• 0
Opris Lucian

Durere pedalat - MTB

Question

Salutare,

As avea o nevoie de ceva ajutor cu urmatoarea problema:

Detin un MTB Felt Q220 de 17'5 inch, inaltimea mea fiind de 1.72 (64Kg), dupa aprox. 1 km de pedalat imi apare o durere la partea superioara a coloanei la gat.

Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, ce anume sa modific la bicicleta.

Multumesc.

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Pune distanțierii care se afla deasupra pipei pune-i sub pipa și ridica pipa mai sus fata de poziția pe care o ai acum. Dacă pipa e cumva pusa pe unghi negativ schimbă-i unghiul. Dacă nu merge asa cumpăra o pipa mai scurta, eventual dacă ai cum poți sa iti cumperi și o pipa reglabila sa poți testa mai multe poziții și apoi după aceea cumperi o pipa fixa cu poziția respectiva.
Fa mai intai ce am scris și vedem după.

• 0

Salut,

Mersi pentru raspuns....o sa incerc sa iau alta pipa reglabila....deja distantierele sunt puse.

Initial ma gandeam ca e cadrul prea mic.

• 0

@Opris Lucian

cel mai probabil cadru ti-e prea mare si “te intinde” prea mult...ai “hiperextensie” a coloanei. In ciclism coloana trebuie sa fie usor arcuita, niciodata “intinsa” la maxim, iar umerii trebuie lasati sa “cada”; nu trebuie sa simti ca stai pe varfuri ca sa ajungi la ghidon.

Diagnosticul meu: stai prea intins...ia o pipa mai scurta. In extremis tre sa schimbi cadrul, dar probabil ca reusesti sa scazi din REACH cu o pipa mai scurta. Daca ai ghidon usor angulat, adu capetele ghidonului mai spre tine/sa, adica roteste ghidonul in pipa si gaseste-ti o pozitie mai confortabila.

mai poti lucra putin si la pozitia seii pe sine - adica sa o aduci in fata, uneori poti castiga si de acolo, daca pe moment esti intr-o pozitie incorecta.

• 0

Salutare,

Se pare ca saua era prea ridicata....am modificat ieri si durerea nu a mai aparut pe aceiasi distanta.

Urmeaza sa mai modific si pozitia ghidonului.

Multumesc pentru ajutor.

• 0

Nici cu saua nu este chiar asa simplu. Sunt tutoriale pentru reglarea seii. Eu aveam dureri deasupra de genununchi daca o aveam putin mai jos. Eu ma confrunt cu o alta problema, cu dureri la incheieturile mainilor avand un ghidon fix.