purix

Tura Delta

Recommended Posts

Salut!

Planuiesc o iesire in Delta anul viitor, inca nu stiu daca in iunie-iulie sau sfarsitul lui august-septembrie, si am nevoie de cat mai multe informatii

Timpul alocat este de maxim o saptamana si traseul ar fi cam asta:

Tulcea - Chilia Veche cu bicicleta,

Apoi barca pana la Periprava, iar bicicleta pana la Sulina, traversare cu barca pe malul celalalt.

Iar bicicleta pana la Sf Gheorghe,

Si la farsit barca pana la canalul Perisor, apoi se poate ajunge cu bicicleta pana la Gura Portitei - Vadu - Constanta

Asta ar fi planul in mare, stiu sigur ca e ciclabil traseul de mai sus din diverse povestiri, dar nu e chiar asa de usor

Acum sunt la stadiul de adunat informatii :) (si parteneri)

In august am fost in concediu o saptamana la Sulina si am mai intrebat de trasee/preturi cu barca

De la Sf Gheorghe nu cred ca o sa fie vreo problema sa gasesc o barca, dar din Chilia Veche nu stiu daca gasesc pe loc sau trebuie sa vorbesc dinainte cu cineva

Eu vroiam sa fac prima oprire in Tatanir, a dua in Chilia Veche sau Periprava, depinde cum sau cu timpul/gasesc barca, a treia in Sulina, a patra in Sf Gheorghe, a cincea la Gura Portitei, a sasea in Corbu/Navodari

Drumul pana la Tucea si de la Constanta la Bucuresti va fi cu trenul

La categoria bagaje as vrea sa iau cat mai putine, am un MTB 29er de carbon fara prindere portbagaj.

Vreau sa ii pun un portbagaj cu prindere pe tija si o geanta de ghidon (eventual o gentuta de cadru)

Nu o sa am cort, cazarea o voi face la pensiuni, mancarea la fel (pot rezista o zi fara mancare, poate mai slabesc)

Ma bate gandul sa imi iau si un rucsac mai mic cu camelback mai mult pentru hidratare, in rest haine (cat mai putine) si scule/piese

Rotile sunt tubeless dar pana la anul primesc si o banda antipana

Sfaturi?

35 minutes ago, purix said:

o saptamana la Sulina

Ce naiba ai facut o saptamana acolo?! Cum te-ai inteles cu tantarii? Am fost si eu tot prin august anul trecut si dupa ora 20-21 era direct Cernobal daca stateai afara. Milioane de tantari.

In alta ordine de idei, nu exclud total participarea la o astfel de tura, dar clar fie la inceput de iunie fie mijloc/sfarsit de septembrie. Din motivul mai sus mentionat, plus caldura din mijlocul verii. Bonus, nefiind in sezon, costul cazarii.

Mai e mult pana atunci.

Am facut plaja, m-am plimbat cu barca, am fost la peste, am vizitat Sulina, etc. Nu m-am plictisit!
Singurul regret e ca n-am avut bicicletele, daca stiam ca e doar 20 de lei de bicicleta transportul, le luam!
Tantarii aveau program scurt, seara in general, cand nu batea vantul. Oricum la mine nu prea trageau, copii si nevasta si ceilalti prieteni erau mai apetisanti

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

@purix

Mai jos ai cateva link-uri catre niste povesti de tura din Delta, care sper sa te ajute la o minima documentare.

Fara a fi un cunoscator al Deltei [doar am facut doua ture in zona], cateva sugestii din partea mea.

Trenul.
Spre Tulcea, din Bucuresti, nu ai prea multe optiuni. Tren direct nu exista tot timpul, ci doar in timpul sezonului estival [nu stiu daca anul asta a existat, dar sigur a exista in anii trecuti].
Acum, sunt doar doua trenuri pe zi catre Tulcea, ambele cu plecare din Medgidia. Sper ca macar aceste doua trenuri sa ramana si anul viitor.

Din Constanta in Bucuresti situatia sta mai bine. Acum nu exista niciun tren cu vagon pentru transportul bicicletei, insa asta nu este o problema. Fie te intelegi cu nasul, fie platesti cateva zeci de lei biletul pentru bicicleta, ca bagaj suplimentar.
In niciun caz sa nu te intorci duminica seara. Trenul este foarte aglomerat si nu vei avea nicio sansa de a te urca cu bicicleta in tren. Daca vrei neparat sa te intorci duminica, alege trenul Regio care merge la Bucuresti Obor.
In rest, mai exista trenuri private, insa cel putin pana acum, aceste au mers doar in timpul sezonului estival.
Oricum, mersul trenurilor pentru anul viitor apare pe la jumatatea lui decembrie 2019.

