Recommended Posts

Buna tuturor.

As dori sa fac o tura scurta la sfarsitul saptamanii pe ruta Sibiu-Paltinis trecere prin Rasinari.
Care este starea drumului (mentionez ca as dori sa merg cu bicicleta de sosea)?
Sunt nou in domeniu, daca aveti ceva sfaturi sau la ce trebuie sa am grija, sunt deschis propunerilor.

Multumesc.

@Hunor

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, poate gasesti aici niste informatii: 

Bafta.

On 24.06.2019 at 12:21, Hunor said:

Care este starea drumului (mentionez ca as dori sa merg cu bicicleta de sosea)?
Sunt nou in domeniu, daca aveti ceva sfaturi sau la ce trebuie sa am grija, sunt deschis propunerilor.

Din cate stiu e bun, spre foarte bun, Ceva gropi ici si colo, dar nu cred ca ceva special fata de alte drumuri de la noi din tara. 

Sfaturi - vant din spate, picioare bune si chef de pedalat. 

In rest, grija la masini. In general lumea e invatata cu biciclisti pe traseul ala dar e plin si de localnici/turisti care merg de parca nu au vazut biciclete pe strada in viata lor. 

De la iesirea din Sibiu(Hotel Hilton/Gradina Zoologica) pana aproape de intrarea in Rasinari ai pista de biciclete. Nu e prea lina plimbarea si, in functie de zi si ora, mai dai peste multe persoane iesite la plimbare dar per-total e mult mai bine decat sa te aventurezi pe sosea(si ilegal)

Mancare destul de buna si bere rece la pret acceptabil, la restaurantul de la telescaun.  De asemenea, terasa de la Perla Paltinisului ofera un view frumos pentru o bere, daca ai chef sa te opresti pe coborare(e la vreo 3-4km parca de finalul drumului de la Telescaun)

Daca ai alte intrebari, arunca cu ele si o sa incerc sa ajut in masura posibilitatilor

L.E: ai putea incerca, pe coborare sa o iei spre Gura Raului - Orlat - Poplaca - Sibiu, daca ai chef de putina variatie.  Grija la primii 2-3 km dupa ce faci stanga spre Gura Raului - ace de par si panta destul de accentuata.

Ca si punct de intrare in Sibiu o sa fii la doar 1km de Hilton/Zoo