Sign in to follow this  
Tolstoievski

Feedback si pareri Canyon Lux

Recommended Posts

Salut,

M-ar interesa daca printre voi se numara (fosti) posesori de Canyon Lux CF SL si imi pot da un feedback obiectiv.

In plus, m-ar ajuta sa aflu si parerea celor care doresc: credeti ca in acest moment exista o oferta mai buna de full XC <3k euro?

Multumiri in avans.

Cred ca mai bune sanse ai sa cauti pe bikeradar sau GMBN un review ca oamenii cu asta se ocupa.

Vizavi de pret, noua si in aceeasi gama de dotari nu exista ceva mai ieftin.

Si eu imi caut un full de XC dar ma depaseste psihic ideea de a da 4-5-6000E pe o bicicleta asa ca urmaresc piata second.

Lux CF 9 2019, pret de noua, 5.600E versus, second (vezi o l x), an 2018, 3000E, probabil negociabil pana pe la 2900E.

• Upvote 1

Meh, eu personal cred ca o singura data am mai dat de brandul asta, la cursiere insa. Live nu am vazut la nimeni in Romania si am mers la cateva zeci de concursuri pana acum. Nu ca asta ar insemna ca e un brand praf dar na... Nu mai zic ca la revanzare o sa pierzi 70% din valoare.

Daca tot dai o galagie de bani, eu zic sa fie totusi un brand de top, asta insemnand brand ce este constant in top 5 la campionatul mondial de MTB.

• Haha 1

Scapin are recognized as a truly prestigious brand. Over 56 years of Italian frame building (120 years if you include Olympia who own, design and manufacture Scapin products), a passion for design, devotion to quality, and a determination to create the greatest bicycles in the world have created a brand recognized for its unique details and application of technology.

Scapin’s production methods and design creativity are unsurpassed. Those who desire the finer things in life will appreciate the levels of accuracy, quality, handling and performance as well as the artistry, attention to detail and perfection of finish that only the greatest artisan manufactures can achieve.

Dar hey, luați logan că ferrari n-a prea văzut @Invitat special pe unde a umblat.

P.S. Eu personal, mai degrabă aș lua un Scapin decât un Kross, brand de top după criteriile de mai sus.

• Like 1

5 minutes ago, paulrad said:

Dar hey, luați logan că ferrari n-a prea văzut @Invitat special pe unde a umblat.

P.S. Eu personal, mai degrabă aș lua un Scapin decât un Kross, brand de top după criteriile de mai sus.

Alo baiatu, ai gresit subiectul. Aici se vorbeste de MTB-uri nu de branduri de cursiere care ,de fantezie, fac si ei cate un FS (Pinarello printre altele).

Si daca tu compari Specialized sau Ghost cu Loganu' e greu sa fi luat in serios.

Comparam Scapin cu Kross, dacă n-ai reușit să ajungi cu cititul până la ultimul rând.

P.S. ”Alo baiatu” ai putea să folosești prin Obor.

• Haha 2

Va incordati muschii excesiv fiindca sunteti mistocari. Pana acum as fi zis ca va cunoasteti. 

Ar fi totusi frumos sa n-o luati personal, ca iar ies scantei. 

4 hours ago, paulrad said:

Comparam Scapin cu Kross, dacă n-ai reușit să ajungi cu cititul până la ultimul rând.

Mai bine nu scriai ultimul rand.

Scapin, un brand de cursiere care face si ceva MTB-uri ca e la moda ,contra unui brand cu care s-a dat o fosta campioana mondiala.

Tu parca te pricepeai la biciclete, ce se intampla cu tine?!

@Tolstoievski eh, lasa ca si asa activitatea forumului e prea liniara, mai aprindem si noi o scanteie, nu e suparare.

Prototype-Kross-Earth_100mm-made-in-EU-c

:)

E clar unde duce discuția!!!

Verdict

This latest version of the Canyon Lux is without doubt one of the most complete cross country race bikes on the market today. The combination of low overall weight, superlative build kit and sorted suspension make it ride like a rocket ship and feel like you're cheating everytime you swing a leg over it. It doesn't quite have the progressive trail-like geometry of some of its rivals but if you're looking for the very best for cross country or marathon racing then you should look no further.

