bercyfirst

Împrumut în București

Recommended Posts

Bună ziua! 

Sper ca postez unde trebuie dacă nu scuze și eventual sa fie mutat de un admin. 

Caut sa împrumut pentru ceva teste o tija de 8 cm pe 31.8 mm si un ghidon cursieră cred ca undeva pe la 42 cm lățime. 

Am un cyclocross care este mărimea mea, M, eu având 1.78, problema este ca nu ma împac cu ea deloc, oricât as regla la ea. 

Simptome: dureri groaznice între omoplați, mai precis în partea de sus a omoplaților și de asemenea în podul palmelor acestea începând cam de pe la 30 km deja. 

Bănuiala este ca totuși rich-ul este cam mare sau ghidonul prea îngust. Astăzi la 100 km îmi venea sa ma așez în șanț și sa nu mai plec de acolo. Am avut o cursiera canyon tot M și nu aveam aceste probleme. 

Mulțumesc! 

Cred ca pe oricine ar interesa discutii despre cum sa rezolve astfel de dureri care apar. 

Durerile in umeri sunt cele mai frecvente si cred ca au prioritatea numarul 1. Ele apar daca pozitia pe bicicleta nu e corespunzatoare, umerii incercand sa compenseze distanta + sau -.

Marimea  M pe care zici ca mergi nu spune mare lucru, lungimea tubului orizontal conteaza, sau  altfel spus acel"reach".

Dar dincolo de cifre, daca in timpul mersului simti instinctiv ca vrei sa te muti mai in fata pe sea, sau sa iti retragi mainile de pe dual controale cu 1-2 centimetri, atunci top tube efectiv iti este mai mare. 

Daca si ghidonul iti este prea stramt si sau prea lat, atunci pe langa miscarea umerilor inainte sau inapoi fata de pozitia naturala mai introduci si o usoara miscare de rotatie. 

Care e contextul actual: vrei sa cauti o pipa mai mica si un ghidon ingust decat ce ai acum? Care sunt lungimile actuale ale pipei si ghidonului? 

Durerile in podul palmelor sunt probabil cauzate ca nu te-ai obisnuit cu un alt tip de dual-controale. De curiozitate, poate ne spui ce modele ai avut pe cursiera si ce ai acum.

In al doilea rand insa ma mira ca ai aceleasi asteptari de la o cursiera si de la un ciclocros. Eu nu ies cu ciclocrosul daca vreau sa fac 100+ kilometri. Toate cyc mele sunt de aluminiu, mai grele, mai rigide, mai lente (cauciucuri de 32-35mm) evident ca nu mai simt nici o placere daca stau de la 4 ore in sus in sea.  

Pe ambele Shimano ultegra diferența de generație. Canyonul avea vreo 5 ani acum am Ultegra 8020. Am specificat ca as dori o pipa de 8 cm, acum am de 10 și ghidonul de 42 cm, Handlebar Oxygen Scorpo AeroD rop: 130 mm Reach: 80 mm Clamp: 31.8 mm. Ideea este ca într-adevăr în mers ma trag înapoi cam 2 spre 3 cm. Dacă stau normal vad cum 3 cm butucul roată fata peste ghidon, deci încă un indiciu de a încerca cu o pipa mai scurta. Durerea nu este în umeri ci între omoplați (mușchii stânga dreapta coloanei deasupra omoplatilor) as spune ca este impropriu umeri. Nu am aceleași așteptări dar nici nu ma așteptăm ca după 40km sa am dureri asa de CRUNTE. Nici începător, prima tura pe cursiera nu a fost asa. 

Iti dau mesaj daca gasesc o pipa de 80mm pe la mine, ca sa fiu "on topic". Si da, durerea este exact cum spui, intre umeri. 

Conteaza foarte mult si varsta si cum se adapteaza corpul tau la aceste schimbari. Am avut 5 tipuri de ciclocros cu aparent mici diferente intre geometrii si pentru fiecare as avea "recenzii" diferite legate de pozitie si manevrabilitatea fiecaruia

Deci din experiența ta cam asta ar fi problema la mine? Nu as vrea sa dau banii pe pipa și sa nu fie asa. Dacă nu găsesc o sa iau una de 8 cm parca totuși nu as încerca cu una de 6 cm. În josul paginii din link etste un tabel cu marimi la bicla mea. Este cea de 54 din acest tabel. 

https://www.stevensbikes.de/2019/index.php?bik_id=11&cou=DE&lang=en_US

Later edit:apropo am întors și pipa cu susul în jos adică acel unghi de -6 este +6 și totuși.... 

La fel cum ai enuntat tu problema, "dureri crunte", nu stiu sa-ti raspund, si ma indoiesc ca 2-3 cm in minus chiar vor face o magie, (poate) ai nevoie si de unghi.

Daca dpdv marime cadru (ST, SO) simti ca e "cadrul tau", te "joci" din pipa si sunt multe sisteme de pipe reglabile daca ai rabdare sa cauti.

Geometria de la Stevens nu-mi spune in sine nimic, mie mi-ar fi greu sa aleg intre 58 si 60, dar este una standard, poate ai tu de fapt nevoie de ceva mai relaxat.

My 2 cents... 

Personal, schimbarea unghiului seii foarte putin spre a duce varful in sus imi scade exponential presiunea in maini. 

Nu sustin ca ti-ar fi de folos si tie insa.

Ai fi uimit cate variabile exista, aplica-le metodic, cate una odata.

Just now, Drysna said:

My 2 cents... 

Personal, schimbarea unghiului seii foarte putin spre a duce varful in sus imi scade exponential presiunea in maini. 

Nu sustin ca ti-ar fi de folos si tie insa.

Ai fi uimit cate variabile exista, aplica-le metodic, cate una odata.

OK. Merci. Am sa încerc, știu sigur ca este șaua înclinată puțin în jos. PS folosesc o aplicație Saddle Adjust.