bitwizard

Magazin de biciclete in vestul tarii (si nu numai)

Recommended Posts

Salut tuturor,

Sunt din Timisoara si incerc sa cumpar o bicicleta entry level dar cit de cit buna (cadru de aluminiu, pinioane pe caseta, o furca decenta si schimbatoare shimano mai bunicele). Din pacate in Timisoara nu am gasit ceva care sa imi placa si de aceea m-as orienta in zona (Arad) sau chiar Ungaria (Szeged). Aveti idee de ceva magazine bune in partea asta de tara?

Cu multumiri,

Adrian

E pentru baiatul meu (13 ani, 1.76m). M-am gindit la un MTB hardtail (daca asta inseamna fara suspensie pe spate). As merge pina in 400 EUR. Ca si folosinta -- pentru oras, si iesiri in afara pe drumuri de tara neasfaltate -- nimic extrem

A.

Si n-ai gasit in 400 de euro nicio bicicleta convenabila la Sport Bike Center?

Sau in 700, la Par Alpin?

Hai ca te ajut eu... ! In aceeasi situatie am fost si eu!

Eu am avut de ales intre

Magazin Szeged , o Merida pe la 2000 de ron , buna- spre foarte buna.

Magazin Par alpin , un altrix , pe la 12-1500 de ron , buna (alegerea mea) , cel mai bun raport calitate pret.

SBC , cam aceleasi bicicleta, dar la alt raport (micro) ca si la Szeged dar la pret mai mare.....

Concluzie , daca vrei ca baiatu sa faca performanta ... mergi la Szeged (iti dau detali despre magazine mai tarziu ), dar daca vrei sa ii cumperi o bicicleta de plimbare si sa faca sport si sa il tina , alege altrix...(eu asta am ales acuma 4 ani)

Pune-ne intrebari sa te ajutam !

Cred ca ii trebuie un cadru de 18 inch.. pt 1, 76 si daca mai creste chiar 19. Spor la alegere si la intrebari!

Multumesc de sfat.

Am mai fost la Par alpin si am vazut ca exista acuma citeva modele pe care nu le-am vazut la ultima mea vizita, si anume un Cube AIM (cred ca e model 2008) cu cadru alb, la 1700 ron si un Kona (nu stiu ce model e) dar cu frine pe disc la 1600 ron. Avind in vedere ca preturile sunt comparabile si amindoua arata foarte bine, imi e greu sa ma decid. Merita sa cumparam frine pe disc daca (asa cum ziceam) nu cred ca o sa ajungem sa facem coboriri extreme si alte chestii "neortodoxe"?

Adrian

Daca ai zice exact si modelele / echiparile respective, ai primi mai multe pareri avizate :D

Personal eu as lua Cube Analog-ul. ( echipat Deore , nu acera si tourney ca cealalta )

Nu faceti nimic extrem deci franele pe disc nu sunt o necesitate , iar baiatul este destul de usor ca greutate , deci v-brake sunt perfecte.

Parerea mea :D

Kona Fire Mountain e si cu 8 pinioane. Asta iti limiteaza upgrade-urile posibile. Daca vrei de exemplu sa schimbi doar maneta de la schimbatorul spate cu una mai buna (care nici nu ar fi prea scumpa, de altfel), trebuie sa treci pe 9 viteze si in consecinta trebuie sa schimbi si pinioanele, lantul si (conform Shimano) derailleur-ul spate.

In afara de cursa (mai mare la Dart 1) si de lockout (prezent la Suntour XCM LO), nu stiu ce diferenta este intre furcile RockShox Dart 1 100mm (de la Kona Fire Mountain) si Suntour XCM LO, 80mm, Lockout (de la Cube Analog). Furca e destul de scump sa o schimbi cu alta noua. In cazul in care nu zice nimeni ca furca de la Cube Analog este mult mai proasta decat cea de la Kona Fire Mountain, Cube Analog pare o alegere mai buna dintre cele doua.

Multumesc inca o data pt pareri...

Totusi, m-am uitat mai bine si sunt aproape sigur ca modelul Cube era AIM si nu Analog (nu prea pot sa-mi dau seama din poze care e diferenta, dar am retinut textul de pe bara bicicletei :-D ) iar echiparea de la AIM vad ca e Alivio (nu Deore). In cazul asta, recomandarea e tot pt Cube? (Sincer, parca Cube imi fac emai mult cu ochiul decit Kona)...

Adrian