Recommended Posts

Salutare, 

As vrea sa achizitionez o bicicleta (bugetul fiind de maxim 1500 lei)

In mare parte o vreau pentru transport prin oras si iesiri, sa fie rapida dar sa suporte si cateva gropi..

Am dat peste un giant defy 3 (2013) second hand, la 1300, credeti ca merita? 

Specificatii:

-Manete Schimbatoare - SHIMANO SORA
-Manete Frana - SHIMANO SORA
-Schimbator Spate - SHIMANO SORA
-Schimbator Fata - SHIMANO SORA
-Angrenaj - SHIMANO SORA
-Frane - SHIMANO SORA
-Foi, Pinioane (2x9) - SHIMANO HG
-Ghidon, Tija Ghidon - GIANT
-Jante duble 28 inch - GIANT
-Cauciucuri - 700x23c

image;s=644x461

Arata bine :). Daca poti merge sa o vezi in detaliu, sa o probezi, daca merge bine sau daca ti-e comoda si iti place. Ia-o. :) E printre cele mai curate bicle pe care le-am vazut in ultimul timp :)) 

Edit: vezi daca nu are seria stearsa...din motive evidente.

Si eu zic ca e chiar cinstita pentru banii aia, cat timp functioneaza bine si nu are transmisia uzata (in special lantul si pinioanele). Dar, ca sa fiu cârcotaș, cine a pus ghidolina aia pana langa pipa merita abțiguit putin :P 

Curisiera din punct de vedere optic se prezintă bine.

Ce înseamnă abțiguit în acest context nu prea înțeleg!?

Numai bine!

Adrian

22 minutes ago, IonutA said:

Ce înseamnă abțiguit în acest context nu prea înțeleg!?

Bătut ușor :D 

Nu vad ce motiv ar avea cineva sa puna ghidolina pana langa pipa. Ce faci daca vrei sa montezi pe ghidon un ciclocomputer, un far, un GoPro, o sonerie?

Dar sunt carcotas. Bicicleta e chiar ok.

Multumesc pentru pareri! Nu prea ma pricep ca sa mi dau seama daca sunt lantul si pinioanele uzate dar o sa ma informez. Credeti ca va fii ok de oras? la cum avem noi bordurile prin bucuresti si etc? Ca am inteles ca la socuri e posiibl sa se descentreze roata..

Bicicleta de șosea e gândită, așa cum îi spune și numele, să fie folosită pe șosea. Nu e recomandabil să sari borduri cu ea. Dacă totuși nu le poți evita, recomandarea mea ar fi să încetinești cât poți de mult pentru a evita șocurile puternice.

Ca fapt divers, eu până acum nu am descentrat nicio roată in mai bine de 7500 de kilometri, la cele aproape 120kg ale mele. Ce-i drept, am 36 de spițe și pe față și pe spate :D

• Upvote 1

salut ! dau și eu cu părerea, mai întâi să fie pe măsura potrivită pt. tine, prețul pare ridicol de mic ! Musai să faci un act de vînzare-cumpărare ! baftă !

1 hour ago, Vlad505 said:

Multumesc pentru pareri! Nu prea ma pricep ca sa mi dau seama daca sunt lantul si pinioanele uzate dar o sa ma informez. Credeti ca va fii ok de oras? la cum avem noi bordurile prin bucuresti si etc? Ca am inteles ca la socuri e posiibl sa se descentreze roata..

Pinioane uzate

cassette_5392_zpsca584647-jpg.269893

Pinioane OK:

15843_shimano_105_cs_5800_road_bike_cass

23 hours ago, Vlad505 said:

Am dat peste un giant defy 3 (2013) second hand, la 1300, credeti ca merita?

image;s=644x461

Unde? Un link ceva.

2 hours ago, ciomby said:

salut ! dau și eu cu părerea, mai întâi să fie pe măsura potrivită pt. tine, prețul pare ridicol de mic ! Musai să faci un act de vînzare-cumpărare ! baftă !

ala e pretul corect

Cat ai vrea sa coste o bicicleta din 2013 cu sora?

• Upvote 1

O scurta discutie cu vanzatorul te va ajuta sa-ti dai seama daca vorbesti cu proprietarul sau un revanzator. D

Daca lantul e foarte uzat va trebui sa il schimbi cu tot cu pinioane, deci inca vreo 300 de lei de investit. Ai putea sa constati ca si foile trebuie schimbate.

