Recommended Posts

Nu, nu e vorba despre binecunoscutul film din 1953, cu Audrey Hepburn și Gregory Peck în rolurile principale, ci doar despre o vacanță de 5 zile pe care am petrecut-o cu familia luna trecută, pe malurile Tibrului.

Ocazia (sau pretextul) excursiei constă în cei 12 ani pe care i-a împlinit copilul nostru. O să redau în cele ce urmează cele mai importante aspecte ale plimbării, mai mult sub forma unui foto-reportaj. Nu insist asupra tuturor detaliilor, pentru că Roma nu mai are nevoie de nici o prezentare din punct de vedere istoric, poate cel mult din punct de vedere al aspectelor practice ale turistului de secol XXI.

Am zburat cu Ryanair dus-întors, până la (și de la) aeroportul Ciampino. Au fost zboruri fără probleme, alături de mulți conaționali, în principiu civilizați. Am ales Ryanair pentru că avea orarul dorit de noi (planul nostru ideal de vacanță a ajuns să fie: plecare ziua 1 dimineața, dixtracție zilele 2-3-4 și întoarcere ziua 5 către seară, ca să mai prindem cîteva de făcut și în ultima zi).

De la aeroport am ajuns la gara Termini cu autocarul Terravision, bilete cumpărate online, în avans. Taxiul ar fi fost undeva în 40-55 Euro, dar am decis că nu avea rost, noi având o cantitate minimală de bagaje (o bucată de căciulă, adică un rucsac eu și Mircea, un troller compact consoarta).

De la Termini am luat metroul 6 stații până la Ottaviano, iar de acolo am mai mers 10 minute pe jos până la apartamentul rezervat la Dimora dei Sogni al Vaticano. E o afacere de familie, 3 camere închiriate în regim hotelier (Ametista, Perla, Zaffiro). Noi am primit-o pe ultima și am fost foarte mulțumiți. Cu gazda am comunicat într-un amestec de italiană și engleză. Ea nu prea pricepea engleză, dar am trecut peste, că era simpatică , o Sofia Loren la 60 de ani, iar în rest a fost totul foarte bine.

Așadar - Ziua 1:

Odată așezați ”la casa noastră”... nu ne-am făcut comozi decât pentru scurtă vreme, cât să stabilim mici chestii organizare cu gazda și să bem o cafea Lavazza împreună. După care ea s-a dus acasă la ea, iar noi am apucat-o la pas prin oraș.

Desenasem acasă niște trasee orientative. Navigarea am făcut-o cu hărțile offline ale Maps.me.

La nici 100 de metri de vremelnica noastră casă, ne-am oprit să luăm prînzul, la restaurantul Pisica și Strugurii.

y4mmXco2IHMqk88FgGS77OMlcU8Dtumg-BakYqem

Un simbol parcat la rigolă.

y4mm9jbSR-WDnm5-GLXV2ft7FfeAZO_jB5BP3iRu

Piața San Pietro, îm pregătire pentru slujbele Paștelui Catolic (21 aprilie), cu accesul interzis.

y4mw0-cH5_QZ9EQ4dJp-Myb20fqs2b4pFElw9cZ9

Intrarea pe podul Vittorio Emmanuele II

y4mKHra5sKOvVVfoRzoOElvW7N_ydW2uP3A3lo8L

Castelul Sant'Angelo și podul omonim, văzut de pe malul stâng al Tibrului

y4mtVjOBytpJPrJ53FAKbR7VryXXDw2naCYlJKTN

Vaporaș pe Tibru, cu pista de biciclete aferentă.

y4mL4ObfbVVO3QekSZr_anfPC6fw36idoEW493ob

Pentru vizitele diverselor obiective nu ne pregătisem în nici un fel. Nu am luat nici un card de reducere sau de ”sărit coada”. Am vrut mai ales să ne plimbăm în Roma (bine, nu luasem în calcul Paștele Catolic atunci când am făcut rezervările, dar oricum n-am fi dat înapoi). Totuși Castelul era tentant și coada nu era de speriat, așa că după vreun sfert de oră de așteptare deja pusesem mâna pe bilete și urcam scările spre interior.

