Puma54lif3

Cum ma pot folosi de bicicleta sa pierd cateva kg??

Recommended Posts

Salut, dupa cum spune si Thread-ul intrebarea mea ar fi cum sa scap de cateva kg folosindu-ma de bicicleta ? Daca se poate si cu un regim alimentar bun . Am incercat sala cu regim alimentar haotic(infometarea) a dat rezultate 3 spt -15KG dar dupa am pus 20 in 2luni dupa c em-am lasat si am inceput sa mananc ce vroiam . Am vb cu un nutritionist greseala fatala a fost k in tinerete 10-14 ani practicat polo dupa care am continuat p fotbal 1 an de zile apoi tenis cateva luni totul ok pana la 18 ani dupa care am inceput sa fiu lenes :) si acum la 23 de ani am pus ceva KG p mine am inceput sala 2,3 luni alergari prin parc toate efect bun dar ma plictiseam repede. Daca are cineva o idee un program cu care poti slabi ajutandu-te de bicicleta si cu o dieta sportiva buna . Pe pielea mea am vazut ca infometarea nu prea face bine am avut un prieten care a lesinat (lipsa de calciu) . Si nu vreau sa stau pana va fi prea tarziu 10-15 Kg as vrea sa pierd dar in mare cu ajutorul bicicletei . Cateva sfaturi se poate ?

Celulele adipoase se formeaza pe la varsta mica: 3-6 ani. Tot timpul o sa traiesti cu riscul ca "dau astazi 5kg jos dar maine pun 6 la loc" pt ca genetic/metabolic esti gras. Nu te speria, si eu si tu si multi altii suntem asa.

Dieta fara un program fizic e apa de ploaie. Trebuie sa gasesti ceva ce iti place: incearca inot, incearca alergare, incearca bicicleta sau "sala", incearca de toate si cand gasesti, tine-te de acel ceva macar 4 luni si apoi evalueaza.

Inelul Arabelei functioneaza doar intr-un serial TV.

A incercat un coleg de-al meu, niste suplimente de la redis, care iti taie din pofta de mancare dar totusi contine si niste chestii, praf de soia sau asa ceva.

Cu suplimentele alea inlocuiesti masa de la pranz, si asa teoretic ar trebui sa ramai sanatos si sa slabesti. Bine in timpu asta facea si sala, si alergare, si el a reusit sa slabeasca.

Cred ca important e si factorul psihologic.

Succes

cea mai buna metoda ar fi sati iei un hometrainer...sa mananci cat mai sanatos...si sa iei niste suplimente nutritive cum ar fi l-carnitina...

si eu sunt in situatia ta...dupa 4 ani de mers puternic pe bicicleta am facut 3 ani de pauza si am pus pe mine 20 kg...eu acum trag puternic sa-mi revin...

2 ore pe zi, de trei ori pe saptamana, rezultate clare se vad dupa 3 saptamani insa pentru a te putea mentine in forma trebuie sa te mentii constant...:)

succes!

am uitat sa-ti spun ca am incercat suplimentele de la redis si nu au dat rezultate...in urma cu 3 saptamani un nutritionist mia spus ca nu sunt deloc eficiente...eu am patit-o pe pielea mea

Edited by cosminteologu
update

- daca ai un metabolism mai lenes, trebuie sa-ti schimbi stilul de viata si dieta pentru totdeauna

Sustin!

- singura metoda eficienta si reala este numararea caloriilor. Iti planifici de cate ai nevoie pe zi, inveti fiecare aliment cat contine, imparti ratia zilnica in citeva mese regulate si te tii de aceste cifre.

Greutatea mea dupa metoda asta (la inaltime de 1.98m).

Site-ul folosit este Calorie Counter Database - Free Online Diet Program

Imagine postată

Multumesc dar ideea era cum sa slabesti folosind bicicleta :) . Toata lumea stie ca sala te slabeste dar la sala ca sa slabesti faci repetari multe cu kg putzine asa potzi face si acasa si multa banda si bicicleta . Cati km zilnici sunt necesari pentru un novice si treptate in cat timp sa ajung la cat sa se vada rezultate?

