ovidiu_m

Cursiera noua 2000lei cu ureche de cadru detasabila

Recommended Posts

Salutări tuturor,

Probabil poate ciudat titlul dar ascultati-ma până la capăt. Vreau să cumpăr pentru soția mea o cursiera de maxim 2000lei pentru ture de 60-100km in afara orașului.

Numele titlului este pus așa, deoarece pana in suma de 2000lei nu am mai găsit la Decathlon (asta e mereu prima mea variantă) cursiera care să aibă urechea detașabilă/de înlocuit. Se pare că au făcut design to cost și au renunțat la acest beneficiu. Chiar daca au garanție pe viață la cadru, dacă e vina ta, nu poți înlocui urechea cu rămâi cu cadrul praf.

Niște specificații ale călărețului:

171cm

Inseam: trebuie să îl masor dar nu e nimic neobișnuit pentru inaltime

Greutate: aici nu mă risc :)))) dar e greutate normala pentru înălțime.

Prețul este maxim 2000lei pentru moment cu excepții până la 2200-2300lei.

P.S. Neapărat noua cu factură(nu pe piese)

In afara de Sprint Monza nu am găsit altceva.

https://www.marosbike.ro/road-race/bicicleta-sprint-monza-race-alb-albastru-verde-2016.html

Mai este varianta cu Wiggle dar prima variată decenta ajunge la 2100lei fără transport.

https://www.wiggle.com/vitus-razor-road-bike-2019-claris/?curr=EUR&dest=23&prevDestCountryId=18.

Mulțumesc anticipat.

Ovidiu

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

La MTB riscul de a rupe urechea există, dar la șosea mi se pare neglijabil.

Valoare de 2000 de lei, pentru o cursieră nouă, mi se pare că limitează foarte mult libertatea de alegere. Adică în afara bicicletei de la decathlon, singura soluție mi se pare una second.

Eu zic ca merita sa faci un mic efort si sa iei bicicleta de la Vitus. Sprint Monza are furca de aluminiu, Vitus de carbon. Sprint Monza are Claris de generatie veche, cu cablurile de schimbator routate prin exterior, Vitus are ultima generatie de Claris, care e chiar bunicica, similara din punct de vedere calitativ cu Tiagra 4700 doar ca cu 8 viteze. Pentru 150-200 de lei diferenta, calitatea e net superioara la Vitus.

Altfel, comparativ cu Triban RC500, tot Vitusul e simtitor mai bun. Tribanul vine cu niste manete Microshift net inferioare Claris, iar cadrul e mult mai bine finisat la Vitus. Ar fi fost un argument pentru Triban pedalierul triplu, dar degeaba daca l-au combinat cu o caseta 12-25, ceea ce nu ofera un raport minim semnificativ mai mic decat cu un compact si caseta 11-28 cu care vine Vitus. Plus ca pe schimbatorul spate Claris R2000 cred ca poti monta si pinion de 32, in caz ca ajungeti la munte.

All in all, ia Vitusul daca nu gasesti o alternativa mai buna. Si nu prea cred ca gasesti o alternativa mai buna in banii aia, decat eventual daca prinzi ceva Flash Sale la PlanetX, dar ma indoiesc ca ajungi la 2000-2100 lei fara transport.

• Upvote 1

La MTB riscul de a rupe urechea există, dar la șosea mi se pare neglijabil.
Valoare de 2000 de lei, pentru o cursieră nouă, mi se pare că limitează foarte mult libertatea de alegere. Adică în afara bicicletei de la decathlon, singura soluție mi se pare una second.
Riscul exista pentru ca ea este noua in mersul cu cursiera. Plus ca riscul crește semnificativ daca va merge cu spd-uri.

Stiu că valoarea limitează alegerile însa mai mult de shimano sora nu are nevoie pentru inceput.

Mulțumesc pentru raspuns

Eu zic ca merita sa faci un mic efort si sa iei bicicleta de la Vitus. Sprint Monza are furca de aluminiu, Vitus de carbon. Sprint Monza are Claris de generatie veche, cu cablurile de schimbator routate prin exterior, Vitus are ultima generatie de Claris, care e chiar bunicica, similara din punct de vedere calitativ cu Tiagra 4700 doar ca cu 8 viteze. Pentru 150-200 de lei diferenta, calitatea e net superioara la Vitus.

Altfel, comparativ cu Triban RC500, tot Vitusul e simtitor mai bun. Tribanul vine cu niste manete Microshift net inferioare Claris, iar cadrul e mult mai bine finisat la Vitus. Ar fi fost un argument pentru Triban pedalierul triplu, dar degeaba daca l-au combinat cu o caseta 12-25, ceea ce nu ofera un raport minim semnificativ mai mic decat cu un compact si caseta 11-28 cu care vine Vitus. Plus ca pe schimbatorul spate Claris R2000 cred ca poti monta si pinion de 32, in caz ca ajungeti la munte.