Cu jantele nu stim cum stam, cu sabotii de frana la fel, ma surprinde ca antevorbitorii isi dau cu parerea ca vizual bicicleta e ok. 

Un Btwin Triban e 2000 nou si macar un an nu ai bataie de cap sa inlocuiesti ceva. 

Poti sa o iei la pretul asta pentru ca dpdv financiar e ok pentru o bicicleta de communting, un "winter bike", dar nu e o investitie daca iti doresti ceva performant pe termen lung. 

Foaia mare este aproape de sfarsit de cariera. Pinioanele par sa fi fost schimbate, avand in vedere starea foii mari. S-a mers pe plat cu ea.

Recomandarea colegilor de a afla ce unde vine bicicleta aceea este importanta.

2 minutes ago, akebono said:

Foaia mare este aproape de sfarsit de cariera. Pinioanele par sa fi fost schimbate, avand in vedere starea foii mari. S-a mers pe plat cu ea.

Recomandarea colegilor de a afla ce unde vine bicicleta aceea este importanta.

Din Germania cica ar fii adusa

Uzura lantului se verifica cu lera. In rest ce ziceam mai sus, e genul de pret care denota ca e adusa de departe, de undeva ... o ciordeala, posibil 

Din foto se vede ca lantul e cam ruginit de la nefunctionare, o fi stat iarna prin garaj. 

Cineva spunea  mai sus ca pretul e corect. Este, cu conditia sa nu te apuci de a doua zi sa mai bagi alti 500 lei in componente noi. Daca o iei de la cineva care o foloseste zi de zi, nu ar fi cazul, daca o iei de la un vanzator ... e clar ca are nevoie de imbunatatiri. 

Eu zic ca NO GO, ia-ti ceva nou. 

8 minutes ago, Vlad505 said:

Vânzătorul mi a zis ca o are de puțin timp, adusa din alta țară 

Asta inseamna, in majoritatea cazurilor, ca a fost furată din alta țară. E decizia ta daca esti de acord sa cumperi o bicicleta foarte probabil furata.

Gasiti anuntul pe olx, cod; 184135528.

Din exprimarea prezentarii anuntului cu siguranta nu avem de a face cu un ciclist.

@ OP, sunt deja cam multe red flaguri si potentiale probleme cu bicicleta asta, deci Nu. Oricum, ca incepator, fara sa ai un minim de cunostiinte cicliste e risc mare sa te uiti la SH-uri.

4 hours ago, freetools said:

m-am referit ca ciomby  a spus ca pretul e ridicol de mic

poti sa te uiti si la tribanul asta e mai noua un pic, mai ales daca e aia de acum 2 ani ramasa pe stoc

https://www.o  l  x.ro/oferta/vand-cursiera-btwin-triban-5-IDcsmUV.html#6d84a1a0f6;promoted

Imi place cum arata, crezi ca e mai ok decat asta? Stiu ca sunt plangeri in legatura cu cauciucurile

cere poze cu pinioanele si angrenajul

Vezi sa fie marimea M ca daca e S alea au rotile mai mici de 28

Vezi cum arata cadrul sa nu fie lovit,  cauciucurile sunt consumabile le schimbi

Vezi daca manetele schimba si functioneaza

Cel mai bine e sa o vezi live

15 minutes ago, freetools said:

Vezi sa fie marimea M ca daca e S alea au rotile mai mici de 28

Huh, cum așa? :unsure:

În primul rând, mărimea se alege în funcție de dimensiunile călărețului, nu în funcție de roți. Apoi, de când la cursiere au mărimile S roți mai mici?

la modelul ala si nu numai rotile erau mai mici ceva gen 26" dar un pic mai mari

2 hours ago, paulrad said:

Apoi, de când la cursiere au mărimile S roți mai mici?

Sunt anumite modele de cursiere la care marimile cele mai mici vin cu roti 650B in loc de 700C. In mare parte din cauza ca sub o anumita dimensiune a cadrului nu ai cum sa pastrezi aceleasi unghiuri ca la marimile mai mari fara sa pui roti mai mici.

• Upvote 1

E prima dată când aud chestia asta, la mtb știu că sunt de 27.5 mărimile S.