O panoramă spre nord, care prinde și curtea interioară, devenită loc de joacă și de  picnic.

y4mXbozsKuKpBXtRyKfdghIyp-7MTazSj-oEt9vc

Și una către sud, unde se observă mausoleul Vittoriano și vechiul cartier Trastevere.

y4mhjDg-GWvkPeqNxDofl8qagYRDDIfyp83s-c5s

Cameră pentru tunari

y4mR_-DRD0QWvq-X8VcABHGevbs9fTYZF3sjmXvy

Statuie în curte interioară (nu mai știu cine este nici titularul, nici autorul).

y4mH2P9UCZVfQiLipUx1I0xRZ7c7DcGQqfRscCNx

Urcînd spre terasă, trecem prin loggia de lângă bibliotecă

y4mXw_3oLAOMNM1PhoocV29iVj_uDX6uuIcjI5rV

Tavanul bibliotecii

y4mBxxhoY_cTt5u2SNQ3DICKWyCUdWwPr6C0S7Rw

Pe terasa superioară. Privire spre Vatican și Tibru

y4miGyBM85avVKU7hcolRA2kYElAxtpRuTrka82X

Curtea interioară, de unde veneam, și un domn înaripat care era obișnuit cu bipezii neînaripați, încât stătea nestingherit la poze.

y4mKnLkm5TE7qdWaeMLmbzObWbl28VgEYEet6K_Q

Îngerul de pe vîrful castelului:

y4me2HWpSz_L1IeJOvSkDo84pyZ6AzQMOInIKFgp

Accesul pe terasă se face printr-o scară îngustă.

y4mm4cJ_Av8KjzM4Y57XppOK8JcJelLzwcwi6qjV

O parte din terasa inferioară este transformată în cafenea, unde am și stat la o înghețată.

y4maO7uuRwOs3jd0E2aF9Jb5od6edgYmMFbdJ9Ar

Înghțata de lâmâie este adusă chiar într-o jumătate de lămâie.

y4m9vAuX3ryucIWM3hxBnosLf-uOthDhLUbKs097

Am coborât, am mai căscat gura la suvenirurile vândute de (aproape exclusiv) vînzătorii ambulanți indienti, pe Lungotevere (”splaiul” lor, cum ar veni).

Înalta Curte de Casașie și Justiție a Italiei.

y4miu_FI3LJzqQJfaBos9pVOqkF8_iqprfsjE7vJ

De aici am ne-am întors acasă, având în plan să ne reîntoarcem la Vatican, ca să asistăm la slujba de Paște a Papei.

https://www.strava.com/activities/2317457728

-va urma-

• Upvote 4
  • Like 2
  • Sad 1

Ziua 1, continuare.

pe la orele 21 am luat-o la pas către piața San Pietro.

Am trecut de filtrele de la intrare, oarecum asemănătoare cu cele de la aeroport.

Era ceva lume, dar toți ședeau ordonat, în liniște.

Înăuntru avea loc slujba de seară, proiectată în piață pe un ecran mare.

y4mFUaZbiDgffMmV7PYyZr_IATOMi3v2OKq7jwnU

y4mx5aOcPP3bj71_gEl3pO24ySmih9lwY0Re54ZP

y4mbzjK_IHYYd1NF6tqNxxQ2aQKeLsd3WMWB84qq

Am stat vreo oră și ceva, până cînd s-a terminat. La final, un ritual cu care evident, nu eram obișnuiți: lumea și strâns mâinile. Am strâns și noi câte mâini am putut, după care ne-am retras, asemenea tuturor, în liniște. Trebuie să recunosc că întreaga procesiune a avut mare impact civilizațional asupră-mi.

y4mEhNe50e6RTKrPw6ffGKQTI6ltDNpi5SFP3FrU

y4miL78B6_QUxjlkh6pdHmrE0IsCjOcvVZkq0cs-

• Upvote 3
  • Like 2

în urmă cu 23 ore, Traveller said:

Ocazia (sau pretextul) excursiei constă în cei 12 ani pe care i-a împlinit copilul nostru.

