The Shocker

Need Help: Upgrade complet bloc transmisie de la 3x7 la 1x8/9/10/11/12

Recommended Posts

Salutare,

Am achizitionat un Xplorer de 26' https://www.xplorer-bikes.ro/magazin/bicicleta-pliabila-xplorer-26-26/

As vrea sa fac upgrade complet bloc transmisie de la 3x7 la 1x8/9/10/11/12, oare imi puteti recomanda ceva intr-un buget de maxim 150Eur?

Multumesc!

Practic cel mai tare post de cînd există forumul!

Să nu te superi, îți spun și bine ai venit cu ocazia asta, dar nu puteam să cred ce citesc. :)

Conversia ridică niște probleme pe care nu știu cum ai putea să le rezolvi cu bugetul ăsta, plus că nu pricep de ce vrei să faci asta.

Dacă pe spate ai grup de 7 pinioane pe filet, iei grup de minim 8 pe casetă, deci ar trebui schimbat butucul spate (practic toată roata, că nu vrei să dai bani pe construit roata din bucăți, decât dacă știi tu să o faci).

Trebuie înlocuit schimbătorul spate și maneta sa, apoi angrenajul. 

Poate cu 8 viteze să iasă figura în bugetul ăla, mai mult nu.

Butucul pedalier nu e compatibil cu locașul din cadrul tău.

Teoretic ar putea exista un adaptor, dar eu nu am găsit decât în sens invers (pressfit - BSA, fata de BSA - pressfit):

https://piese-biciclete.eu/adaptor-monobloc-truvativ-pressfit-bb30-kit-bsa-filet-normal-83.html

Butucul roții spate nu e compatibil cu grupul de 11 pinioane.

Dacă schimbi roata spate probabil că ai putea să scoți un 1x8. Lasă transmisia asta 3x7 să-și facă treaba, să se uzeze, și după aia poate faci conversia.

PS: Uite o conversie recentă, similară: 

Salut,

Am rezolvat la baietii de la TeoBikes(Serban Voda, Bucuresti).

Am trecut la 1x8 Shimano, am schimbat intreaga transmisie + butucul rotii spate(ai avut dreptate), costul total a fost 650lei.

Sunt foarte multumit de rezultat, treptele se schimba impecabil, plaja arhisuficienta(pt mine).

• Upvote 1

Bun. Ce soluție de angrenaj au avut? O poză să vază și ochiu nostru rezultatul, se poate?

Nu cumva bicicleta ai cumpărat-o de la ei? Că am trecut pe lângă magazinul lor, ieșind din parcul Tineretului, și am văzut că aveau în vitrină pliabile asemănătoare.