Sign in to follow this  
Flx

MTB Buget 3000 RON

Recommended Posts

Buna ziua, 

Cautand un MTB ce se incardreaza in bugetul de 3000 RON am gasit aceste 2 biciclete :

https://www.biciclop.eu/bicicleta-pentru-barbati-cannondale-trail-5-29-negru-2019.html?fbclid=IwAR1_cesYJzj-u6gK7v3r-2s6gv2vzFVjIr74zotcNjr7SQtL6ChxBQgkd00

https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-analog-black-green-2019

Pe care dintre acestea sa o aleg ? Sunt curios daca exista si alte alternative mai bune care se incadreaza in acest buget.

Din cele puse mai sus D5.7-le iese in evidenta legat de echipare. 

Inca un pic si o dam in fanboy, ne cearta astia p-aici :))

On 7/15/2019 at 10:02 PM, Danyutz said:

Inca un pic si o dam in fanboy, ne cearta astia p-aici :))

Nici chiar asa, incerc sa fiu obiectiv. Nici Felt-ul pus de PVN10 nu este rau deloc. Ceva mai slabut la frane dar este mai ieftin si cred ca ai mai multe marimi.

si eu incerc sa vanez ceva bun la bugetul asta, asa ca urmaresc subiectul.

earu la inceputul anului niste modele de la devron bine echipate pe la 3500 lei. deoarece cadrul ma scoate din sarite, imi facusem planul sa mut toate componentele pe un alt cadru...

un cadru nu e 5 lei, abia gasesti ceva la jumatate din bugetul topicului. si ai problema compatibilitatii: devron nu foloseste ultimele strigate (in gama entry) la axul rotilor sau cel pedalier, iar furca nu s-ar potrivi. 

stiu, d'aia am si renuntat la idee...

si la 5000 Lei nu este chiar gama "entry"! acelea erau reduse pe la 3500 lei.

@PVN10 de ce nu te uiti la seconduri?

Eu am dat 3500 pe un second cu vechime de un an si am primit foarte mult de banii aia, noua fiind 7500-8000 chiar si acum, la 3 ani de la aparitie.

in urma cu 12 ani am luat mtb-ul SH. merge si in ziua de astazi si imi este greu sa ma despart de el. are roti de 26" si as vrea sa trec la 29".

bicicleta era a unui mecanic (de biciclete) destul de cunoscut in bucuresti (aveam cunostinte coumne), asa ca omul nu si-a batut joc. 

nu stiu daca a doua oara am noroc...

Eh pisici, pana la urma ce poate fi asa catastrofic la ea mai ales ca te mai pricepi si tu la una alta. Cadrul e cel mai important sa nu fie bulit, sa zicem si furca. Restul componentelor nu sunt cheltuieli care sa te darame ca nu o sa iti iei una cu vreun Eagle.

La mtb nu am schimbat nimic, decat upgrade-uri de fite gen lant KMC ultra mega light. Dar la cursiera, tot second, am schimbat caseta, lant, cauciucuri, 5-600 lei, asa si, big deal. Am cursiera care noua e 10.000 lei, un pret atomic de altfel pentru ceva cu 105, la un cost total de 3500 aprox.

salut, o intrebare pentru cei care recomanda Devron

e ok sa ai o bicicleta MTB fara derailleur hanger ? se poate monta ulterior unul? ma astept ca e o piesa specializata si nu ar merge

Cred ca discutia a divagat si omul care a intrebat nu a fost lamurit deloc :))

@Warlock_sk devronul ala de sus este cu thru axle si posibil ca furca sa aiba chiar gat conic.

@aStripe cred ca doar cele mai ieftine chinezarii nu au ureche de schimbator detasabila in ziua de astazi. 

In rest vad ca lumea alearga dupa super oferte la mana a doua, dar daca nu stii la ce sa te uiti te poti arde foarte usor asa. In rest pentru mine diferentele date de o echipare buna, mai ales roti, sunt mult mai mari comparativ cu diferentele date de un cadru de brand, cu aceeasi geometrie evident (asta este cu totul si cu totul alta discutie).

3 hours ago, Alegz30 said:

In rest vad ca lumea alearga dupa super oferte la mana a doua,

Nu alearga nimeni dupa nicio super oferta second. Este doar o alta optiune cu avantaje si dezavantaje si "lumea" decide pentru ea cum vrea sa isi investeasca banii munciti. Evident ca cine nu stie care sunt pinioanele si care foile nu are ce sa caute sa isi ia bicicleta second hand.

3 hours ago, Alegz30 said:

pentru mine diferentele date de o echipare buna, mai ales roti, sunt mult mai mari comparativ cu diferentele date de un cadru de brand, cu aceeasi geometrie evident

Un cadru non brand sau brand entry level, e in principiu un cadru chinezesc pe care se pun stickere cu brandul respectiv. Adica, lipsa de research, aluminiu de calitate inferioara, grele. Primele 2 neajunsuri duc la riscul crescut al fisurarii/ ruperii cadrului, vezi exemplul Decathlon de anul trecut. Pe o fundatie de casa batraneasca nu poti sa construiesti vreun Taj Mahal.

10 hours ago, mchereja said:

Vrei să zici că nu are ureche la schimbător? Cred că te înșeli.

6 hours ago, Alegz30 said:

Cred ca discutia a divagat si omul care a intrebat nu a fost lamurit deloc :))

@Warlock_sk devronul ala de sus este cu thru axle si posibil ca furca sa aiba chiar gat conic.

@aStripe cred ca doar cele mai ieftine chinezarii nu au ureche de schimbator detasabila in ziua de astazi.

din descrierea MTB Devron Riddle M3.9, 2019, albastru https://bellabike.ro/produs/bicicleta-mtb-devron-riddle-m3-9-2019-albastru/

"Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592, SGS, Shadow, atasare directa"

nu stiu ce inseamna atasare directa, asta e ce am presupus eu. nu m-ar deranja sa ma insel. inca o optiune in plus.

Cadrele alea non brand sau entry cred ca au foarte clar domeniul de utilizare, gen drumuri forestiere si light cross, nu sunt pentru trail, dar in acelasi timp nu se rup daca iei o bordura cu 5 la ora. Dus la extrem orice cedeaza, d-aia nu incearca nimeni DH cu un cadru Scott Scale de 900gr, doar ca extremul unui cadru inferior este ma jos si fiecare stie cat de tare se da. Oricum Taiwan, unde majoritatea brandurilor au fabrici, acum e parte oficiala a Chinei, asa ca toate sunt chinezesti. Si apropo, de cand mi-a crapat un cadru Scott Scale 40 nu mai cred in branduri.

Cred ca la decathlon erau pliabile, balamaua aia oricum e un punct slab.

14 hours ago, aStripe said:

din descrierea MTB Devron Riddle M3.9, 2019, albastru https://bellabike.ro/produs/bicicleta-mtb-devron-riddle-m3-9-2019-albastru/

"Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592, SGS, Shadow, atasare directa"

nu stiu ce inseamna atasare directa, asta e ce am presupus eu. nu m-ar deranja sa ma insel. inca o optiune in plus.

Are ureche, se si vede din poza.

1 minute ago, Danyutz said:

Are ureche, se si vede din poza.

asa-i. trebuia sa fac zoom. multumesc pentru lamuriri

am primit un cod de reducere la click4sport.ro cos5lasuta 5% daca cineva are nevoie.

Eu mi-am luat Cross Euphoria 27.5  cu 2850

Probabil e overkill :D

Sa ai parte de ea si s-o calaresti sanatos!