Sign in to follow this  
MariusMT

Dhs Contura 2865 - probleme schimbator foaie

Recommended Posts

Salut,

Tocmai am luat un Dhs Contura 2865 si are mari probleme la schimbatorul fata. De la viteza 1 la 3 e bine, cand bag intr-a 4-a atinge lantul de schimbatorul din fata.

Practic merge doar pe trei viteze pe fiecare foaie.

Pot face ceva sau asa sunt ele de proaste?

Nu prea vad solutia, daca slabesc cablul lantul atinge in partea cealalta, se pare ca spatiul lantului este prea ingust la schimbatorul fata.

Cel mai probabil schimbătorul față nu este reglat corespunzător. Dacă vrei să sari peste etape, umblă la șuruburile de limitare a cursei cuștii, în pași mici (un sfert de tură). Ți-aș recomanda totuși să faci reglajul complet, te poți descurca singur urmărind acest tutorial:

https://youtu.be/ZNG7g83lI-s

Salut Marius.

Este foarte probabil sa fie necesar un reglaj mai atent la schimbător. Poate este nevoie sa fie putin coborât si/sau rotit.

Dar indiferent de asta, in mod normal cam asa este corect sa utilizezi foile si pinioanele. Pe foaia mică mergi cu unul din pinioanele mari 3-4 din ele, pe foaia mijlocie cu pinioanele din zona de mijloc a casetei, iar pe foaia mare cu ultimele 3-4 pinioane din cele mai mici. Altfel spus, nu mergi cu foaia mare si pinionul mare, sau foaia mică și pinionul mic.

Bicicleta funcționează si așa, dar nu-i face bine.

Chiar și asa, lanțul nu trebuie sa atingă in cușca schimbătorului.

Mersi mult pentru videoclip si sugestii, ambele f utile. Am mai reglat exact cum a spus BodoC , am coborat si rotit schimbatorul. E mult mai bine dar chiar si asa la vitezele 7 si 8 atinge, nu se potrivesc schimbatoarele, si-n videoclip era un caz. Cred c-am sa renunt de tot la schimbatorul de foi si-l dau jos.

Sunt într-adevăr cazuri în care, orice ai face, tot ai o combinație în care lanțul freacă schimbătorul. Dar acestea sunt foaie mare - pinion mare sau foaie mică - pinion mic, în care lanțul stă în cruciș și care oricum nu se folosesc pentru că forțează serios elementele transmisiei. În locul tău eu n-aș da jos schimbătorul. Dacă parcurgi pașii încet și cu grijă  sunt convins că o să reușești să-l reglezi.

3 hours ago, MariusMT said:

Cred c-am sa renunt de tot la schimbatorul de foi si-l dau jos.

Nu este deloc o idee bună. 
Vei avea situatii in care va fi dificil de pedalat. Nu te descuraja.
Mai zic ceva. Mersul corect pe bicicletă inseamnă mai mult decât a-ți ține echilibrul pe două roți.

Nu da jos schimbătorul. Când o să ai nevoie să urci, o să fie folositor.

Eventual mergi la un mecanic să îl regleze mai bine.