Recommended Posts

Salut.Am o bicicleta Carpat Thunder C2.7 (nu prea conteaza asta).Problema e cand dau cu spatele lantul cade .Peste cateva secunde revine la loc.Ca sa nu mai cada trebuie sa pedalez in continuu sau sa stau pe vitezele cele mai mici.Bicicleta are 3 foi si 7 pinioane.Am cautat pe net si nu am gasit nimic.Va rog ajutati-ma.(Daca puteti sa explicati mai usor deoarece nu sunt expert in acest domeniu).

Verifica rotitele de la schimbător, dacă se învârt cum trebuie 

Apoi daca schimbătorul se aliniază cum trebuie cu pinioanele 

Ce insemnă că dai cu spatele? Pedalezi in sens invers?

Dacă da, si lantul se află de ex. pe foaia mare si pinionul mare, atunci este cam normal.
Rapoartele se aleg astfel incât sa nu stea lanțul in diagonală (foaie mare-pinion mare sau foaie mică-pinion mic). 
De asemeni, poate fi vorba de ceva mizerie sau reglaje proaste ale schimbătorului.
Si incearca si tu sa pedalezi in față. :)

On 9/1/2019 at 6:34 PM, adibrl said:

Verifica rotitele de la schimbător, dacă se învârt cum trebuie 

Apoi daca schimbătorul se aliniază cum trebuie cu pinioanele 

Am verificat rotile de la schimbatorul de spate si se invart corect pt putin timp dupa care ajunge la pozitia asta 

https://imgur.com/a/2LWHIuX

21 hours ago, BodoC said:

Ce insemnă că dai cu spatele? Pedalezi in sens invers?

Dacă da, si lantul se află de ex. pe foaia mare si pinionul mare, atunci este cam normal.
Rapoartele se aleg astfel incât sa nu stea lanțul in diagonală (foaie mare-pinion mare sau foaie mică-pinion mic). 
De asemeni, poate fi vorba de ceva mizerie sau reglaje proaste ale schimbătorului.
Si incearca si tu sa pedalezi in față. :)

Nu cred ca m.am exprimat corect:"pedalez in sens invers" vreau sa zic ca daca nu pedalez lantul devine intr-un fel moale cum arat in poza si peste ceva timp se loveste de cadru si revine la loc.Poate ca e vorba de mizerie,de reglaj nu am umblat de cand am cumparat.o daca vrei o poza cu suruburile de la schimbator spune.mi.

Caseta butucului poate sa fie murdara/uscată.

Posibil lanț prea uzat și de aceea lovește lanțul cadrul la oprirea bruscă din pedalare.

15 hours ago, IonutA said:

Posibil lanț prea uzat și de aceea lovește lanțul cadrul la oprirea bruscă din pedalare.

Cam imposibil.Bicicleta o am de pe 25 iunie 2019

Măsoară uzura lanțului cu o leră, când treci pe la primul service de biciclete.

Ieri când pedalam pe asfalt a facut poc, bicicletă cumpărată de 4luni. https://ibb.co/86z3cNk

Problema e că am pus lanțul, nu stă să am o siguranță și l-am pua greșit, nu l-am trecut prin schimbătorul de la foi și trebuie iar desfăcut. 

Am revenit dupa o luna 😂.Tot nu am rezolvat problema.Daca este de la mizerie cu ce pot curata?Sigur e de la acel lant ca s.a lovit de cage de multe ori.O sa il schimb si o sa va dau msj .Multumesc

Eu am o problemă, trosnește pe pinionul mic, am intrebat oe cineva fără să o vadă, a zis că s-a tocit pinionul.. Nu are decât 4 luni bicicleta. Wtf!! Am pus lanț nou că cel vechi s-a rupt, trosnește și acuma. 

Trosnește sau cârâie?
Probabil nu e reglată corect limita schimbătorului spate.