Recommended Posts

Salut baieti.
   Am inaltimea de 1,75 m, cam 77 cm lungimea piciorului si o bicicleta Focus Whistler 2010, marimea L, echipare Deore.  Asta inseamna ca are cadrul de 500 mm. Se pare ca este cam mare pentru mine.  Acum imi explic durerile pe care le aveam la maini.
   Oricum idea este ca as vrea sa ii schimb ghidonul cu unul gen " moustache", pentru a transforma Focusul intr-o bicicleta de oras, deci sa nu mai stau aplecat ci cu spatele drept. Ghidonul meu actual are prinderea pe 31.8 dar am vazut ca sunt niste mansoane-adaptor de la 31,8 la 25.4.
   Ce spuneti este posibila schimbarea?
   Partea proasta este ca stau in provincie si nu pot testa diferite ghidoane.
   Cam ce recomandari aveti?

Pai daca vreui sa stai drept ridica ghidonul mai sus pana iti convine .

Sa pui ghidon de singlespeed pe mtb e blasfemie + ca la tine si ghidonul si unghiurile cadrului si inaltimea pedalierului sunt un tot unitar.

Eu cred ca daca o "amesteci"nu vei rezolva nimic,vor aparea alte neajunsuri,o sa te doara fundu" de la sa de ex.

Mergi cu ghidonul mai sus iar daca vrei de oras ia-ti una de oras,e si mai usoara si mergi si cu viteza mai mare.

Ridica ghidonul mai sus plus o pipa mai scurta. Apoi vezi de alt tip de ghidon.