Read more at https://www.mbr.co.uk/reviews/full-suspension-bikes/canyon-lux-cf-slx-9-0-pro-race-review#BR8MULkhpXAm4ppQ.99

Canyon Lux early verdict

The Canyon Lux presents more of an evolution of the old bike rather than a radically new platform.

Unlike the more left-field Grail that I saw earlier this year, it’s clear that Canyon has really focused its efforts on making a properly sorted, life-friendly and capable cross-country bike, rather than something totally revolutionary.

However, that’s not necessarily a bad thing —  the Lux is not going to be one for those looking for a super-progressive bike, but cross-country racers aren’t really known for that anyway.

There are a few spec choices I’d want to change from the off, namely the bars and, if I had a SRAM-equipped bike, most likely the shifters too. But overall, the package presents the usual levels of value for money that Canyon is so well known for; £5,600 is a lot of money in anyone’s books, but there are few other bikes as well-equipped for that sort of cash.

Given how short my test ride was, it’s too early to draw any real conclusions, but for those looking for an uncompromising all-round racing platform, I suspect the Lux is unlikely to disappoint.

Nu cred ca se punea oricum problema ca ar fi o bicicleta slaba.

La 3000E este de departe cel mai bun raport calitate pret pentru un FS. Nici Cube nu gasesti la banii astia.

Sfat: nu va bazati rationamentele pt niciun produs pe baza unor reviewuri de la publicatii consacrate.

Daca un review nu iti expune parti negative serioase nu e de incredere. E ori reclama mascata, ori un aer pozitiv in general care iti tine mai mult publicul cu nasul in monitor.

Atentie ca se introduc minusuri superficiale de multe ori doar ca sa dea impresia de autenticitate.

Forumurile sunt sfinte pentru a culege feedbackuri, desiguri dupa ce faci curat la ce au scris unii tastaturisti

• Upvote 1

@Drysna are dreptate, trebuie sa mai cauti niste review-uri si pe alte forumuri, poate ai sansa de a gasi niste posesori. Din ce stiu eu de Canyon, produsele lor sunt calitative, cadre construite cu simt de raspundere, preturile lor sunt atat de competitive pentru ca nu au cheltuieli mari pentru branding/reclame si nu au retea de intermediari, cumperi direct de la fabrica cum s-ar spune. 

Eu ma mai uit pe mtbr in astfel de situatii. https://forums.mtbr.com/canyon/new-canyon-lux-2019-a-1070461.html

Cei de la GMBN am observat ca mai folosesc Canyon, le lauda evident, nu pot sa spun daca este reclama mascata, dar la cum sunt folosite simt ca sunt produse bune. Daca ar fi sa imi schimb bicla eu as cumpara de la ei.

On 7/16/2019 at 12:17 PM, Invitat special said:

Meh, eu personal cred ca o singura data am mai dat de brandul asta, la cursiere insa. Live nu am vazut la nimeni in Romania si am mers la cateva zeci de concursuri pana acum. Nu ca asta ar insemna ca e un brand praf dar na... Nu mai zic ca la revanzare o sa pierzi 70% din valoare.

Daca tot dai o galagie de bani, eu zic sa fie totusi un brand de top, asta insemnand brand ce este constant in top 5 la campionatul mondial de MTB.

Nu am fost la zeci de concursuri (probabil sub 20), dar sunt sigur ca am vazut cel putin o data mtb Scapin. Legat de revanzare, nu o cumperi ca sa o vinzi, ci pentru a te bucura. Comparativ cu un Cube, pe un Scapin stii ca mergi cu ceva special, nu sunt multe la fel. Mi-a placut analogia cu masinile, dar as spune ca Scapin-ul este un Pagani si restul brandurilor de top sunt asemenea Ferrari/Lamborghini. Cate Pagani sunt in tara? Dar n-ai cum sa nu ti-o doresti.

Ce sa mai spun, eu merg defapt cu un "Logan de Deva"... bine, in loc de 1.4 este ca si cand are avea 4.2 acum. :))

• Upvote 1