţul din dreapta jos două sârme care-mi zgârie ochii. :D

Ager ochi ai! Eu nu le-am vazut, mersi de pont :D 

Cu telefonul, editată sumar în snapssed. Văd că am șters varianta ”needitată”, era bună pentru comparație.

dAUrQdh.jpg

• Upvote 2

De curiozitate, ce telefon ai de face poze asa misto si mai scoate si RAW?

@majikstone huawei p20 pro. Poza am făcut-o jpg cu AI on. RAW-ul, cum ziceam, ocupă prea mult. :)

Tot cu telefonul, una nocturnă în care ar fi mers mai bine încadrat felinarul (să nu fie tăiat din el):
IMG_20180913_204746.jpg

Si pe Huawei  P20 Pro nu te deranjeaza cat de mult se baga in seama "inteligenta artificiala"?

Banuiesc ca si pe Mate Pro sau pe noua gaselnita cu zoom P30 e la fel. 

18 minutes ago, paulrad said:

huawei p20 pro. 

Not bad, ma asteptam sa coste mult mai mult de-atat avand in vedere ce poze bune scoate si ca stie si RAW. 

@Trevizes mă deranjează că le face suprasaturate și cu prea mult sharpness, dar mai reduc din ele la editare. Am încercat cu AI off, dar parcă e mai bine ON.

@majikstone acuma s-a ieftin destul de bine, eu l-am luat anul trecut. RAW știa și Oneplus One-ul care a costat 300 euro. 

Ce nu-mi place la Huawei e că nu pot pune să-mi arate nivela electronică în toate modurile de fotografiere. Merge doar în modul PRO (un fel de mod manual unde poți seta tu toți parametri fotografiei). E bună la încadrat orizontul drept și e și mai bună când faci multe poze din mersul bicicletei cum fac eu...

4 hours ago, paulrad said:

În turele de cicloturism car tot echipamentul foto cu mine: dslr*, 2 obiective, trepied, filtre și 80% din poze le fac cu telefonul :))

*Întotdeauna trag numai RAW.

mi se pare horror 

In tura din Cipru am fost cu Sony Nex 5n si 2 obiective, (am renuntat in timp la sistemul E-mount), in tura din Istanbul am fost Olympus OMD EM10 si 3 obiective. (le-am pomenit pe astea doua pentru ca au fotografii pe aici). Din cauza faptului ca tot scoteam aparatul, schimbam obiectivul am ratat multe "momente". 

Apoi o vreme am fost cu Olympus Pen Mini E-M1 si obiectiv de 17mm, practic fiind comparabil ca marime cu o compacta. 

@Trevizes eu doar le-am cărat toate, nu le-am și folosit. :))

Teleobiectivul (70-200mm) nu l-am folosit deloc, doar wide-ul (17-44mm). Dacă ajungeam prin Alpi cum era planul, poate ajungea și tele-ul să fie folosit.

în urmă cu 4 ore, paulrad said:

Tot cu telefonul, una nocturnă în care ar fi mers mai bine încadrat felinarul (să nu fie tăiat din el):

Nu fi foarte suparat. Unii i-ar zice acestei taieturi efect de ritm. Creste magia pozei si lasa imaginatia sa-si inchipuie ce ar fi in partea nevazuta a felinarului.  De exemplu, poate mai urmeaza un felinar...

Este un mod in care privitorul intra in scena.

Cum este si cazul celor doua fete din centrul imaginii. Ele discuta (chestia asta este clara, se vede in fotografie), dar ce?? 

Oricum, faina poza :)

• Upvote 1
  • Thanks 1

23 hours ago, Trevizes said:

Pe mine asta ma enerveaza enorm, dar stiu persoane care reusesc sa scoata din post procesare imagini nemaipomenite facute cu echipament si tehnica modesta.

Eu incerc sa trag cat mai mult in stilul de film, fiecare cadru sa fie reusit, adasar cam 90% fac direct in jpeg din aparat cu niste setari pe care mi le-am reglat in timp. Cand stiu ca am conditii dificile fac RAW+JPEG. Daca nu-s multumit de JPEG, atunci intervin pe RAW. Mai fac RAW cand vreau sa fac un HDR de exemplu, pentru ca nu am asta in aparat, cum ar fi aici:

xC3RwIdIA76y-xSSRJddHn0rKV6b_LjPkr4EHnQS

• Upvote 1

No hăt, că m-am trezit menționat p-aci. Și e bine, căci am aflat deja niște lucruri noi. Mulțumesc.

Bun topicul, loc bun de împărtășit idei, sugestii și tehnici.

În turele cicloturistice (și drumeții sau călătorii fără bicicletă) încă mai car după mine un Nikon D90 cu trei obiective: 18-55mm (stock), 35mm fix și un 55-300mm. Toate astea îmi intră în geanta Ortlieb pentru ghidon, alături de: telefon, acte, bani, eventuale hărți, GPS, acumulatori de rezervă. Geanta e impermeabilă și la îndemână, astfel că îmi e ușor să mă opresc din pedalat, să scot aparatul și să trag o poză. De vreo doi ani și jumătate, folosesc doar modul Manual al aparatului, dar umblu doar la ISO, apertură și declanșator. A da, și balansul de alb (când e nevoie). Plus că geanta o pot lua pe umăr foarte ușor când vizitez vreun orășel sau plec de lângă bicicletă.

