Sign in to follow this  
locdog

Sfat MTB 26" copil

Recommended Posts

Salut! Caut o bicicleta cu roti 26" pt un baiat de 9 ani. La decathlon vad ca au doar cu roti de 24" pt copii, dar e destul de inalt si cred ca i-ar fi ok de 26". Momentan ma invart intre urmatoarele optiuni:

http://www.mosionroata.ro/mountain-bike-hardtail-felt-six-85-2014.html#size=22

https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cross-speedster-boy-26-junior-2019

si putin mai scumpa

https://www.marosbike.ro/kids/bicicleta-focus-raven-rookie-26-21g-red-2019.html

Din pacate ma uit precum curca in teava la specificatii si nu imi dau seama nicidecum care e mai buna, care isi merita banii sau daca platesti pentru firma. As ramane recunoscator pt niste explicatii sau sfaturi. Multumesc.

Cred ca felt-ul de 22 e cam mare, așa că l-aș elimina!

Dacă vrei cu furcă fixa , uită-te la woom. Sunt foarte usoare!

48 minutes ago, PVN10 said:

Cred ca felt-ul de 22 e cam mare, așa că l-aș elimina!

Dacă vrei cu furcă fixa , uită-te la woom. Sunt foarte usoare!

Mersi de sugestie, arata foarte bine, sunt si in alta gama de pret, cea de 26" e 2500 ron ( link ). Se justifica diferenta fata de cele enumerate de mine? 

20 minutes ago, Invitat special said:

Unde va fi folosita?  Ca si idee generala, da, vei plati pentru firma cu exceptia celor de la Decathlon si Devron.

Parc in general, si (sper) iesiri mai offroad-ish gen Comana, la tara, drum de pamant, forestier etc. Zic sper pentru ca pana acum nu am facut asa ceva, dar as vrea. Din pacate n-am o referinta de bicicleta de 26" de la Decathlon, cea mai apropiata ar fi https://www.decathlon.ro/mtb-rockrider-9-12-ani-id_8327645.html cu roti de 24".

Woom are 9kg.

Celelalte au 14-15 kg.

La comana te poti da foarte bine pe asfalt. Ii va fi greu sa meargă prin pădure la varsta asta...

Diferenta de greutate in sine e cea care justifica diferenta de pret? Sau e mai usoara tocmai fiindca are componente mai fiabile si mai scumpe? Nu contest ca isi merita banii dar nu ma pricep si vreau sa inteleg de ce costa dublu, avand mai putine viteze si furca fixa. Apreciez ajutorul, ma ajuta sa fiu in stare sa evaluez singur pe viitor fara sa mai intreb. Mersi.

De ce nu incerci cu roata 27 si cadru S sau XS? Sigur la decathlon gasesti si le poate incerca. Ar fi mult mai ok. 

Ca are 9 ani, este irelevant. Conteaza intaltimea copilului. Nu ai spus daca foloseste bicicleta prin parcuri si asa cateva dealuri sau tinteste competitii MTB.

Bicicletele de la woom sunt ca un fulg pe langa restul biclelor "similare", insa destul de scumpe. Ca au mai "putine" viteze e cam irelevant. Alea 3 foi mi se par exagerate, cari greutate dupa tine, rapoarte care se repeta, rapoarte inutile in mod normal (foaia mare pinion mic sau foaie mica pinion mare - foarte rar ajungi sa le folosesti). 

Eu am cautat woombikes petru pustiul meu, dar nu am gasit uzate, nu eram dispus pentru pretul intreg.

Succes!

în urmă cu 19 minute, Warlock_sk said:

De ce nu incerci cu roata 27 si cadru S sau XS? Sigur la decathlon gasesti si le poate incerca. Ar fi mult mai ok. 

La fel aș zice și eu. Plus că pe un MTB se descurcă și la 9 ani, pe poteci ușoare sau forestiere. Zic din proprie experiență (al meu a mers pe potecuțe și pe roți de 16, 20, 24, iar la 11 a trecut pe 26 mărime 44).

Așa e, dar mă gîndeam că nu-l bagă în ture lungi /tehnice/grele din prima. Îl ia cu ușurelul.

Bicicletele Woom nu arată rău, dar 2200 de lei pentru cea cu roți de 24 e o cheltuială cam mare.

Stiu doi posesori de woom cu roti de 26". M-am uitat si eu la ele. Foarte mișto! Mălai sa ai...