Eu cand am implinit 12 ani m-au dus ai mei la Herculane.

• Haha 1

Pe mine nicăieri, că a doua zi începea școala. :D

7 hours ago, Invitat special said:

Măcar ai prins stațiunea

• Upvote 1

Ziua 2

Am luat micul dejun la o terasă din apropierea stației de metrou Ottaviano, după care am și luat metroul pînă în Piazza del Popolo.

y4my-W-K3kRcsabfYN36c9CI-v3h_bCeccLUTgTt

Am mers pe magistrala A, cu bilet simplu de 1.5 Euro.

Privire din piață în lungul Via del Corso, capăt încadrat de bisericile Santa Maria di Montesanto (stînga) și Santa Maria dei Miracoli (dreapta).

y4mZKsPeDP1sqQRzsyiFoUkxsy-0-hktGor5p-z7

Interiorul celei de a doua:

y4mX7XaAnOV64QJsyt0MerHMjm3U4R54rib6IjLU

Din piață ne-am îndreptat spre grădinile Borghese. Fântîna zeiței Roma și, deasupra ei, terasa Pincio (punct de belvedere).

y4m8O7t7Mg3qWAWG-hFGjtPD6puBwRX_7NXglsZY

Piața del Popolo, văzută de la nivelul terasei:

y4mVxhWXFr9ty0gjLpOHveCbUalWBX3VfgSwGcLW

Orologiul cu apă din grădinile Borghese

y4mTVobdS4AD-SkjRylzrmfupEtVGvF_SHoR8oSJ

y4mphLMTpo3xZT_JKup2WhLWi6bgzWvlnsdDsKEv

Templul lui Asclepios, de pe malul lacului, pe care ne-am și plimbat cu barca.

y4mW-a8F_CZlUcTqLxwNmL2kX4xFFVO1p90ybzBQ

Am ieșit din grădină, traversând prin stația de metrou Spagna, și ne-am îndreptat spre Fontana di Trevi.

Pînă să ajungem acolo, ne-am oprit la biserica Trinita dei Monti.

y4m4IASuhKse85A93LqAViuqxBqr4dTZFuOG4YGk

y4mJ_mVNiT-D4SVfB2bcNj4tdvrTJctX0FHNsU7J

y4mb6SiMgp6HVKubu6Csewdsp6_fwRcByivKVhgh

De pe treptele din fața bisericii ne-am îndreptat spre una din terase, ca să luăm prânzul:

y4mN0DwpwWNbBz2L6bb6U5tezgtu_O9pOXIkIhxH

Scările Spaniole, care coboară de la biserică până în Piazza Spagna.

y4mz73O0L1hW-jgdCikIacosxpyWcB-KWFf6k-jf

Biserica și Obeliscul Sallustiano, văzute de jos, din piață.

y4mT5Q-NQWkHKFMYr_2T8RMKYTrpTNjaH7Xl8_1s

Piațeta Fontana di Trevi gemea de lume. Ne-am strecurat la marginea fântânii și am stat nițel.

y4m29KdJIc7WxYF_bWoZrvJ4eMssgOOS9MDbthED

y4mLYDBQTsk-lA5LcgKRGVkKEsJ2l6pZ_Q6Xg4iE

y4muuVBh9_X7W7e-XGq3rTG4zZlv0S3Fz9EPXFnb

Artist stradal care picta cu spray tip grafitti, 10 Euro tabloul.

y4m5mzrrxS8BvC_S2pl2UWMnBT-Y8kjC1SBqoEOp

Am ajuns și la Panteon:

y4mGGovHU-uLo8FZ9oiyeuaEo62mTH_5EMUcXkU1

Domul și fereastra lui circulară (oculus). 43 de metri măsoară atât înălțimea pînă la oculus, cât și diametru bazei domului.

