atsic

Magazinele de biciclete in timisoara

Recommended Posts

Ala pasionat de ciclism cine este Mircea sau Cosmin:))

Ne stim de undeva? (vad ca esti fan de-al meu) :)

Am fost azi la X-Sport si am vazut o bicicleta la oferta cu 1200 lei, cu 24 viteze, frane pe discuri dar am uitat cu se numea :-? Mi-au zis ca s-au vandut super bine ... Stie cineva de aceasta oferta?

aceeasi chestie vreau sa intreb si eu...am fost p la ei si imi zicea tipyl care era acolo ca are o bicicleta care in mod normal e la 2200 ron si cuma e oferta cu 1400....si nu mai stiu ce marca era...era ceva cu "m" , "e" si "w"...am tot cautat p net dar nu am gasit...poate careva sa ma ajute?...eu sunt din arad si nu am drum asa de des in tm...

S-a deschis un magazin SBC de cateva luni pe str. Closca, cum mergi inspre Mehala, pe dreapta.

Nu e al celor de la gara, am intrebat.

E un fost asociat de la sport bike center, care a inceput pe cont propriu.

E ok, eu am fost multumita si de service, mi s-a parut rezonabil cat mi-a cerut...si-mi convine ca e langa mine:)

Am dus rotile la un magazin pe strada Closca (spre Ocico) pentru schimbare butuci / spitare si am primit rotile inapoi cu unul dintre discuri si cu un butuc polizate + un surub alt model.

Mentionez ca franele au fost montate de mine corect de noi in primavara 2012 (stroker trail).

Nu mi se pare profesional modul dumnealor de lucru si m-am gandit sa semnalez acest aspect.

Ce înseamnă că erau "polizate"? Ştiu definiţia din dicţionar dar nu înţeleg cum se aplică. Ţi le-au şlefuit? Ţi le-au laminat?

Cand ai luat rotile inapoi si ai vazut cum erau facute, nu i-ai intrebat despre problema asta? Ce au zis?

Au urme de disc de flex, cativa centimetri lungime si 0,5 - 1 mm adancime aproximativ, pe disc si pe capacul si piulita care acopera rulmentul butucului + urme de menghina pe flansa. Le-a ridicat cineva pentru mine, iar cand am sunat mi s-a explicat foarte natural, ca s-a intepenit un surub si ca trebuia rezolvata cumva problema. Posibil ca torx-ul folosit era uzat, pentru ca suruburile au urme in floare, ceea ce nu aveau inainte. Consider ca trebuia sa fiu informat de sitatie, nu e normal sa polizezi lucrurile altcuiva fara a cere acordul. (apropos, nu as fi fost de acord)

Sa ma ia al de jos daca imi imaginam ca exista service fara scule (pe care destui amatori le au prin trusa) si care folosesc astfel de solutii pe la spatele clientului.

@adrian2010: din pacate esti proprietarul unei glume exagerat de proaste. Ar trebui postat numele si adresa dughenei sa nu intre nimeni acolo.

Sa-mi fie cu iertare,dar astia nu sunt meseriasi, sunt carpaci sau nu stiu cum sa le zic, dar asa ceva nu se face intrun atelier specializat de reparatii biciclete, mai ales ca ce am vazut in poze pisele nu sunt chinezisme ordinare.

Eu asi fi facut reclamatie la protectia consumatorului daca nu masi intelege cu ei pentru despagubire[disc polizat, butuc polizat].

,da poate nu au toate sculele si experienta necesara,si da poate s-a folosit un torx mai mic sau uzat,de un baiat care nu are experienta necesara,si atunci normal ca iese minunea cu flexul,se putea face si altfel nu asa ,in nici un caz asa.Acolo sunt 2 la service,daca a fost cel tinar si incepator,atunci este de inteles.

Sa facem o paranteza,nu exista service adevarat in romania,nici macar in timisoara,mai avem de invatat de la altii,grecia,germania,austria si alte tari,unde am vazut niste service-uri de ramineai cu gura cascata.toti cei care lucreaza in asemenea service-uri la noi,sunt luati de val,de nevoie,si recalifiati cu o mina de scule nu totdeauna potrivite si cateodata artizanale ,sa lucreze si gura lor cica,sa nu moare de foame.

Si aici pot da exemple si n exemple,dar nu doresc sa creez polemici,degeaba esti pasionat de biticla,daca nu ai sculele necesare si este atehnic,sau prinzi greu acest job,plus ca trebuie sa mai faci si niste cursuri pentru a putea repara aceste lucruri in mod profesionist si rapid.Dar nici un patron din romania din acest domeniu,nu isi permite cica sa trimita afara la niste pragatiri serioase oamenii ce ii sunt angajati.

'Autorii' sunt eventual macelari ca background? nu de alta, da' prea is obisnuiti sa dea din topor, satîr si alte unelte grele. Si ca fapt divers i-as pune sa imi inlocuiasca piesele cu altele noi.

eu am fost sa vorbesc cu baietii,si au zis ca nu s-a putut altfel,asta e fost solutia,una acida,dar asta este,si nu a facut baiatul incepator,ci flavius,care are o vechime si se pricepe.

gogusclipici e distrugere de bun personal daca nu suna in prealabil sa imi expuna solutia de 'macelar' si eu sa-mi dau acordul- ca mecanicul are experienta sau ba, e irelevant. E bunul meu si nu poate oricine sa faca ce are impresia ca e mai bine cu sculele mele atata timp cat eu nu-mi dau acordul.

• Upvote 1

imi poate recomanda cineva un service bun in Timisoara? am fost la coolbike, poate mai sunt si alte optiuni.

Am inteles ca cei de la Supreme Bikes sunt buni, fac reglaje bune (folosite cu succes de amici in concursuri de MTB) si preturi ok (50 lei o revizie completa - mai putin furca).

Eu inca nu am servisat bicicleta la ei, dar am luat una-alta de la magazin.

http://www.supremebikes.ro/

(15 aug - 1 septembrie au concediu, e inchis - adresa e undeva pe site, alaturi de o harta)