All in all, ia Vitusul daca nu gasesti o alternativa mai buna. Si nu prea cred ca gasesti o alternativa mai buna in banii aia, decat eventual daca prinzi ceva Flash Sale la PlanetX, dar ma indoiesc ca ajungi la 2000-2100 lei fara transport.
Mulțumesc pentru răspuns. Clar e mai bun Vitus-ul. Caut să vad dacă mai găsesc ceva, daca nu, atunci am să aleg vitus-ul. Stiu ca e cam mic bugetul pentru o cursiera cat de cat ok, dar ăștia sunt banii de care dispunem.

Chiar daca se incadreaza intr-un buget limitat, eu zic ca Vitusul ala e chiar o bicicleta bine inchegata, care la o adica ar merita upgradata ulterior daca o prinde microbul. Cu niste roti Mavic Aksium, fie ele second-hand, un pedalier pe Hollowtech (chiar si entry-level sau second-hand) si niste cauciucuri de doamne-ajuta, foldable, o poti aduce usor la 9 kg, si eu zic ca chiar merita upgradata. Asa, treptat, de la un sezon la altul, daca exista dorinta si resurse in sensul asta :P Iar din ce-am auzit despre ultimele generatii de Claris si Sora, o sa mearga bine si fara probleme cativa ani. 

O singura intrebare: nevasta stie ce vrei sa faci?

Știe. Că era face decontul la final :))

Știe. Că era face decontul la final 21.gif 

Later edit: Ea face decontul deci știe tot.

mare greșeală să ceri sfaturi pe forumuri indiferent de domeniu !

• Haha 1

Într-un final ramane Vitus Razor.
Urmează să-l comand ori de pe CRC, ori de pe wiggle, in funcție de discount-ul oferit.

Mulțumesc pentru sfaturi.

• Upvote 1

Foarte bine. Să ne spui primele impresii de la ture. Ale fericitei posesoarei, dar și ale tale.

Foarte bine. Să ne spui primele impresii de la ture. Ale fericitei posesoarei, dar și ale tale.
Si eu aștept să văd impresiile :)

Am comandat bicicleta de pe Wiggle la un cost de £387 cu transport inclus, deci putin peste 2000lei(2075 parca).

Cu toate reducerile,voucherele, etc consider ca pretul e ok pentru o astfel de bicicleta.

In concluzie, recomand experiența wiggle.

• Upvote 1

Eh, e posibil sa va mai pierdeti din entuziasmul raportat la wiggle.

Ieri am primit o comanda de la ei cu un produs net inferior fata de ceea ce am platit.

In loc de o sa selle smp extra am primit selle smp trk, o diferenta de pret de aprox 14 lire.

Acum trebuie sa platesc 12 euro pemtru a trimite coletul inapoi.

Adica tu client trebuie sa le platesti prostiile si incompetenta.

1 hour ago, aZu said:

Acum trebuie sa platesc 12 euro pemtru a trimite coletul inapoi.

Adica tu client trebuie sa le platesti prostiile si incompetenta.

Asta mi se pare anormal, incearca sa discuti cu cineva de acolo si sa le explici ca nu e normal sa platesti tu returul pentru un produs trimis aiurea de ei. In mod normal ar trebui ori sa-ti ramburseze ulterior costul returului, ori sa-ti dea ceva voucher sau discount. Pe site-ul lor, la International Returns, scrie ca "If you have received an item that is damaged, not what you ordered, or is missing parts please contact us with photographs of the issue before returning any goods - we may be able to solve your problem without you incurring any postage costs."

Altfel, nu ma mir ca incep magazinele sa nu mai ofere retur gratuit, cand unii abuzeaza sistematic de un sistem gandit in primul rand pentru a remedia "accidente" de genul celui prin care ai trecut tu.

• Upvote 1

Am incercat sa vorbesc cu ei, dar nu raspunde nici dracu.

Cu greu, abia astazi mi-au trimis o confirmare ca au gresit si am primit eticheta pentru a trimite inapoi seaua.

14 hours ago, aZu said:

Cu greu, abia astazi mi-au trimis o confirmare ca au gresit si am primit eticheta pentru a trimite inapoi seaua.

Si eu activez in comertul online si dupa mii de comenzi procesate pot sa va garantez ca mai devreme sau mai tarziu, oricat de atent ai fi, tehnologia sau atentia angajatului da gres. Totul se reduce la procentul acestor erori si rapiditatea rezolvarii.

Si noi am trimis la adresa de strada corecta dar in alt oras, produs de alta culoare, colet cu ramburs cand deja fusese platit cu cardul, mai putine bucati decat se comandasera etc. In general, in cazul nostru, oamenii au fost destul de intelegatori dar ce e drept nu a trecut mai mult de 1 zi lucratoare pana sa preluam situatia.

Nu mai demult de o luna doua, am dat o comanda la bike24 cu niste baieti de aici si coletul a stat in Pending o saptamana, dupa care le-am scris si au recunoscut ca dintr-o eroare a tehnologiei coletul era marcat ca shipped in sistemul lor si loc de 5-6-7 zile, ne-a ajuns coletul in 2 saptamani.

On 9/14/2019 at 10:50 AM, aZu said:

prostiile si incompetenta.

N-as folosi cuvinte asa dure. Dupa cum s-a vazut ulterior oamenii vor rezolva problema.

*nu stiu de ce nu s-a facut "merge" la postari si apar separat...