Sign in to follow this  
Tony Alexandru

Lant rupt; foaia de vina?

Recommended Posts

Salutare, cu ceva timp in urma am strambat putin foaia mare (ultegra r8000 50T) a unei cursiere. Destul de scumpa, am zis sa nu iau alta noua si sa merg cu ea asa cum e. Azi, m-am suit pe bicicleta, am dat de doua ori la pedale si a pocnit lantul. Intr-adevar si lantul era putin murdar dar nu cred ca asta e problema. 

Am mers vreo 300km fara probleme, cu foaia indoita. Vreau sa va intreb, e vina foii sau nu?

Foaia: 

Lant: 

20190802-193640
20190802-193615

Salut, 

Ce marca de lant folosesti ca nu vad marcaje pe el? Oricum din poze nici lantul nu arata foarte sanatos, cam cati km are? Si vezi sa nu fie intins deja.

Parerea mea este ca foaia singura nu este atat de indoita incat sa rupa lantul. Ea ii imprima ceva curbura dar nu mai mare decat atunci cand, de exemplu, mergi pe foaia mica si sa zicem al treilea pinion mic. (Nu este recomandat sa mergi asa dar nici nu se rupe lantul daca o faci, doar uzezi transmisia prematur)

Este mai scump, dar eu zic sa schimbi foaia odata cu lantul. :)

• Upvote 1

Ciudata treaba, ala este practic un 105, iar la 3000 de km inca e in floarea varstei. Ai schimbat vreo viteza in sarcina cand s-a rupt?

Poti incerca si de la KMC. Mie personal mi se par cele mai calitative.

Lantul ala mie mi se pare total neingrijit.

Eu am un sram pc1130 din iunie anul trecut ceva km am facut cu el, in iunie si iulie anul asta am facut 1300km

Inca nu a ajuns la 0,75 dar eu il curat si ung dupa fiecare tura

Intr-adevar, acum spre final l-am cam neglijat. El a fost destul de curat per total. Nu l-am curatat dupa fiecare tura ca nu era necesar. In rest, uns cu muc-off dry/wet in functie de vreme si sters surplusul pe exterior. 

Exista posibilitatea de a indrepta foaia la service? Avand in vedere ca e aluminiu, ma gandesc ca e cam periculos...

Nu am schimbat viteza in sarcina, o singura data mi-a sarit dupa un pinion pe altul in timp ce pedalam, poate atunci să se fii compromis.

Posibil sa se indrepte, destul de sigur ca se va stramba la loc, cert ca vei risca sa ti se rupa in cel mai neplacut mod. Aluminiul nu are elasticitatea otelului.

In rest impart parerea colegilor, lantul are urme de coroziune si a vazut si zile mai bune.

Totusi eu sunt cam nelamurit de faptul ca nu vad marcaje pe zaua aia exterioara. Pana si cele mai ieftine lanturi de o viteza au stantate ceva pe ele.

Probabil ca lantul s-a fisurat cand ai lovit foaia de ceva(presupun ca asa ai indoit-o).

Nu are treaba placa cu ruperea lantului,eventual sa-ti sara.Pune un lant nou si vezi mai intai daca sta pe foi si pe pinioane si cat zgomot face.

Apoi sa ne mei zici cum a fost.

No offence dar lantul tau vechi chiar nu arata bine deloc nici nu mai conteaza ce marca e.

nu ai spus nimic în ce împrejurare s-a îndoit placa. în principiu chiar și un lanț dintr-o gamă mai slabă calitativ,  original de firmă, nou, rezistă cel puțin la o tonă forță - excepție fac făcăturile chinezești confecționate pe vapor tip  Shimano și KMC. Piața românească este invadată de astfel de rahaturi.

Placa sa indoit in urma unui accident de masina, povestea e mai lunga, e pe forum!

Astazi am ramas un pic socat cand am descoperit ca efectiv 30% din zalele lantului sunt crapate/fisurate. Presupun ca am estimat gresit cei 3000km pe care i-am facut cu el.

Am verificat caseta de pinioane si este mai mult decat ok. Voi schimba lanturile atat pe cursiera cat si pe mtb! 

Am dat comanda de 2 shimano hg701-11s care vin azi. Amandoua cu quick link sau missing link whatever.Este prima oara cand schimb lantul, dupa un sezon jumatate.

Pe premiza din greseli se invata promit ca nu vă voi mai dezgusta cu poze de genul pe viitor: 

20190813-144650
20190813-144637
20190813-144620

Si sa dispara orice fel de dubiu:

20190813-150347

• Sad 1

Ok, am cumparat lera de masurat uzura. Ideea e ca lantul nu este intins, alta e cauza... in orice caz, maine pun foaie noua si lant nou.