Sustin!

Greutatea mea dupa metoda asta (la inaltime de 1.98m).

Site-ul folosit este Calorie Counter Database - Free Online Diet Program

Imagine postată

Multumesc foarte interesant

1. SALA NU SLABESTE !

2. cati km trebuie sa mergi zilnic sa slabesti ? PESTE 45MIN. EFORT SUSTINUT CONTINUU - dupa 45 organismul incepe sa consume lipide, pana atunci mergi pe glucide !

3. DIETA ESTE CHEIA - poti face cata miscare vrei, daca mananci aiurea nema rezultate !

3. DIETA ESTE CHEIA - poti face cata miscare vrei, daca mananci aiurea nema rezultate !

Nu sunt de acord. Dieta te poate ajuta doar la inceput. Miscarea este cel mai important lucru in mentinerea greutatii. Combinata cu o dieta la inceput pentru a ajunge la greutatea dorita, iar apoi mananci normal, din toate. Miscare cat mai multa de orice fel, jogging, bicicleta, inot etc. si poti sa mananci si gratare si fripturi si sa bei si bere (te mai bucuri si de viata nu?)

si eu m-am folosit, involuntar, de bicicleta sa dau jos vreo 15 kg. asta fara sa am un regim alimentar specific sau un program foarte strict de biciclit. dupa parerea mea, totul tine de constanta iesirilor pe bicicleta. nu sunt de acord cu axe cand spune ca este nevoie de efort sustinut, antrenamentul la o intensitate mica/moderata este suficient si recomandat. Variabile cum ar fi timpul sau distanta nu sunt cele mai importante (atata timp cat este vorba de peste 1h), totul este sa-ti placa.

nu te astepta la rezultate peste noapte, dar asteapta-te la rezultate pe termen lung.

In cazul meu, de cand am dat jos acele kg, nu m-am mai ingrasat egal ce/cat/cand am mancat, dar nu am incetat sa ies constant cu bicicleta. Nu mi-am facut din pierderea kg un scop in sine, acesta a fost un efect secundar binevenit, vroiam doar sa ma dau cu bicicleta si vreau in continuare.

Spor la pedalat :D

LE: mersul la sala pentru slabit e o prostie, parere proprie si personala.

1. SALA NU SLABESTE !

Foarte corect!

Ar fi chiar nasol daca ar slabi sala, ca n-am mai avea toti loc in ea :D

Dar aia care merg sa transpire la sala, desigur ca pot sa slabeasca, in functie de ce exercitii fac si cate repetari.

Cu bicicleta, din cate stiu eu, se pot arde multe calorii, asa ca daca reusesti sa-ti aloci timp suficient ca sa pedaleazi sustinut, eu zic ca vei vedea si rezultate.

Fa si tu un mic test, incearca sa pedalezi cu frecventa inalta (in jur de 80 rpm ar fi bine daca ai reusi sa mentii) macar 30 de minute, ca sa vezi cam cat reusesti sa transpiri :(

Nu sunt de acord. Dieta te poate ajuta doar la inceput. Miscarea este cel mai important lucru in mentinerea greutatii. Combinata cu o dieta la inceput pentru a ajunge la greutatea dorita, iar apoi mananci normal, din toate. Miscare cat mai multa de orice fel, jogging, bicicleta, inot etc. si poti sa mananci si gratare si fripturi si sa bei si bere (te mai bucuri si de viata nu?)

parerea mea e ca orice miscare ai face avand in vedere k ai stagnat ceva timp e bine venita si ar trebui sa dea rezultate . Acum s vedem pana in vara ce rezultate vom avea :(

Foarte corect!

Ar fi chiar nasol daca ar slabi sala, ca n-am mai avea toti loc in ea :D

Dar aia care merg sa transpire la sala, desigur ca pot sa slabeasca, in functie de ce exercitii fac si cate repetari.

Cu bicicleta, din cate stiu eu, se pot arde multe calorii, asa ca daca reusesti sa-ti aloci timp suficient ca sa pedaleazi sustinut, eu zic ca vei vedea si rezultate.

