Sign in to follow this  
BodoC

DIY boost charger pentru anvelope tubeless

Recommended Posts

Cum de ceva timp mă gândesc să schimb cauciucurile, mi-a trecu prin cap să văd si eu cum e cu sistemul tubeless.
Căutând avantaje si dezavantaje la diverse modele de anvelope, probleme de asamblare, am regăsit avantajul utilizării unui boost charger pentru montajul anvelopelor. M-am informat nițel, am văzut cam cu ce se mănâncă și mi-am zis că nu merită să cumpăr o pompă cu sistemul ăsta, sau unul stand-alone, si mi-am propus să încropesc eu unul home made. De fapt, mă mâncau palmele.
M-am oprit la o soluție simplă și ieftină, prin adaptarea unui extinctor cu pulbere de 2 litri (P2).
Are toate caracteristicile care mă interesează pe mine:
- Este ieftin
- Rezistă la presiuni mai mari decât am eu nevoie
- Are inclus sistemul rapid de evacuare a aerului,
Si ca bonus are si un simulacru de manometru care te ajută să intuiești un pic presiunea din interior.

Am cumpărat un stingător P2, (50 Lei) l-am golit de pulbere si la treabă.
Pentru golire am folosit un sac menajer de 100 litri, am băgat stingătorul înăuntru și am apăsat. După asta i-am deșurubat capul. (merge ușor, cu mâna liberă). Am scurs și restul de pulbere care a rămas in tub, l-am curățat bine de praful depus. Pulberea recuperată am predat-o la un service care întreține stingătoare.

20WSKno.jpg

Capul demontat arată așa:

Zm93G6Y.jpg

cu deosebirea că țeava neagră din plastic este mai lungă. Eu am tăiat-o că mă incurca la manevrare. Se poate renunța la ea complet. Am pastrat-o pentru că in interiorul mufei de culoare alba există 4 aripioare care susțin arcul supapei de eliberare si am zis sa nu rămână in aer, să se sprijine pe marginea țevii.

YizovR2.jpg

Ștuțul roșu se deșurubează usor cu mâna și este ajutajul prin care se eliberează pulberea. 
Piulița pe care este gravat “24 ± 2 bari” este închizătoarea supapei de siguranță la suprapresiune.
Se demontează foarte ușor cu o fixă sau tubulară de 12.

ATENȚIE! NU DEMONTAȚI “PIULIȚA” ACEEA ÎNAINTE DE A GOLI STINGĂTORUL DE PRESIUNE Va scoate pulberea sub presiune.

Demontat, arată cam așa:

itsS6FR.jpg

Ajutajul de culoare roșie a fost înlocuit de ștuțul cromat după prelucrare la un atelier de strungărie.
(scurtare, filetare)
https://www.dedeman.ro/ro/niplu-rapid-pentru-furtun-6-mm/p/1026355

Yn06HPg.jpg

Închizătoarea supapei a fost transformată in valvă de alimentare.

sNUb28h.jpg

Nne4i1q.jpg

Am recuperate valva Presta (una cu ventil demontabil) de la o cameră veche, am mai scurtat din ea lasând 17 mm (fără ventil), am bărbierit filetul pe vreo 2-3 mm, am majorat gaura inchizătoarei supapei de la 3,6mm la 5,4mm, am băgat valva in ea si am alămit-o. Am pus o garnitură de cauciuc si am montat-o la loc, fără arc si supapă. La final s-a dovedit că garnitura de cauciuc nu etanșa corect, pentru ca nu avea pe ce să se așeze, iar la strângere se deforma. Ca urmare, am etanșat cu bandă de Teflon infășurată pe filet si nu am mai avut nicio problemă.

La gata arată cam așa:

jW2s1No.jpg

o28yxab.jpg

Indicația manometrului pentru o presiune de 8 bari.

7WuUaMS.jpg

L-am probat, dar nu pe o anvelopă tubeless de MTB.
Am avut anvelope semi-slick de 1,6 cu camera. La montare clasică cu pompa, trebuie să dau cu soluție de săpun, să le umflu in trepte, să trag de anvelopă ca să se așeze pe jantă.
Cu extinctorul a fost chiar simplu. Anvelopele uscate, dezlipite de pe interiorul jantei, ca la o montare curată.
Am avut 5 bari în extinctor, l-am cuplat, am eliberat, a sărit anvelopa pe jantă imediat. E adevărat, având camera, nu s-a pierdut presiune deloc, in camera mai aveam aer (nu am putut să o dezumflu complet).  S-a echilibrat pe la 2,5 bari. Sunt semne bune.
Aștept să-l văd cu tubelles când va fi cazul.

• Upvote 4
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1

Va functiona si tubeless garantat. Minunata idee! Ma gandesc ca merge alimentat si pe unde descarca, pentru cei care nu vor sa adapteze valva de umplere. Evident, trebuie un adaptor pentru pompa.

M-am gândit, dar trebuie sa ții cumva apăsată pârghia. Nu e greu, dar e mai bine asa.