y4mJbibAbv8U9xP1ldZX5zrmpyx3lkIo1J-c3s2D

y4mevgtpmJWguQFTDVRNQ-yI3hmwsAIq-na5e3rh

y4mFf0vphaMxd_5XkxOvvOWShezjFBGTZ-MR00_8

y4moENG8EElNz-gXZHOaXuOxNyIxaU9FzpN6zqf-

Monument de pe o stradă pietonală, dedicat aviatorilor.

y4mou6oIe1bghQ3NOnV_p1MMOunBGMEzB3pli2B7

În imediata apropiere a pieței Pantheonului se află piața Sant Ignazio. Am intrat și în biserica omonimă.

y4m0sZcycFWDCDqP33taSSBkal6kqgtTs2pZQaE_

Fiind duminică după-amiază, am avut ocazia să asistăm la o mesa catolica, liturghia, cum ar veni.

Dacă tot eram un pic obosiți de atâta umblat, am șezut și noi pe băncile de lemn și am ascultat (și citit pe foile împărțite tuturor). În dimineața respectivă avusese loc și seria de atentate cu bombă din Sri Lanka, lucru cu care preotul și-a început predica.

y4mpvuRCPeAqHJxjhxxHhGyxxObo8R0RJYURuar5

y4meQS_K9GTVqeKc2bQW6jDddSg4F_TRvj5iipnj

y4mNCRfWpXJW7tt3NBF3wuDH5azB5-asC3SfC3RF

y4mHXJ4MVns--UmmB049wrRvmPG6PMERh7bboqKN

Au fost niște momente interesante de relaxare, de pace, venite pe neașteptate, de care ne-am bucurat.

Am ieșit din biserică și am luat-o pe via del Corso, înapoi către piața del Popolo și a ei stație de metrou.

Să treci pe la Roma și să nu te bucuri de o înghețată... ar fi păcat!

y4m9v2hvdUjzEaosWC0qlpCkP1WlV97PRaMiGfWL

Unul dintre leii care flanchează obeliscul central din piață.

y4mkYvsndanZHDPHEfCNeLV1G6Br4gnrpJRwRPHP

Seara am încheiat-o cu o bere de la un butic de pe lîngă casă (toate magazinele erau deschise pe tot parcursul zilei, chiar dacă era ziua de Paști).

Peroni (cea făcută la Roma) e o bere bunicică, oricum mai bună decît surata ei făcută la București, care e un fel de Bucegi cu altă etichetă.

y4mywLo4MHCjpeOdj9VvDoaS-_DYGqGZ8eDSJzWR

Berea nu e punctul forte al italienilor, dar am căutat și am gustat vreo 2 care meritau toată atenția.

Una este Menabrea, la restaurantul din ziua precedentă. E un lager de 8% cu aromă discretă, care din păcate nu cred că este importat în România.

y4m5G1RykBBOzqs7G3Ve08QjrCbig1iB5Q-lVqBL

Traseul de azi: https://www.strava.com/activities/2317586276

• Upvote 2
  • Like 1

Ziua 3:

Sub un cer plumburiu, am luat metroul până la Termini, de unde am ajuns la picior pînă la bazilica Santa Maria Maggiore.

Cunoscută și sub numele Santa Maria della Neve („Sf. Maria a Zăpezii”), ea este una din cele patru bazilici papale din Roma, monument istoric din secolul al cincilea (432-440), edificiu înscris pe lista UNESCO a patrimoniului mondial.

Am stat la coadă vreun sfert de oră ca să trecem de filtrul de tip aeroport.

y4mmsHbVw7Y0b1YhOETX6cYGBtxTFJuWnQIGTEKO

y4mqxQRiNSdtvHCR2hMwYfayjBpaIEWcA8vs6jhR

y4mJ_xozOCCod7Nd0QCSupsY11UVcJvDNlhQydH_

y4mxFhxBYhkeH8ME3Oj3JvfWUArv9UcEIeDxJ-kL

Altar lateral, în care avea loc slujba de dimineață.

y4mx0dutDc1R1Aey5Zr9-knr6iPCJRgrZfeuZHO9

Statuia Papei Pius al IX-lea, într-o firidă centrală coborâtă față de podea.

