Recommended Posts

Salut,

am un MTB echipat cu Altus M-370 3×9. Ma gandeam daca merita sa fac upgrade la XT M770 (tot 3×9). Intrebarea mea este daca acest upgrade chiar este real, tinand cont ca Altus M370 este generatie 2013, iar XT M770 este generatie 2007, iar cum bine stim in general firmele fac upgrade la seriile mai slab cotate practic aducand elemente de la seriile mai vechi mai bine cotate?
Mai concret vreau sa schimb schimbatorul spate de la Altus M-370 la XT M-772 si manetele schimbatoare de la M-370 la M-770. Nu vreau sa trec la 10 sau 11 viteze.

Va multumesc.

Ambele fiind vechi, conteaza mai mult uzura lor. Eu as recomanda sa nu faci upgradeul asta. Tine banii si fa mai degraba o conversie la 1x sau ia o furca buna daca nu ai deja

Iti pierzi vremea si banii. Transmisiile 3x se mai folosesc doar pe biciclete de supermarket sau mega entry leveluri de brand. Gasesti zeci de clipuri comparative cu 2x pe yutube.

Treci la 2x10, ideal 2x11.

Eu am trecut de la Alivio la XT 772 schimbător si manete SLX.
Se simte schimbarea. Cea mai vizibila îmbunătățire este la manete. Precizia schimbării contează foarte mult de calitatea shifterelor.

@BodoC manetele sunt M660?

trecerea la 1x11 sau 2x10/11 ar fi prea costisitoare.

Ar trebui sa schimb cam multe, de aceea ma gandeam ca sa schimb doar schimbatorul spate si manetele, in speranta unei imbunatatiri.

Cel mai mult vei simti schimbarea la manete. Manetele XT sunt un upgrade major chiar si fata de SLX. Restul componentelor nu se simt atat de tare, totusi in cazul tau sunt convins ca si deraiorul va fi un upgrade important.

[mention=16382]BodoC[/mention] manetele sunt M660?

Da. Le-am găsit second hand, dar erau neutilizate. Cineva a făcut un upgrade si le-a vândut pe astea.

Daca uzura e minima eu zic sa incerci sa montezi xt-urile. Daca le ai deja nu te costa nimic sa mesteresti putin. Am manete xt din '99 care lucreaza foarte bine. La fel si schimbatoarele. Schimbarea transmisiei la 2x11 sau 1x11/12 o sa coste foarte mult si nu cred ca asta cautai.

Daca vrei competitii sau sa "biciclesti" mai serios mai bine cumperi o bicicleta completa de productie recenta 2016+ cu dotarile pe care le vrei. Iesi scump sa faci conversii.

Multumesc pt sfaturi!

Mai am o curiozitate: se poate spune ca XT M77x (generatie 2007) si Alivio M4000 (generatie 2014) ar fi echivalente ca performanta?

Ma gandeam ca e o diferenta de 7 ani intre ele si Shimano se lauda ca tehnologia veche a fost inglobata in seriile mai de jos, sau au adus tehnologia dar cu materiale de calitate inferioara?

Alivio sunt ceva peste entry level. Ma indoiesc sa fie la nivelul xt chiar daca e o diferenta de 7 ani intre ele. E vorba si ce calitatea materialelor folosite in gamele alivio/xt.

• Upvote 1