Nikon-ul își face treaba deja de vreo 8 ani, constant. A văzut toate tipurile de vreme, a stat și în ger, a fost scăpat pe jos prin Apuseni de la vreo 1.5 metri înalțime (fără husă), a stat în soarele arzător al Greciei și a suportat și sprâncene transpirate (urcările alea, vara....). Recunosc că nu l-aș abandona, căci îmi plac mult mai mult fotografiile pe care le fac cu el decât cele scoase cu telefonul. Plus că mă obligă să fotografiez ceea ce chiar îmi pare că ar conta, nu să umplu Google Photos cu 500 de poze pentru o zi. Nu mi se pare greu de cărat și nici nu am o grijă exagerată pentru el. E vorba doar de clasica atenție acordată unui bun ce-l dețin.

Legat de prelucrare: de vreme bună am migrat integral pe Linux. Pentru fotografii folosesc Darktable (și mă bucur că l-au menționat colegii ceva mai devreme) iar pentru video mă folosesc de Lightworks (plătesc o licență lunară de aproximativ 100 RON doar în perioadele în care vreau să randez/export proiecte la care am lucrat în modul gratuit, căci mă interesează calitatea). În trecut foloseam Lightroom, dar mă înțeleg foarte bine cu Darktable. Umblu doar la contraste și mici corecții de lumină, dar nu pentru fiecare fotografie. Am norocul ca unele să iasă bine (din punctul meu de vedere) și le las așa.

Toate fotografiile sunt trase în format RAW când sunt pe drum iar operațiunea de a trece prin pozele de după o tură nu este o bătaie de cap și nici mare consumatoare de timp (de regulă se petrece alături de o cafea sau un pahar cu vin) și este un foarte bun prilej să mai fac o selecție, păstrând doar fotografiile care chiar îmi plac și care îmi provoacă o amintire plăcută.

Și că tot am zis de amintiri, de aici am plecat cu fotografiatul: dorința de a avea amintiri frumoase. Evident, am prins drag pentru fotografia de peisaj, dar nu obsesiv. Este doar ceva ce fac atunci când am ocazia să ies în natură. Nu sunt deloc un expert, nu am făcut niciun curs în afară de câteva tutoriale de pe Internet, însă am mii și mii de poze execrabile la activ, iar din astea am învățat multe (și încă învăț, că dau gherle de mă sperii). La fotografia de interior sunt praf. 

Am obiceiul ca, o dată sau de două ori pe ani, să fac o selecție „la sânge”, pe care o scot pe hârtie fotografică. Unele peisaje au ajuns mici tablouașe pe la noi prin casă și ne trezesc amintiri și sentimente frumoase de fiecare dată. Nu câștig bani din fotografie și nici nu mi-am propus. Acest lucru ar fi extrem de dificil în ziua de azi și ar presupune să fotografiez evenimente, ori eu urăsc nunțile și botezurile :) (evident, dacă m-ar împinge nevoia, probabil i-aș face poze artistice și unui manelist transpirat în vreme ce orgasmează când îl aude pe Salam).

Am un telefon Google Pixel XL (prima generație) de vreo 8 luni și cu el mai fac poze ocazional, de consum, în turele ultra-banale,ori dacă observ ceva relativ interesant sau util. Se mai întâmplă să fac fotografii în plimbări de rutină cu copilul prin oraș. Însă de cele mai multe ori, 90% din pozele de pe telefon sunt dispensabile, iar restul de 10% ajunge tot pe hârtie, într-un plic, la un loc cu toate celelalte, într-o cutie din bibliotecă. Și da, ne place să ne uităm împreună prin fotografiile alea, la ceva vreme.

De ce DSLR mare în loc de telefon în concediu?

E foarte posibil ca prin multe locuri să nu mai ajung sau să nu le mai văd la fel peste ani. Includ aici și oamenii. Iar o fotografie clară și vie, chit că e amatoricească, e incomparabil mai atașată de o amintire la fel de clară și cu toate senzațiile cu care vine la pachet. Când mă uit pe o fotografie cu un câmp plin cu maci de lângă Dascălu (făcută prin 2010, 2011), îmi amintesc mirosul câmpului, insectele, adierea vântului, persoana cu care eram și alte detalii ale locului respectiv. Iar asta îmi place și este cu atât mai interesant când văd acum, în 2019, ce e în același loc: maldăre de moloz și case pestrițe din care răsună manele duminica la ora 14:00, toate aliniate pe un drum care nu mai este liber și pe care automobilele zboară acum cu 100-120 kmh constant.

• Upvote 3

16 hours ago, diorgulescu said:

Nikon D90 cu trei obiective: 18-55mm (stock), 35mm fix și un 55-300mm. Toate astea îmi intră în geanta Ortlieb pentru ghidon

hmm. eu am luat un ortlieb ultimate 6 și abia încape un canon 70d cu 17-40mm montat, telefon, portmoneu și powerbank. Cred că varianta ”Plus” (cu buzunare exterioare de plasă) era mai bună.

Legat de telefon vs dslr și editare, am pățit să fac în același loc poză cu telefonul și cu dslr-ul, ca să o aleg în final pe cea făcută cu telefonul, lucru ce m-a enervat teribil. Asta din cauză că nu mă pricep foarte tare la editat, iar pe o poză raw trasă în condiții mai rele e mult de muncă.

Nu credeti ca si "moda" filmuletelor scurte se potriveste ciclistului foto-amator? De ceva vreme exista telefoane care filmeaza 4K si daca detii un televizor cu capabilitatea asta atunci "documentarea" unei ture poate trece in "alte dimensiuni".  

Se potriveste, dar e un cu totul alt subiect, cred.