y4mSrBy0Qw28vSbrYRs68t4O7OppzuJTi7mG_5wk

y4mIKZCaYpPsEMzCDVvuueBu08mcqGNSaewkPw2a

Pe partea opusă, în altarul contralateral:

y4m4qVtP8I4tMqRk_DN9jJj8WnuOJ5gGvrKB1MzL

y4mUOpMp5_QuRuGnLR--sfsQMb4d_gsJrxsLXo9H

Spre ieșirea din navă.

y4mOxHizgxRsYTN2eIWDBHRvHsD3Z0_UvXz6RgSU

y4mbV425pJ2Fh6kicnXhm_1l0wNmU3oSda2JkFje

y4mKv7fnn2hWjCRYpgeQAl33eLG9St67u8-q6md7

-va urma-

• Upvote 2
  • Like 1

On 16.05.2019 at 10:35, Invitat special said:

Pai pune si tu reportajul.:))

Mergând pe Via delle Terme di Traiano, am ajuns în apropierea Colloseumului chiar când începea să picure.

y4mnaT7rR70758UvTinfW0r_OAsdj0T1mFrD7J6u

Ne-am adăpostit sub umbrelele terasei Cafe Martini, unde am rămas pînă s-a mai domolit.

y4moSt3iYY_FfyoL8wV7evNoAuj-6UBPq9Rz5kRy

Chiar lîngă Coloseum se găsește Arcul lui Constantin, cel mai nou dintre cele trei arcuri imperiale din Roma care au mai supraviețuit trecerii timpului - celelalte două sunt Arcul lui Titus și Arcul lui Septimius Severus. Arcul lui Constantin, înalt de 21 de metri este foarte bogat decorat și s-a păstrat într-o condiție excelentă.

y4mU8bxzY08EcVEsnzD0XDAlhs5azIOWG-CLXGnx

Între timp am găsit și un grup ghidat, pentru vizitarea Colloseumului în interior. Ghidul vorbea o engleză cu accent britanic pătrunzător și se numea... Radu.

y4mUp64gQ-_T4AAlMUUROw6RWTZovD9ZwAEJZdyd 

Intrare în arenă, prin poarta gladiatorilor.

y4mJJRTRjnbk3v-G1Jk0Zzf8JP_MxTzIISYawM_y

y4mnSTR9DewMB1jyl1ewF0r4SUkb9XF7bFIlz0cG

y4mQD0-R2LzCAlajq4GdheuW1Iyk--gQPNcQQAfg

y4m_11wJLQRwwTWXsgU62bweHXJRjQBfxGQT3Pmd

Toți îl știm de Colloseum, el de fapt se numește Amphiteatrum Flavium.

Este probabil cea mai impresionantă clădire-ruină a Imperiului Roman. Colosseumul era cea mai mare construcție a vremurilor sale și astăzi este cel mai mare amfiteatru antic care poate fi vizitat in Italia. Colosseumul este situat la est de Forumul Roman. Construcția a început sub conducerea împăratului Vespasian în anul 72 e.n. și a fost finalizată în anul 80 e.n., sub conducerea succesorului și moștenitorului său Titus. Alte modificări au fost făcute în timpul domniei lui Domitian (81-96). Acești trei împărați sunt parte a dinastiei Flaviene, iar amfiteatrul a fost numit în limba latină pentru asocierea cu numele de familie (Flavius). (sursa: wikipedia).

y4mWzfQNQfAK8EZP7XRAKnSDoNhLhCn62s-qWc37

y4mv9KD-u65lud0SO0RfZHWjr4icjcy_4o2fLqY0

Vizita în Forumul Roman din apropiere s-a făcut sub o ploaie mocănească, persistentă.

y4mQJKCQ3tQsS5pmtuaUwDvn9rrORoK_2IUnYwSX

y4ml3ucO7B_0-Bv-JLuk7f3EBq8GtFMK9zV5ycmR

Avea să fie singura zi ploioasă. astfel încât a doua zi dimineață reveneam la ”program normal”.

-va urma-

• Upvote 2