Recommended Posts

Alaphilippe nu o sa piarda prea mult azi dar maine sigur iese din top 10. Astazi o sa se vada mai bine cine este la limita si cine mai are resurse. Cred ca si azi o sa fie o etapa de "teste" dar mai serioase decat ieri, cine mai are energie o sa lase ceva si pentru maine cand o sa fie toata lumea all in.

i1KOa58.png

Offtopic: Thomas Voeckler pe Col de l'Iseran, altfel decat en danseuse si fara grimasele cu care ne-a obisnuit :)) 

Pinot e KO, inca nu e clar din ce cauza, dar pare o problema musculara la piciorul stang. Pacat :(

RbNLeFS.png

LE: e oficial out, e vorba de o ruptura musculara.

Pinot abandonand in lacrimi, etapa scurtata "in mers"   (comentatorii Eurosport dar si diverse site-uri folosesc cuvantul "anulata" "cancelled", dar nu a fost anulata, s-au luat timpii din varful catararii, deci etapa ramane valida). Thomas super mediocru. Varu' lui Quintana cu cele mai mari sanse de a castiga turul. Inca un sud american care urca bine, pe plat sta pe canapea pe locul 30-40 in pluton, n-are sprint, n-are contratimp. Meh.

Juju lasat singur de coechipeiri de pe la jumatatea cursei.

Multe evenimente.

huilende-pinot-stapt-door-dijbeenblessur

Snow8.jpg

29WcKIU.png

Pinot si Alaphillipe au propus un ciclism care place, pe care multi il numesc de moda veche, dar e ceea ce ar trebui sa fie pur si simplu ciclismul. - Alexandre Roos, corespondent l'Équipe.

• Upvote 1

Frumos Turul de anul asta.

Desi n-am nicio simpatie pentru Ineos, am pariat, la inceputul Turului pe ei si am castigat o sticla de vin. Mi s-au parut o echipa bine inchegata si pragmatica, peste celelalte echipe din Tur.

Ieri, comentatorii de la Eurosport RO spuneau ca anul asta Ineos si-a atins limitele, ca pare o echipa umana, etc. Personal mi s-a parut ca nu s-au chinuit prea mult ca sa castige. Vedem ce va fi in anii viitori.

Cat despre Bernal, mi s-a paru ca nu el era omul desemnat pentru Turul de anul asta. Insa accidentarea lui Froome si forma nu prea buna a lui Tomitza au schimbat din mers socotelile echipei. Nu imi aduc aminte ca in ultimii 20 de ani sa fi vazut vreun ciclist care plange (de emotie) in momentul preluarii tricoului galben.

In plus, ramane de vazut ce intentii are Ineos cu el. Nu m-ar mira ca din considerente pragmetice de marketing Ineos sa desemeneze un castigator europen de Tur al Frantei.

Foarte frumoase prestatiile lui Pinot si Alaphilippe, mai ales ultimul, care a tras pana in ultimul moment.

Astept cu interes luna octombrie sau noiembrie cand vom avea traseul Turului din 2020. Pana acum stim ca primele doua etape vor fi la Nisa.

L.E. Ineos a castigat Turul fara sa castige nicio etapa. Este posibil sa gresesc, (ma bazez doar pe memorie) insa parca in ultimii 20 de ani nu am mai existat o situatie similara.

Bernal a "castigat" etapa a 19, cea care s-a scurtat dupa coborarea de pe Izoard. Ineos mi-a lasat impresia ca nu a fortat, poate a fost si programul dupa care s-au desfasurat etapele, dar mai ales nu au avut cu cine sa se bata. Neavand un adversar de acelasi calibru dpdv echipa, au lasat multe evadari sa se concretizeze. Eu m-as mira sa aflu ca inca strange antipatie, de ce ar starni ura un Gerraint Tomas de exemplu?  

Pe mine m-a impresionat Jumbo-Visma, a avut echipa si pentru sprinturi si pentru omul de general. 

