Sign in to follow this  
dashTM

Achizitie On-line sau din magazin

Recommended Posts

Salutare,

Am 37 de ani si sunt un amator de ciclism.

Merg cu bicicleta saptamanal de prin 2014 cu precadere in final de saptamana cand pedalez in sezonul cald dimineata. De regula turele sunt de 75-90 km pe plat, eu locuind in Timisoara.

Mentionez ca am un hardtail de aprox 13 kg cu roti de 26 si cauciucuri slick care e depasita pentru astfel de ture, bicicleta este folosita si in timpul saptamanii prin oras in traficul binecunoscut.

Doresc sa-mi achizitionez o cursiera de aproximativ 1000 eur care sa imi dea un feeling superior bicicletei mele pt turele astea.

Am tot cercetat in special pe net si am gasit cateva variante de luat in calcul:

https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-af-105--id_8529249.html

https://www.bike-discount.de/en/buy/focus-izalco-race-6.9-784879

https://bikegeek.ro/cursiere/3172-bicicleta-felt-fr30-2019.html

Ca si variante "de vazut/testat" in magazin sunt vreo doua shop-uri in Timisoara unde as putea sa merg, la care se adauga si Van Rysel-ul de la Decathlon din link-ul de mai sus.

Din ce am vazut si citit la alte tipuri de bicilete si la alti oameni, stiu ca cel mai bine e sa o testezi inainte de a o cumpara, dar chiar si asa este posibil sa nu iti dai seama imediat daca geometria cadrului ti se potriveste decat dupa cateva zeci de km, in general bicicletele nu sunt foarte bine reglate in magazine si vanzatorii nu prea au rabdare sa te consilieze profesionist.

Voi ati cumparat on-line? Ce parere aveti de magazinele din tara sau din Timisoara? Ati fost nevoiti sa faceti retur? Bicicleta cumparata on-line a fost confortabila?

Multumesc,

Eu as lua pe a doua focusul ăla

Se găsește și pe la noi.

Daca nu îți este rușine ceri o reducere la ea, eu când mi-am luat prima bicicleta le-am zis că vreau reducere că nu le dau atâția bani cat cer.

2 magazine au acceptat sa de-a reducere.

Si prima e buna , are și roti mai bune dar mie nu prea îmi place cadrele lor.

Am mers cu 2 modele acum 2 ani ce e drept erau din gama mai low cele cu sora.

Nu m-am împăcat deloc cu cadrul, mi se părea greu rău butucănos.

Pe la urma am luat un Trek, diferență foarte mare intre cadre.

Acum aia fiind o bicicletă mai scumpă posibil sa fie cadrul mai ușor.

Pt garanție, și retur e mai ok din dechlaton.

Cadrul de la triban 520 pe care bănuiesc ca l-ai probat, ca ala era cu sora e total diferit de cea ce e acum pe af ultra 105. 

Am acasă ambele variante și triban 540 pt mine și pt consoarta exact acel af ultra 105 care e total diferit de ce era înainte. E și bine închegat ca și triban 540 e o geometrie diferita unde mai lui ca e și mai ușor cu 500 grame și cu rutare prin cadru, ca să îți dai seama de greutate canyon 7.0 are cadrul cu 50 grame mai ușor. 

Singurul dezavantaj e pe traseele de munte cu 52/36 și 11/28 dacă nu ești antrenat. În rest e cu noua serie de 105 și are schimbătorul cu patina scurta în rest dacă ii pui un nume mare pe cadrul sigur ii mai pui câteva sute de euro la preț la cei 900-950 euro cât costa. 

Am incercat ultra af cu 105 degeaba, am 1.75 m inaltime iar cadrul expus era L, cam mare si simteam ca nu mi se potriveste deloc.

In momentul in care ma voi hotari sa cumpar, chiar daca nu va fi un model specific decathlon, as incerca inainte marimea M la acest van rysel. Pare un pret ok la echiparea ce o are si feedback-ul in general de pe internet, cadru omologat UCI, etc