Sign in to follow this  
RazvanBike

Ce bicicleta recomandati pentru o excursie mai lunga?

Recommended Posts

Salut!Aș vrea sa fac o excursie mai lunga cu bicicleta si as vrea sa-mi recomandați una.Daca va ajuta traseul este Botoșani-Roman-Bacau-Focșani-Bacau-Piatra Neamț-Targu Neamț-Suceava-Botosani si as vrea sa fac ~60 km pe zi, deci undeva la o saptamana de mers cu bicicleta.Bugetul ar fi intre 2000-3000 lei.Si inca ceva,vi se pare mai ok pt.excursia asta un e-bike sau o bicicleta non-electrica?Multumesc. 

Salut! 

Ideea excursiei e frumoasă, cu condiția să nu o faci pe DN2. Există variante de traseu mult mai frumoase pentru bucla pe care ai de gând să o faci. 

Ai mai făcut ture de mai multe zile cu bicicleta? Ai condiție fizică, știi ce bagaje vrei să iei după tine? 

Ce limită de buget ai pentru achiziție? 

Presupun că una generoasă, dacă întrebi de e-bike. Pentru 60 km/zi oricum nu e nevoie de asistență electrică (decât dacă biciclistul are anumite probleme legate de vârstă sau sănătate, ori o condiție fizică scăzută și nu poate susține pedalarea mai multe zile la rand). 

PS: Acum am văzut bugetul, 2-3000 de lei. Poți să lași deoparte varianta electrică, îți iei o bicicletă normală

- de sosea

https://www.decathlon.ro/bicicleta-triban-rc-500--id_8548314.html

https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-triban-rc-500--id_8502354.html

- sau cross/trekking:

https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivalenta-920--id_8405267.html

Uite aici o posibilă rută, se încadrează în ceea ce vrei tu, cît de cît:

https://ridewithgps.com/routes/30815308

E mai potrivită ultima bicicletă din linkurile de mai sus, pentru că mai ai și ceva drumuri de țară, cu macadam.

6 hours ago, RazvanBike said:

Salut!Aș vrea sa fac o excursie mai lunga cu bicicleta si as vrea sa-mi recomandați una.

Dezvolta si tu putin. Ai experienta in ciclism, ce conditie fizica ai, sti ce implica o astfel de excursie atat fizic cat si organizatoric, ce varsta ai, unde intentionezi sa dormi? 60km/zi ce e drept e un numar rezonabil chiar si pentru un incepator.

Strict pe intrebare, varianta trekking de la decathlon e cam cea mai buna si cam singura in bugetul tau. Desigur mai ai nevoie de o suta de alte lucruri pe langa bicicleta pentru o astfel de tura deci ia in calcul buget si pentru echipament gen portbagaj, genti s.a.m.d.

Multumesc mult!Totusi as vrea sa trec si pe la Focsani...poate o sa geasesc o varianta ocolitoare pt.DN 2,care intradevar e foarte aglomerat.Daca nu te superi imi poti recomanda niste genti de pus pe bicicleta care sa le iau cu mine...sa incapa 2-3 rufe,o camera foto si cam atat.

P.S:Am 20 de ani.

Pînă la Focșani nu este realist. Iese așa ceva: https://ridewithgps.com/routes/30817656

Nu știu ce experiență și ce condiție fizică ai, poate ne povestești.

Ca să te duci pînă la Focșani și înapoi, mergînd 60 km pe zi, îți trebuie 11 zile, plus (poate) una de pauză.

Trebuie să te auto-testezi, să vezi cum te comporți la o tură de 3-4 zile întîi.

Trebuie să te împaci FOARTE BINE cu poziția pe bicicletă, cu șaua, să fii obișnuit cu traficul.

DN2 trebuie evitat cu orice preț.

12 hours ago, RazvanBike said:

2-3 rufe,o camera foto si cam atat.

Si: casca, antifurt, pompa, ulei de lant, multitool, petice, camera de rezerva, suport telefon pentru navigare, ideal o baterie externa, lumini fata spate plus far. Unde intentionezi sa stai noaptea?! Ca sa ajungem la genti.

Vizavi de conditia fizica, oricare ti-ar fi, sa sari din prima pe bicicleta si sa mergi 4-500km cu diferenta semnificabila de nivel nu e chiar un desert.

On 12.08.2019 at 11:45, Invitat special said:

Si: casca, antifurt, pompa, ulei de lant, multitool, petice, camera de rezerva, suport telefon pentru navigare, ideal o baterie externa, lumini fata spate plus far. Unde intentionezi sa stai noaptea?! Ca sa ajungem la genti.

Vizavi de conditia fizica, oricare ti-ar fi, sa sari din prima pe bicicleta si sa mergi 4-500km cu diferenta semnificabila de nivel nu e chiar un desert.

1.Noaptea cred ca o sa ma cazez in pensiunile pe care le gasesc pe marginea drumului,nu cred ca voi merge si noaptea.

2.Asta ar fi prima excursie mai lunga,am mai facut ture de 40 km cu prietenii dus o zi,o noapte cazare si apoi retur.Vizavi de prieteni,cred ca o sa mai mearga unul sau doi cu mine pe acest traseu.Nu cred va voi merge singur.

3.Cred ca traseul va avea undeva la 300-400 km.

4.Am 20 de ani.

5.Am gasit cursiera asta de la Pegas e ok? https://bicicletapegas.ro/calator-negru-stelar-l-1

Nu ma asteptam, insa e destul de decenta, imi place Pegasul!

E grea, insa nimic neasteptat avand in vedere ca are toate accesoriile.

De la Bacau la Roznov fa ocol prin Tazlau, peisaje frumoase. Eu sunt din Roznov.

De la Piatra Neamt la Cracaoani fa ocol prin Garcina, Lacul Cuiejdel.

în urmă cu 58 minute, Drysna said:

Nu ma asteptam, insa e destul de decenta, imi place Pegasul!

E grea, insa nimic neasteptat avand in vedere ca are toate accesoriile.

De la Bacau la Roznov fa ocol prin Tazlau, peisaje frumoase. Eu sunt din Roznov.

De la Piatra Neamt la Cracaoani fa ocol prin Garcina, Lacul Cuiejdel.

Ma gandeam de la Piatra sa ocolesc pe la Bodesti-Ghindaoani-Grumazesti-Tg. Neamt din ce vad pe o harta rutiera din 2009.Iar asa pot sa ocolesc pe la Roznov-Tazlau-Moinesti-Onesti-Adjud si de acolo vad cum fac sa ajung la Focsani.Oricum multumesc de propunere!

Nu-ti vreau binele, te tot bag in padure: de la onesti la focsani poti sa o iei prin scutaru.

Pt DJ 115 vezi

Si alte drumuri le poti gasi pe forumurile alea

1 hour ago, Drysna said:

Nu-ti vreau binele, te tot bag in padure: de la onesti la focsani poti sa o iei prin scutaru.

Pt DJ 115 vezi

Si alte drumuri le poti gasi pe forumurile alea

O sa pun maine sau poimane traseul...deci fi pe faza