Oare e o idee buna sa lasi etapele decisive numai in a 3-a saptamana, in a 12-lea ceas? Mi se pare prea orientata pe marketing si pe ideea de a mari suspansul. 

unele echipe, complet invizibile, la fel si citeva nume grele cu pretentii, si nu ma refer la de alde Greipel.

Caleb Ewan impresionant, 3 etape la prima participare, fara sa aiba trenulet. 

17 minutes ago, Trevizes said:

Eu m-as mira sa aflu ca inca strange antipatie, de ce ar starni ura un Gerraint Tomas de exemplu?  

Antipatia nu o strang oamenii, o strange echipa ca entitate si dominatia lor. Simplul fapt ca indiferent cine e liderul lor, echipa asta reuseste sa castige la foc automat Turul Frantei, ba chiar a mai si pus cate 2 oameni pe podium in ultimele editii, si asta fara sa para ca s-au chinuit foarte mult. Imi pare rau, dar dominatia asta bate la ochi mai rau decat cea a US Postal / Discovery Channel. Macar ei s-au nascut si au murit o data cu Lance Armstrong. Sky / Ineos castiga la fel indiferent pe cine aliniaza. 

Cosmo Catalano are niste reportaje/rezumate foarte misto

Ineos este echipa cu cel mai mare buget, are in target marile tururi, isi permit tehnologie si isi permit sa aduca un Bernal care era evident pentru toata lumea ca este un fenomen nu ca alte echipe care se bat pe oameni aproape pensionati ca Porte si Nibali. In afara de fenomenele care vin din ciclocross au adunat tot ce era mai bun sub 25 de ani, cu lotul care il au trimit 2 oameni de general pt fiecare tur, indiferent de accidentari, forma, etc. Nu ca Movistar, oameni care vin sa castige, Froome, Thomas, Bernal, Carapaz, Sosa, Sivakov. Aduc pentru trena in munti oameni care la alte echipe ar prinde regulat top 10 in marile tururi sau ar conduce campanii de clasice. Faptul ca isi pun totul in marile tururi aduce rezultate dar si riscuri. Anul asta s-a vazut clar ca pot fi batuti cu armele lor. Jumbo a dus joaca la un alt nivel, ce ne arata Movistar in ultimii ani e o gluma,  nu au destabilizat Sky in nici un tur, nici macar o etapa chiar daca aveau trei lideri. Jumbo a curatat oameni de baza la Ineos fara ca ei sa ajunga la treana. Imaginea Ineos a fost salvata de decizia tactica (probabil luata in timpul turului) de al pastra pe Poels pentru ultima saptamana, daca se luau la tranta cu Jumbo in Pirinei Thomas iesea de pe podium. Jumbo se regleaza din mers dar merg exact pe reteta succesului Sky/Ineos. Jumbo cu Groenewegen nu vi se pare un Sky cu Cavendish? Turul asta Jumbo a gresit mai mult decat Ioneos(eliminare Martin, trimis Benet dupa bidoane) si a pierdut. Ramane si intrebarea daca totusi nu se scurta etapa il ajungeau sau nu pe Bernal pe coborare, daca mai era capabil Bernal sa se desprinda pe ultima catarare dupa ce a tras singur multi km, ce ar fi fost in ultima etapa cu traseul complet dar sunt prea multi de "dar", Bernal si-a jucat cartea si a castigat. Ca si Ineos au semnat multi tineri cataratori foarte buni ca Plus, Tolhoek, Kuss, Bouwman plus motoare puternice ( Martin, Van Aert) care se vede ce pot la contratimp. La general vor merge pe Kruijswijk, Roglic , Bennet si probabil cu Dumoulin. La ei chiar se vede o strategie si rabdare, restul echipelor par ca merg la ciupeala.

Este interesant de urmarit unde o sa aterizeze Van der Poel, daca face echipa cu van Aert in clasice s-a terminat cu haitele...Bani pentru el nu par sa aiba decat Ineos si Jumbo si cum nu pare genul sa traga sa il tina sus pe Bernal in etapele de tranzit optiunea cea mai probabila e Jumbo, intai ca sa castige toate clasicele pana in 30 de ani si apoi sa ia si marile tururi pana se retrage.

• Upvote 1
  • Like 1