Fa si tu un mic test, incearca sa pedalezi cu frecventa inalta (in jur de 80 rpm ar fi bine daca ai reusi sa mentii) macar 30 de minute, ca sa vezi cam cat reusesti sa transpiri :)

Din experienta proprie Sala slabeste

Antrenament repetat cu kg putina arde de ex biceps cu 5 kg 20 de repetari piept 30 kg 25 repetari tonifica si arde stratul adipos , bicicleta + banda la fel slabeste dar sala nu stiu nu e tentanta am slabit 14 kg in 3 luni de sala cu antrenament +mancat ce am vrut si kum am vrut mai putin baut Coca Cola . Asta am vrut si eu prin utilizarea bitzei combinarea utilului cu placutul . Acum sa vedem .

Edited by ovidiugm

Baieti nu vreau sa jignesc pe nimeni, sau sa ma laud cu diplomele si pregatirea mea dar ma simt nevoit pt ca ne aflam pe un forum cu profil sportiv nu vreau ca informatiile false sa ramana in mintea unora ca fiind litera de lege. In pitoreasca noastra tarisoara s-a impamantenit ideea ca orice macaragiu se pricepe si la cultura de paioase !!!

Sunt profesor de Ed. fizica, antrenor de handball, licentiat in kinetoterepie si fost antrenor la doua sali de fitness din bucuresti, repet pentru domnii care vor sari ca arsi ca nu ma laud dar nici nu vreau ca unele informatii eronate sa troneze pe-aici. Nu-i rau ca lumea isi da cu parerea ca d-aia e forum, dar trebuie ca membrii sa se cunoasca intre ei si atunci cand pe mine ma va durea o masea sa apelez la "X", care este stomatolog sa-mi dea un sfat !

Revenind la oile noastre, am trasat cu postul de mai sus niste adevaruri oarecum general valabile, sigur, acum depinde de varsta, metabolism, starea de sanatate a fiecaruia, vointa etc.

***Recomand tuturor cartea http://www.librariaeminescu.ro/isbn/973-0-05072-1/Peter-J-D-Adamo__Alimentatia-adecvata-celor-4-grupe-sanguine-pentru-o-sarcina-sanatoasa ca fiind o biblie a alimentatiei, testata de mine timp de 5 ani cu rezultate miraculoase, nu doar la slabit ma refer !

Nu il cunosc pe AXE decat de aici de pe forum, dar ceea ce vreau eu sa spun e ca are foarte mare dreptate. Efortul depus la sala nu slabeste decat coroborat cu o dieta adecvata, saraca in grasimi. Referitor la cate calorii ardem daca mergem cam 1 ora cu bicicleta cu o medie de 17km/h este echivalent la cate calorii are o cafeluta! Treaba cu dieta e verificata pe pielea mea! Imi ieseau niste analize cam aiurea si ma tot intrebau medicii : da consumati multe grasimi? eu: nu nu exagerez cu grasimile , mananc normal cred eu . Am ajuns pe mana unei interniste care din start mi-a dat regim : ce am voie si ce nu . Rezultatul s-a vazut in 1 luna : am slabit 7 kg (desi nu asta a fost scopul) analizele au revenit la normal. Binenteles ca mersul cu bicicleta nu l=am intrerupt.

Echilibrul alimentar este cel care conteaza. Exercitiu fizic da dependenta ca orice alt fel de stres la care este supus organismul.

Daca esti predispus la acumulare de lipide asculta ce zice ovidiugm si axe.

Eu unul de 18 ani am acelasi regim alimentar, o singura masa pe zi, copioasa in acelasi interval orar +- o ora.

Din motive personale eu mananc seara, insa optim este sa manaci dimineata. Daca azi mananci la la ora 7 maine sa nu mananci mai devreme de 6 sau mai tarziu de 8. Si poimanie intervalul se modifica intre 7 si 9, si tot asa incat sa poti rula in 2 saptamani ora de masa pe tot intervalul unei zile.

