Sign in to follow this  
buha

Plimbare in sudul Dobrogei

Recommended Posts

Va salut!

In perioada 29 mai - 3 iunie sunt in Vama Veche.

Un prieten foarte bun participa la concursul de triathlon - Fara asfalt la mare pe 1 iunie, iar eu merg in calitate de spectator + mini vacanta!. :)

Merg cu masina din Iasi si imi iau bicicleta cu mine. Link

Intr-o zi mi-am propus sa fac urmatorul traseu: ~ 120 km Vama Veche - Cap Kaliakra - Tyulenovo - Shabla - Vama Veche

Am vizitat vara trecuta litoralul bulgar si mi-a placut foarte mult. Imi statea gandul doar la bicicleta.

Intr-o alta zi as vrea sa fac un traseu, tot de circa 100 km, dar pe plaiurile romanesti. Ce obiective imi recomandati?

Ma pot deplasa usor cu masina din Vama Veche pana in locul X, dau jos bicicleta si pedalez. Dar incotro?

As prefera un traseu linistit, pe asfalt, cu cat mai multa verdeaza sau nisip.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Poți să mergi prin Cheile Dobrogei:

Sau pe la Hagieni:

Sau pe la Adamclisi:

Alte variante sunt cetățile Histria și Enisala, spre nord.

PS: un alt loc interesant, unde aș vrea și eu să ajung, este dealul Allah Bair, cel mai înalt punct din județul Constanța, unde se află o rezervație naturală care pare deosebită:

https://sites.google.com/site/romanianatura59/home/dobrogea/allah-bair-atoli-si-canioane-pe-cel-mai-inalt-deal-din-judetul-constanta

@buha

Pe langa ce ti-a recomandat @Traveller mai sus, poate te tenteaza si o plimbare pe digurile Constantei:

Bafta.