GetHooked

Scartait si problema foaie mică

Recommended Posts

Mi-am achizitionat un Fat Bike, nu ceva foarte scump, ma plimb mai mult cand ma plictisesc. Tin sa mentionez ca nu sunt cel mai priceput la biciclete/mecanica, deci, cand venisem acasa, am vazut ca bratul pedalier misca, asa ca l-am strans (si pe stanga si pe dreapta), urmatoarea zi cand ies, aud ca scartie, nu stiu cum sa il explic, nu conteaza ca dau la pedale sau nu, ceva scârtie, o fi din cauza ca am strans prea tare acele brate? Si a 2 problema este ca nu imi schimba pe foaia mica, adica aceea chestie (care nu stiu cum se cheama) prin care trece lantul se muta, ca si cum lantul ar fi pe foaia mica, dar lantul nu cade de pe foaia mijlocie, am observat ca uneori daca incerc direct de pe foaia a 3 sa dau pe cea mai mica merge, dar nu mereu. Cand a ajuns coletul la mine am scos bicicleta din cutie am montat pedalele, am indreptat ghidonul si am plecat. Inainte sa strang bratele pedaliere bicicleta mergea perfect. Sper ca am fost inteles. Niste sfaturi?

Pai daca ai strans pedalierul foile s-au deplasat spre interior(mai langa cadru) asa ca trebuie sa reglezi si schimbatorul de foi .vezi ca are doua suruburi.Daca te uiti ai sa vezi ca unul limiteaza cursa la interior iar celalalt la exterior a schimbatorului.misca usor  de surubul care apropie patina schimbatorului de cadru si apoi verifica cum schimba. Va dura un timp dar vei reusi sigur.

Scartaitul sau trosnitul - dupa ce ai strans pedalierul (poate mai trebuie strans un pic)uita-te si la sa ,si vezi ce se mai misca pe acolo.Poate nu ai strans chiar toate suruburile.

DUpa ce faci operatiunile astea mai scrie-ne.

Cel mai bine ar fi sa mergi la un atelier pentru prima data apoi sa te bagi tu sa umbli.

în urmă cu 15 minute, Diesel said:

Pai daca ai strans pedalierul foile s-au deplasat spre interior(mai langa cadru) asa ca trebuie sa reglezi si schimbatorul de foi .vezi ca are doua suruburi.Daca te uiti ai sa vezi ca unul limiteaza cursa la interior iar celalalt la exterior a schimbatorului.misca usor  de surubul care apropie patina schimbatorului de cadru si apoi verifica cum schimba. Va dura un timp dar vei reusi sigur.

Scartaitul sau trosnitul - dupa ce ai strans pedalierul (poate mai trebuie strans un pic)uita-te si la sa ,si vezi ce se mai misca pe acolo.Poate nu ai strans chiar toate suruburile.

DUpa ce faci operatiunile astea mai scrie-ne.

Cel mai bine ar fi sa mergi la un atelier pentru prima data apoi sa te bagi tu sa umbli.

Mersi foarte mult, mâine am sa merg la un service. Am sa incerc la șa poate s-a întâmplat ceva.

în urmă cu 21 ore, Diesel said:

ok.sa ne spui cum ai rezolvat.succes !

Salut, am rezolvat problema cu foaia mica, dar scartaitul tot se aude,nu e de la sa,  si am miscat-o incet fata/spate ca sa imi dau seama de unde se aude, si se aude de undeva de la roata din fata, am crezut ca atinge discul de frana, dar nu, cred ca e de la furca. Furca nu am unso cu ulei s-au ceva, asta e problema?