Sign in to follow this  
buha

Lacul Zetea

Recommended Posts

Va salut!

In mini vacanta de Sf. Maria (15 august) voi ajunge pe malul Lacului Zetea. Merg cu masina persoanala din Iasi si vreau sa imi iau si mtb-ul cu mine. Voi dormi la cort 4 nopti, pe malul lacului.

As fi interesat de cateva trasee sau obiective turistice in zona, pentru a pedala circa 50-80 km cu urcare de maximum 1000-1500 m. Cam atat imi permite conditia fizica! :)

Pentru ca vin cu masina, pot pune bicicleta deasura si sa ma deplasez prin imprejurimi daca exista un traseu foarte frumos!

Aveti cateva propuneri?

Recunosc ca m-am trezit cu 3 zile inainte!

Va multumesc mult!

• Upvote 1

https://ridewithgps.com/trips/37773136
Ai griă la urși. Cam sunt din partea casei.

Are un pic de DN, dar in rest e minunat.
Daca sunteti mai multi, faceti zgomot in padure. Daca mergi singur, hmm... macar sa ai un fluier la tine si să-l folosești des. Ăla e bun in toată zona.

Edit: Via @Traveller, cu plecăciuni adânci.

Te salut!

Multumesc pentru info!

Din pacate vremea nu prea am tinut cu mine...

In 3 din 4 nopti a plouat cu galeata... :-$

M-am plimbat cu bicicleta in jurul lacului Zetea si pana la baraj in prima zi iar intr-o alta seara m-am dus pana la Cascada Varsag (25 km si 500 m urcare). La coborarea m-a prins ploaia bine de tot iar noaptea am cam zgribulit de frig!

Am gasit un traseu pentru biciclete, marcat. Duce de la Lacul Zetea pana in Oroheiul Secuiesc prin padure iar intoarcerea poate fi pe asfalt.

Nu am poze deoarece ploua dar am vazut ceva amuzant:

- la iesirea de pe drumul asfalt era un panou mare cu harta traseului, distanta ~ 22 km si urcarea totala ~ 450 m, impreuna cu obiectivele ce pot fi vizitate;

- dupa 15 m erau indicatoare cu "Accesul strict interzis circulatiei publice"!

Cred ca doar in Romania se poate vedea asa ceva! 

Am incercat sa desenez traseul aproximativ pe strava. Trebuie facuta poza la harta de pe panou si urmarite reperele principale!

https://www.strava.com/routes/21281481