Mihaela2000

Sfat achizitie bloc pedalier si anvelope pentru sosea - MTB

Recommended Posts

Buna !

In urma cu 2 luni mi-am achizitionat o bicicleta electrica MTB facuta in China. Va rog sa nu sariti cu criticile :))) De aceasta am avut bani. Dupa aprox 200 de km facuti cu ea am inceput sa aud un mic zgomot atunci cand pedalez. Nu este ritmat, nu este prezent tot timpul...nici nu stiu ce sa spun  pentru ca nu ma pricep. Pedalele originale au fost schimbate cu unele  tip platforma. Initial am crezut ca este de la ele, le-am schimbat cu cele vechi, dar zgomotul si-a facut simtita prezenta in continuare.

Din pacate in orasul in care locuiesc nu exista niciun atelier pentru reparat biciclete. Sotul meu este destul de indemanatic, dar nu se pricepe decat la detalii tehnice elementare in ceea ce priveste o bicicleta. Ar putea rezolva situatia, dar nu stim ce anume sa comandam. 

Bicicleta are 7 pinioane si 3 foi. Foaia cea mare este un pic stramba din ce am observat.

Ma gandeam ca ar fi bine sa schimb tot ce inseamna grupul pedalier (bratele, butucul din interior si cele 3 foi). Problema este ca nu stiu ce anume sa achizitionez ca sa se potriveasca. Ce anume trebuie sa masor sau de ce anume trebuie sa tin cont ?

Am facut cateva fotografii, poate binevoiti sa va uitati la ele si sa incercati sa ma ajutati. 

https://photos.app.goo.gl/yXP6LYsRBwNkCh1W6

Odata cu acestea trebuie sa schimb si lantul si cele 7 pinioane plus schimbatorul de pinioane ? Intreb ptr ca citisem ca niciodata nu se pune un lant nou pe o transmisie veche.

Mai doresc sa schimb anvelopele originale cu crampoane cu unele care ruleaza mai bine pe sosea ( asfalt). Vazusem de 26 de la Continental Double Fighter III care au crampoane doar pe lateral. Sunt indicate sau aveti alte propuneri in aceasta privinta ?

Va rog sa ma ajutati cu cele doua probleme ale mele. Va multumesc anticipat !

Face zgomot poate cand pedalezi mai tare, un fel de scartait?

Eventual, suspendati roata spate si pedalati, vedeti daca puteti reproduce zgomotul sau este ceva doar cand este incarcare pe pedale.

Sa schimbi tot in timp asa scurt e putin deplasat si nu merita. Cel mai probabil butucul nu e uns corespunzator.

Am mai vazut cazuri in care ciclistii semnalau scartaieli la butuc si lor defapt le scartaia saua.

Face un soi de clanc usor la fiecare tura de pedala, nu stiu daca ma pot face foarte bine inteleasa.

Am suspendat bicicleta pe stand si are aceeasi problema. Chiar nu stiu de la ce poate fi. A aparut brusc. 

Este enervant si ca habar nu am ce fel de butuc trebuie sa cumpar sau cum naiba se numeste :))) Este ridicol sa te gasesti intr-o asemenea situatie doar ptr ca in orasul in care locuiesti nu exista ateliere specializate. Nici macar unul singur.

• Upvote 1

Atentie sa aiba si lungimea potrivita a axului, in cazul tau 122 mm. O marja de eroare de +- 2 mm nu ar trebui sa fie problematica.

Multumesc pentru ajutor ! Apreciez enorm ! :)

Nenea avea un butuc nou, dar nu corespundea lungimea. A scos rulmentii si i-a montat in locul celor care faceau acel zgomot. Am facut proba si merge foarte bine acum. 

Mai am o problema cu schimbatorul de foi. Trebuie reglat. Cade lantul cand schimb de pe foaia medie pe cea mare.

Despre acele anvelope pomenite de mine ce parere aveti ? Sau aveti alte sugestii ?

Continental este in regula de obicei, nu prea poti da gres, mai ales la cum exploatati voi bicicleta.

Pentru reglarea schimbatorului, poti vorbi tot cu nenea respectiv, operatiunea e mai usoara ca schimbatul un butuc :D

23 hours ago, Danyutz said:

Eventual, suspendati roata spate si pedalati, vedeti daca puteti reproduce zgomotul sau este ceva doar cand este incarcare pe pedale.

Sa schimbi tot in timp asa scurt e putin deplasat si nu merita. Cel mai probabil butucul nu e uns corespunzator.

Am mai vazut cazuri in care ciclistii semnalau scartaieli la butuc si lor defapt le scartaia saua.

Am patit-o si eu cu un Focus Crater Lake. La cateva sute de km, a aparut un scartait ca si de cauciuc , in sarcina la pedalare. Am dus-o la magazinul de unde am cumparat-o, si s-a uns/gresat la blocul pedalier

Hmmm....din ce am vazut domnul acesta nu a gresat nimic. A inlocuit rulmentii ( acestia erau cumva capsulati ) si a introdus butucul la loc. Pot aparea probleme daca nu a adaugat vaselina ?:/ Nu am de gand sa folosesc bicicleta pe ploaie, mai ales ca este electrica si, poate par comoda, dar nu am chef sa ajung plina de noroi si apa acasa.

Danyutz, sa stii ca, din pacate, nu prea s-a priceput la reglaje. Adica nu a reusit sa faca sa nu mai imi sara lantul cand schimb de pe foaia mijlocie pe cea mare. Dar mi-am luat inima in dinti, am urmarit un filmulet pe youtube si se pare ca am rezolvat singura problema. :))) Mai aiurea e ca am ciufulit capatul cablului schimbatorului :( Si, din ce am vazut, la pinioane imi sare direct de pe 6 pe 4. Stiti ce trebuie facut in acest sens ? Sa schimb lantul chinezesc ? Am un shimano achizitionat, dar, din ce am inteles, lantul se schimba odata cu toata transmisia, nu se pune lant nou pe transmisie deja uzata.

Am mai avut bicle in copilarie, erau din acelea rusesti gen pegas, dar , sincera sa fiu, nu mi-au dat mai deloc bataie de cap :))) Bine, fara n pinioane, cu frana de picior si o sa cu arcuri din piele de vita - foarte solida si comoda.

Lantul cade pentru ca sunt date peste cap limitele deraiorului, nu din cauza lantului, dar se regleaza relativ usor.

https://www.parktool.com/blog/repair-help/front-derailleur-adjustment

Iar pe spate, daca sare mai mult de un pinion, e deraglata tensiunea cablului.

https://www.parktool.com/blog/repair-help/rear-derailleur-adjustment

Daca aveti lant nou, se poate schimba doar el, cu siguranta nu ati uzat transmisia in 2 luni de la achizitie.

Succes!

On 19.08.2019 at 15:45, Danyutz said:

Îmi cer scuze, și mie îmi scârțâia roata de pe spate, am crezut că e din cauza bilelor, etc, când colo era roata slăbită.