Nu face combinatii alimentare explozive, adica sa cresti nivelul de glicemie pentru ca nu mai ajungi sa consumi lipidele in veci.

Masa echilibrata inseamna sa treci prin toate insa cat mai putin carbohidrati. Bicicleta iti poate fi folositoare in acest proces, in primul rand ca sa o stergi de praf si mai apoi pentru plimbari digestive. Cand ai suficient timp si antrenament poti trece si la practicarea ciclismului amator.

Mai in gluma, mai in serios, eu as intreba cum sa fac sa pun pe mine macar 5kg :D

La 25 de ani, 1.77m si 56kg nu-mi pare chiar in regula.

Dar cum am ajuns eu la asa "performanta":

Am cateva "atuuri" ce-mi mentin silueta.

-fumatul (nu e vre-un sfat de urmat!)

-stresul (ocoliti, daca se poate)

-mancatul putin. cam 2Mkal/zi dar cu variatii destul de mari. (daca eliminam variatiile in aportul caloric, e ok)

-bicicleta... aici e chichita.

Observ unii biciclisti ca se feresc oarecum de efort, sa nu oboseasca, probabil.

Mersul pe bicicleta, ca mersul la sala, daca nu e facut cu un pic de efort (un pic mai mult) nu face doi bani.

Sa nu uitam ca bicicleta este cel mai eficient mod de deplasare prin forta umana!

Eficient, inseamna distante mari, timp lung si efort mic.

Trebuie trecuta cu vederea eficienta, si daca metoda cu franele prinse cu scotch de ghidon e prea trasa de par, metoda efortului ridicat treptat este eficienta la slabit.

Pentru ca intrebarea initiala se refera la bicicleta, eu pot psune asa.

Trebuie eliminate riscurile unor complicatii cauzate de efort intens. Consulta un medic!

Apoi, daca inima rezista, nu fumezi, nu bei (excesiv), nu ai probleme cu aparatul respirator si circulator, poti sa incepi slabirea pe bicicleta.

Asta inseamna sa atingi pragul de durere, la inceput, ca mai apoi de-l depasesti.

Deci singurul meu sfat, din toata trancaneala de mai sus:

Trebuie invinsa frica de durere, si pedalat in consecinta. Asta daca medical este posibil, pentru ca pe noi toti ciclistii ne pasc niste complicatii de la efort, precum inimi umflate si alte similare.

Sanatate! Ca-i mai buna decat toate!

Edited by yo6ial
mancat litere... nu s-o pus nimic in schimb :D

Offtopic: ca ma racaie treaba asta de mor.

Kilocalorii nu calorii!!!

60 de calorii ardem in 2 minute de stat la televizor, la o reclama.

Kilocalorii sau mii de calorii. Megacalorii sau milioane de calorii.

Food energy - Wikipedia, the free encyclopedia

Basal metabolic rate - Wikipedia, the free encyclopedia

Nutrition facts label - Wikipedia, the free encyclopedia

Salutare Puma54lif3,

Eu cam de un an în coace dau jos constant cam un kilogram pe lună cu bicicleta, fără un regim alimentar deosebit. Toată ideea e să iei un rulou şi să fii consecvent. O oră pe zi, în timp ce te uiţi la un film (sau când se mai încălzeşte, pe afară, pe şosea sau pe dealuri), face minuni. Încearcă să mănânci bine dimineaţa şi cât mai puţin seara, să eviţi alcoolul, băuturile carbogazoase şi fast-foodurile.

Este ESENŢIAL să te hidratezi bine, mai ales când pedalezi. Fii consecvent, şi ai răbdare. Nu vei începe să slăbeşti decât după câteva săptămâni.

Succes!

In completare pot sa va spun ca ajunsesem de plictiseala pe cand eram la sala sa trag cam 3 ore/zi 5-6 zile pe saptamana, ce-i drept atunci incepusem sa dau jos cu ajutorul salii dar era un efort mult prea intens si daunator.