Perioada.
Sugestia mea este a doua jumatate a lunii mai sau in septembrie, dupa inceperea anului scolar. Dezavantajul este ca in septembrie se intunceca mai devreme.
In iunie deja este cald, noi ne-am prajit bine de tot la inceputul lui iunie 2014. 
In plus, in iunie este foarte posibil sa nu mai poti trece, fara barca, de cele doua deversoare de pe bucata Sulina - Sf. Gheorghe. Despre asta gasesti detalii in ultimile doua link-uri de mai sus.
In alta ordine de idei, la tura de anul asta din luna mai, Sulina deja mi s-a parut putin aglomerata iar la Tatanir a durat putin pana am gasit cazare, deoarece asteptau un grup mai mare, care, spre norocul nostru, s-a micsorat astfel incat am gasit o camera.

De asemenea, in perioada iunie - august, preturile sunt mai mari si implicit barcagii mai scumpi si mai greu de gasit.
Chiar asa, nu ti s-a parut scump si aglomerat la Sulina in luna august?
Cat despre tantari, in mai n-am vazut niciunul.

Traseu [pana la Sf. Gheorghe].
Iti recomand cu toata caldura sa te opresti o noapte la Tatanir. Conditiile de cazare sunt ok iar mancarea este de vis. Sau cel putin asa au fost in mai 2019.

Intre Tatanir si Periprava, te poti coordona cu programul Navromului, astfel incat din Chilia Veche la Periprava sa iei vaporul [pasagerul sau nava semirapida].  Toate navele spre Periprava pleaca din Tulcea la ora 13:30 iar pasagerul face [daca nu ma insel] vreo 4 ore pana la Chilia Veche. Asadar, ai timp suficient sa ajungi de la Tatanir la Chilia Veche astfel incat sa prinzi vaporul spre Periprava.
Gasesti aici detalii despre programul Navrom: https://www.navromdelta.ro/

Teoretic n-ai voie cu bicicleta pe nava semirapida, insa practic se poate. Inainte de tura de anul asta, cand traseul initial era altul, am sunat la Navrom sa intreb de bicicleta pe nava semirapida, iar omul de acolo mi-a spus "Doar n-o sa va lasam in balta".

Astfel, nu va mai fi nevoie sa cauti o barca care sa te duca de la Chilia Veche la Periprava. Oricum, o eventuala barca te va costa mult mai mult comparativ cu vaporul Navrom, pentru ca la intoarcere barca va merge doar impotriva curentului pe Dunare, adica consumul de benzina va fi mai mare [sau asta iti va spune barcagiul].
Daca vrei neaparat sa mergi cu barca de la Chilia Veche la Periprava, gasesti pe Internet cateva facilitati de cazare in Chilia Veche. Cred ca poti suna acolo sa intrebi si de barca.

Cazare [pana la Sf. Gheorghe].

Domeniul Tatanir l-am mentionat deja.

La Periprava am fost foarte placut impresionat de Pensiunea Miruna, e drept ca in 2014. Cazare am ales-o minimala, o camera simpla cu baie separata, insa mancarea a fost foarte buna si mai ales, portile au fost generoase.
Sa ai Cartea de Identitate la tine, este foarte posibil sa ti-o ceara Politia de Frontiera cand vei debarca la Peripava.

La Sulina presupun ca stii unde te cazezi. De asemenea, cred ca stii si carciuma Marea Neagra.

La Sfantu Gheorghe nu recomand nimic, deja a devenit prea turistica toata treaba aici.

Daca vrei sa stai la pensiunea Spiritul Deltei, cred ca proprietarul de aici te poate ajuta cu barca pana la Perisor.

Cam asta ar fi.
Daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva, te rog nu ezita.

• Upvote 1

Merci mult pentru informatii, am ce rumega!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

@purix

Cu cea mai mare placere. Sper sa ajute la o minima documentare.

Cu canotca sau caiacul se pot face niste ture foarte faine acolo. Poti sa combini cu tura mtb poate.

Nu am materialele salvate din cele 2 veri cand am vaslit 4-5 zile in delta, insa daca te tenteaza fac un sumar la logistica.

Nu am abilitatile necesare pentru caiac si nici dotarea materiala, pare interesant dar nu imi pot permite inca un hobby cel putin la fel de costisitor:))

• Haha 1