Sign in to follow this  
Mookyama

Intrebari care nu necesita un topic (achizitii mtb)

Recommended Posts

Salut,

sunt nitel in dubii ce sa fac, asa ca va intreb si pe voi. Poate am mai intrebat, insa m-am cam hotarat sa fac mutarea urmatoare. Am Specialized ul asta de dame pe rosu, nu ca m-ar deranja, dar e 17". Nu ma pot plange de nimic la mtb, legat de echipare, greutate. Varianta doi e un Canyon Exceed CF SL 6.0.

Problema este ca avand "concurenta" pe olx/dirt, nu prea am cum sa o dau la pretul ei real, asa ca m-am gandit undeva la 900-1000e. Nu are nici 500km rulati, dar a stat in casa, langa restul. O revizie este necesara, nu s-a folosit mai deloc in ultimii 3-4 ani. Canyon-ul ajunge la 1600e cu transport, avantaj marimea si greutatea scazuta cu aproape un kg, dezavantaj pretul cu 600-700e mai mult. M-am gandit sa ii schimb pipa de 7cm cu ceva pe la 8-9cm si saua mai in spate, cu step-back sau ceva de genul.

Mersi!

• Confused 4

Cu alte cuvinte as putea folosi bicicleta respectiva pentru câteva ieșiri anuale fără sa fiu nevoit sa iau alta bicicleta?

• Confused 2

Am inteles, e concurenta de emoticoane :) Si mai putin de sfaturi legate de nedumerirea mea despre marimea unei biciclete mai vechi sau de o posibila achizitie a unei noi biciclete pe o masura probabil mai potrivita si care sa se incadreze in limita unui pret de bun simt pentru cateva iesiri ocazionale la un traseu fain si o bere, doua.

4 minutes ago, claudiud said:

Fa-i revizia si iesi cu ea. O sa-ti dai singur seama daca iti este ok sau nu.

M-am gandit si eu, cam tarziu ce e drept, doar ca oferta la Canyon e limitata. Asta daca mai este disponibila. Daca eram in Germania, costurile de transport-return erau nesemnificative si le luam pe ambele la purecat, chiar cu modificarile mentionate pe cadrul respectiv, mai vechi.

• Haha 2

Tu stii opinia mea, decat sa dau pasarea din mana pentru aia de pe gard si sa mai dau si 50% bani, mai bine iau o o pipa mai lunga si o alta tija de sa. Pana vinzi Specialized, pana iti vine Canyon nush cat mai apuci sa te dai din sezonul asta.

Reduceri la Canyon sunt si la anul si daca nu esti multumit de Specialized, macar ai perspectiva.

Viata e prea scurta sa mergi cu biciclete urate, grele si care nu ti-se potrivesc :D

• Haha 3

Cum/unde intentionezi sa folosesti produsul? Ca sa o luam asa ca la incepatori :))

Plimbari light prin padurea Cernica/Baneasa poate ceva trasee chill de munte. Sa zicem o data pe luna. Eu zic ca te descurci cu actuala cu mici modificari.

Vrei sa ii dai mai tare poate chiar mai des, faci rocada. Cu un cost suplimentar substantial pentru unii, asa si asa pentru altii. O sa vinzi greu Specialized-ul daca vrei pretul "real". Cand cumperi de nou, la revanzare trebuie sa iti asumi o pierdere semnificativa. Daca ar fi fost folosita toti anii astia nu era chiar pierdere dar daca zici ca a stat degeaba...

Poate patesti inversul lui Sagan, sa treci de la sosea la MTB :D

2 hours ago, PVN10 said:

Aquila non capit muscas!  

Asta suna a proverb chinezesc mai degraba :))

8 hours ago, Invitat special said:

Cum/unde intentionezi sa folosesti produsul? Ca sa o luam asa ca la incepatori :))

Plimbari light prin padurea Cernica/Baneasa poate ceva trasee chill de munte. Sa zicem o data pe luna. Eu zic ca te descurci cu actuala cu mici modificari.

Vrei sa ii dai mai tare poate chiar mai des, faci rocada. Cu un cost suplimentar substantial pentru unii, asa si asa pentru altii. O sa vinzi greu Specialized-ul daca vrei pretul "real". Cand cumperi de nou, la revanzare trebuie sa iti asumi o pierdere semnificativa. Daca ar fi fost folosita toti anii astia nu era chiar pierdere dar daca zici ca a stat degeaba...

Poate patesti inversul lui Sagan, sa treci de la sosea la MTB :D

Nu estem timpus pentru fugitus la munteus datus cu metebeus... n-am norocul unora sa ies din casa direct in munte si ne lovim de tren si de care cum iesim...si mai estem si cursiera. Si asa fugitus anul #facepalm.

Din pacate stiu ce spui, nu era in plan vanzarea bicicletelor. Motiv pentru care am dorit ca, daca tot exista in casa, sa nu o vand doar ca sa ma scap de ea, ci sa o pun la munca. Dar na, e o diferenta de bani de care sincer nu prea as vrea sa ma lepad, fiind in mutare si alte cele cheltuieli de sanatate. Dar nici sa o tin de bibelou.

8 hours ago, Invitat special said:

Daca ar fi fost folosita toti anii astia nu era chiar pierdere dar daca zici ca a stat degeaba...

Daca...asa am zis si eu. Acum vand o gramada de chestii. Problema este cand "cineva" are un miserupism acut. Asta este...cand nu da banul, nu intereseaza, altul sufera. Stii cum zice Metallica, Sad but true. Macar se va bucura altcineva de bicla aia daca va ajunge in vanzare :)