De fapt omul a intrebat daca poate slabi cu bicicleta !? Raspunsul este DA, dar la modul pedalat 15-30 zile(depinde) cate 80-100km/zi. Adica programezi o tura de ex. prin Europa sau pe unde doresti, dar ii poti numara pe degete pe cei care fac asta. Apoi te intorci acasa si iti schimbi din temelii modul de alimentatie. Stiu toti incercam sa facem orice, numai sa nu ajungem la alimentatie, nu se poate fara asta, mai ales daca ai trecut de 27-30ani ! :D

De aprox 5 ani mananc zilnic cereale integrale, fructe confiate si proaspete, polen, citrice dimineata, cat mai putina carne(doar pui sau peste)

***Repet, daca vrei sa reglezi organismul ca pe un tot unitar cumpara cartea aia (nu am niciun interes sa-i fac omului reclama dar ti-am spus deja, de 5 ani ma alimentez dupa regulile acelei carti si nu intotdeauna ad literam, rezultatele sunt oricum exceptionale) !

Si site-ul poate fi de mare ajutor : http://www.dadamo.com/ gasiti acolo un tabel in care sunt trecute alimentele(denumire+poza) pe care ai voie sa le mananci functie de grupa sangvina

Mai in gluma, mai in serios, eu as intreba cum sa fac sa pun pe mine macar 5kg :D

La 25 de ani, 1.77m si 56kg nu-mi pare chiar in regula.

Dar cum am ajuns eu la asa "performanta":

Am cateva "atuuri" ce-mi mentin silueta.

-fumatul (nu e vre-un sfat de urmat!)

-stresul (ocoliti, daca se poate)

-mancatul putin. cam 2Mkal/zi dar cu variatii destul de mari. (daca eliminam variatiile in aportul caloric, e ok)

-bicicleta... aici e chichita.

Ca sa pui cateva kg, poti sa folosesti zilnic un mic supliment caloric, de genul:

- cateva fructe uscate (stafide, caise, smochine, curmale, orice)

- o lingurita - doua de unt de arahide

- cateva alune (inclusiv fistic, migdale, ce iti place tie)

- un pic de ciocolata neagra (asta poate nu zilnic)

("cateva", "un pic" = ~50g)

Sau, tot foarte bune si cu aport caloric mare, sunt pastele, cerealele integrale, fasolea.

Dintre fructe, ar fi avocado, bananele, poate si strugurii.

Daca mananci salate, poti sa adaugi cu incredere cateva linguri de ulei de masline.

Ideea ar fi ca ai putea incerca sa inlocuiesti unele din alimentele pe care le mananci de obicei, cu unele din cele de mai sus. Nu trebuie sa mananci cantitati exagerat de mari, ci portia ta normala. Monitorizeaza-ti greutatea ca sa stii cand sa le mai raresti :).

In general 500 kcal in plus pe zi (fata de necesarul caloric al corpului, tinand cont si de activitatea fizica efectuata) se concretizeaza intr-o crestere in greutate de aproximativ 1 kg pe saptamana.

La mine a functionat chestia asta pentru slabit, "cura" mea a fost de ~2.400 kcal pe zi :(, fara nici un fel de efort fizic, doar prin controlul alimentatiei, cu pierdere de greutate de ~1 kg pe saptamana.

...

Sunt profesor de Ed. fizica, antrenor de handball, licentiat in kinetoterepie si fost antrenor la doua sali de fitness din bucuresti, repet pentru domnii care vor sari ca arsi ca nu ma laud dar nici nu vreau ca unele informatii eronate sa troneze pe-aici.

...

***Recomand tuturor cartea ...

Ok, am inteles ca mai avem un licentiat in sport :)

Dar n-am prea inteles care-s sfaturile pe care le dai omului legate de activitatea sportiva

Am scos din citat faza cu macaragii etc care-si dau cu parerea in orice domeniu, dar inteleg ca esti licentiat in sport, si cu toate astea vrei sa ne inveti cum ca activitatea sportiva efectuata la sala nu aduce beneficii in privinta reglarii greutatii corporale?

Din cate stiu eu -aici imi recunosc minusurile, n-am nicio diploma in domeniu, dar daca nu stiu de la scoala, incerc sa ma informez cat pot de mult - am sa dau niste citate - cu copy/paste, nu sunt teorii emise de mine :)

Efectele activitatii aerobice asupra organismului si asupra curelor de slabire

1. Dupa 20 sau 30 de minute de activitate aerobica (la sala se pot efectua excelent activitati aerobice), organismul isi incepe procesul de ardere a depozitelor de grasime pentru a produce energie;

2. Intareste inima;

3. Reduce tensiunea arteriala;

4. Imbunatateste rezistenta fizica;

etc ...

Pe de alta parte ...

Organismul uman are mult de suferit din cauza dietelor sarace in calorii. Studile recente au aratat ca asemenea regimuri sunt si daunatoare si inutile. Pentru a putea supravietui cu un numar redus de calorii corpul scade rata metabolismului si minimizeaza numarul de calorii arse.

O alta problema atunci cand tii o dieta saraca in calorii este ca nu pierzi numai grasimea ci si masa musculara. Prin sport putem pastra masa musculara intacta. Scopul exercitiilor fizice nu este numai acela de a arde calorii. Sportul mareste rata metabolismului si ne ajuta a ardem calorii mai repede chiar si in starea de repaus. De asemenea, studiile au aratat ca timp de cateva ore dupa exercitiul fizic ardem caloriile cu aceeasi viteza ca si in timpul lui. Astfel, sportul ne ajuta sa prevenim raspunsul natural al organismului la infometare.

Daca faci exercitii in mod regulat vei reusi sa castigi masa musculara in loc sa o pierzi. O dieta moderata combinata cu exercitii te ajuta sa castigi cateva kilograme de muschi sis a pierzi cateva kilograme de grasime. Tesutul muscular ne ajuta sa metabolizam grasimile. Cei care tin o cura de slabire dar nu fac sport pierd tesut muscular, deci consuma mai putin din grasimile ajunse in corp prin mancare.

Exercitiile regulate au un efect pozitiv asupra substantelor chimice secretate de organismul nostrum. S-a observat ca, fata de tesutul muscular al persoanelor obisnuite, cel al sportivilor de performanta produce mai multe enzime care ard grasimile.

Multe persoane considera ca exercitiile anaerobe (cele de forta) nu sunt de ajutor in cura de slabire. Nimic mai fals! Exercitiile anerobe iti intaresc muschii, iar muschii puternici consuma calorii multe prin simplul fapt ca exista. Dieta halterofililor contine pana la 3500 de calorii zilnic, tocmai pentru ca muschii sa se poata hrani.

Acuma fiecare sa se orienteze cum crede, nu sunt profesor de sport, stiu doar ca prin exercitii la sala am dat jos aprox 10 kilograme ...

Asta in conditiile in care n-am facut 3 ore de antrenament zilnic - nici Arnold nu facea atata antrenament cand castiga Mister Olympia, ci mult mai putin, si fara sa-mi schimb deloc alimentatia.

Reteta de slabit. 4 kg in 10 zile ... si mananci cat vrei/poti :eek: In fiecare zi 100 km cu cort, sac de dormit, scule, mancare si tot ce-ti trebuie si ... ca sa respectati "reteta" intocmai, traseul: Sighisoara-M.Ciuc-Onesti-Bisoaca-Gura Teghii-Nehoiu-Prejmer-Brasov-Balea Lac-Rm. Valcea-Sibiu-Agnita-Sighisoara :) Garantat si mai ales testat :)

Acum sa incerc sa fiu cu adevarat de ajutor. De 4 ori pe saptamana cate 2 ore jumate dar in care sa tragi de tine cu adevarat, sa fi intr-o lupta cu tine insuti permanent, te vor ajuta sa slabesti cu siguranta. Cele 4 iesiri pot/trebuie sa fie alternate cu iesiri in care doar "sa misti muschiu", mai lejere, la 50-60% din cat dai in iesirile tari. Cu un astfel de "regim" eu slabesc cam 4 kg de la inceputul lui iunie pana la sf lui septembrie.

Succes...si nu uita ca bicicleta e si pt distractie nu doar o ustensila pt slabit.

Exact, daca atunci cand faci antrenament e si distractie, atunci reusesti cu adevarat sa faci ceva.

Daca nu mergi cu placere la antrenament, mai devreme sau mai tarziu te vei plictisi, si-ti vei gasi alte ocupatii, vei aloca tot mai greu timp pt exercitii, etc.

In primul rand ce intelegeti prin slabire? Tesut adipos redus sau masa corporala redusa?

Poti avea 1,70 m sa cantaresti 90 Kg si sa fi numai muschi (un exemplu). Un asemenea individ nu este "gras".

Este deja stabilit stiintific ca slabirea este o combinatie execrcitiu + dieta. Din nou, dieta nu inseamna sa nu mananci si doar ce si cand bagi in gura (taiat zahar, unele grasimi nu toate, unele lipide - cum ar fi cele rafinate si berea).

Este foarte important ca stilul de viata sa incorporeze toate ingredientele mentionate mai sus. De aceea este imperativ de a gasi un sport ce motiveaza si este practicat mereu. Nu va imbatati cu apa rece, solutii "quick fix" nu exista, nu va luati dupa americani, nu vedeti cum arata?

Am citit aici niste sfaturi cu adevarat folositoare dar sincer nu as vrea sa tin un regim asa drastic ca totusi nu vreau sa uit gustul pizzei si gustul hamburger-ului si kfc-ului eu din fericire din tristete am avut sansa sa vb cu Uceanu multi il stiu sau poate putini il stiu nu este asta important el a spus mese dese si cu putina mancare 6 mese pe zi la o masa un ou fiert,un piept de pui la gratar, o salata etc pana in ora 17:00 knd metabolismul intra in stand by si asimileaza si 1 pe luna poti manca ce vrei tu 1 zi p luan sau chiar pe spt dak depui efort cu adevarat . Multumesc pentru sfaturi si bicicleta am luato pt placere nu pt efort dar ma intrebam daca pe langa placere pot face si ceva util cum ar fi slabitul . Am primit niste raspunsuri mai mult decat suficiente dar si unele care m-au cam speriat . Sincer nu sunt pregatit sa traiesc pe tarate si fructe :) . Nu spune nimeni ca nu sunt sanatoase sunt foarte sanatoase dar sincer oricat de foame mi-ar fi daca nu e ceva ce imi place nu pot baga in gura doar de dragul de a manca ceva . O sa incerc ushor ushor renuntat la paine mai putine grasimi mai putine mese dupa 17 : 00 un antrenament fizic care lam citit p forum mers bicicleta cat se poate astazi am mers 10 km prin parcul tineretului si am obosit . Pozitia nu cred k este buna si shaua jeneaza . Imi amorteste pulpa sus si tinde sa para a carcel . Daca stiti experienta :) si cand sa se puna carcelu se opreste .... Lipsa efortului fizic isi spune cuvantul o sa incerc cand o veni caldurica cu cate 10 km p zi dupa poate 12 , 15, 20 etc si sunt sigur k in timp se vor vedea ceva rezultate si chiar daca nu se vad se tonifica musculatura macar la picioare :)

nu as vrea sa tin un regim asa drastic ca totusi nu vreau sa uit gustul pizzei si gustul hamburger-ului si kfc-ului

Asa imi ziceam si eu in timp ce ma indreptam vertiginos spre cele 120 kg, greutatea mea "de top" :).

Realitatea e chiar mai cruda de-atat: nu e o dieta fulger de 2 saptamani, nu e nici macar un regim de 4-5 luni. Din pacate trebuie sa fie un nou mod de viata, si sa tina...chiar toata viata.

In alta ordine de idei, e foarte simplu sa mananci dimineata doi covrigi si pateute (Fornetti :)) de 5 lei, pe urma pe la pranz o pizza (sau un kfc, mac etc), si seara esti deja lihnit de foame, desi numai din cele de mai sus ti-ai depasit necesarul caloric zilnic. Asta inseamna ingrasare garantata :), si flamanzirea de seara bonus.