Axe

Six O'clock - Bucuresti - Intalnirea Zilnica De Pedalat

Recommended Posts

Buna propunere, modificat si locul de intalnire, atentie deci sa nu vina careva in Tineretului ! Se pare ca la rugile noastre ploaia s-a amanat :).

Pentru zilele urmatoare, cine are idei de traseu(total 20-50km), asteptam propuneri.

***Senna, de data asta daca intarzii, ca pedeapsa, pazesti bicicletele la terasa ! :):D:D

la intoarcere savuram o apa plata si o cafea in centrul istoric al bucurestiului la austria cafe pe strada lipscani.

s-a mai ajuns la destinatia asta? :D

s-a mai ajuns la destinatia asta? :D

Yup ... am fost eu axe si han, unde s-a servit bericioace... apa plata si cafeaua, era o gluma

Intre 18.30 si 19.00 am trecut si eu iar localul era complet gol. Pai v-ati intins cam tarziu cu intalnirea asta.

Intre 18.30 si 19.00 am trecut si eu iar localul era complet gol. Pai v-ati intins cam tarziu cu intalnirea asta.

Noi am ajuns dupa 19:00 la cafenea, dupa tura! Ne-am intins yup ... in jurul orei 21:00 ne-am carat din local! Dragut dealtfel, e fain ca te lasa sa bagi bicla inauntru :D

a fost o tura scurta pana la padurea baneasa. din pacate ne-a surprins seara si nu am putut continua drumul pe dn1 spre balotesti cum ne propusesem. axe si myxtrem au fost o companie de pedalat placuta. mi-ar placea sa ne revedem si la ture ceva mai lungi...o sinaia rucar bran cindva in viitorul apropiat.

la intoarcere am mers foarte incet din cauza traficului infernal ... masini masini masini...

a fost o tura scurta pana la padurea baneasa. din pacate ne-a surprins seara si nu am putut continua drumul pe dn1 spre balotesti cum ne propusesem. axe si myxtrem au fost o companie de pedalat placuta. mi-ar placea sa ne revedem si la ture ceva mai lungi...o sinaia rucar bran cindva in viitorul apropiat.

la intoarcere am mers foarte incet din cauza traficului infernal ... masini masini masini...

Sper sa reusesc sa ma scol devreme ptr turele astea han, ti-am zis - stie si axe - ca am o problema cu sculatul de dimineata :D

Mi-a placut iesirea de astazi si ma bucur ca te-am cunoscut :)

Salut, a fost cu siguranta una dintre cele mai reusite iesiri, am mai descoperit un aspect placut al iesirilor pe-nserat, mergand prima parte pe lumina si apoi pe intuneric ai parte si de varietate ! Sigur, o conditie ar fi ca toti sa avem beculete !

Pacat ca "trevi" a trecut pe langa distractie ieri !:D

Asteptam in continuare noi si noi amatori de "invartit roata", daca vremea va permite , pe viitor ma gandesc chiar la ture de noapte prin padurile din jurul capitalei(ce a mai ramas din ele). Am insa o banuiala ca incepatorii nu prea isi fac simtita prezenta la astfel de ture de frica sa nu fie prea greu, sa nu ramana in urma etc. Nimeni nu este lasat preda animalelor in padure :), grupul ramane compact, chiar daca unii merg mai incet, ne face chiar placere cand vedem oameni noi inscrisi pe forum si venind pe la ture, asta demonstreaza ca popularizarea bicicletei are efect !

Si eu ma tot miram unde s-ar putea parca bicicletele daca grupul este mai mare. Probabil in santurile de pe Lipscani. Mai anuntati astfel de iesiri scurte, dar nu le lungiti prea mult in "noapte".

localul are si o curte-terasa in spate pe partea cealalta, strada cu club a. pe acolo e de preferat sa intrii daca mergi pe bicicleta.

Mai anuntati astfel de iesiri scurte, dar nu le lungiti prea mult in "noapte".

incepe sa se mareasca ziua. la ora 8 in curand va fi lumina.deci daca plecam la 5 si suntem inapoi la 8-9 seara avem destul timp de plimbare.

Daca este pina in ora 19 cand este Scotia - Irlanda puteti conta si pe mine. Nu stiu ce se aude cu lapovita si ninsoarea promise ... asa cum ati vazut aseara ca era la Cluj.

Maine 10.00-12.30 o iesire mai matinala spre Mihailesti?

Nu stiu ce se aude cu lapovita si ninsoarea promise ...

Potrivit acestui site, Vremea in BUCURESTI, lapovita si ninsoarea, tine de domeniul imaginar si cum acest site se pare ca sta bine la capitolul "profetii despre vreme", peste o ora, eu voi iesi pe traseu :D

PS: Oops se pare ca totusi imaginarul devine realitate, findca la "Azi" arata ploaie si ninsoare, eu uitandu-ma doar la "Acum" hmm... in cazul asta voi "hiberna" :)

PSS: Daaar... daca va uitati la graficul de mai jos, "vremea ptr urmatoarele ore", veti observa ca arata cu totul altceva... tricky eh?

Azi ar merge un ceai la Verde Cafe, ne strangem?

ai inviat din raceala ?!:D Azi nu cred ca mai ies, am pedalat deja trei ore :), poate sunt alti doritori, va urez distractie placuta !

Daca este pina in ora 19 cand este Scotia - Irlanda puteti conta si pe mine. Nu stiu ce se aude cu lapovita si ninsoarea promise ... asa cum ati vazut aseara ca era la Cluj.

Maine 10.00-12.30 o iesire mai matinala spre Mihailesti?

Da, dar tot spre Mihailesti ? Hai mai bine o padure Baneasa, mai de mtb, trekking si cyc ! Unde vrea majoritatea acolo ne indreptam, propun ca loc de intalnire tot parcul de la Teatrul National, ora 10, hai sa vedem cine se inscrie ?!:confused::)

Eu as prefera inca o Cernica! Sau o Comana, sa poata veni orice bicla! La 10 e ok, avem 4 ore la dispozitie pana vine pranzul....

Bine, maine la 10 intalnirea, la teatrul national, pina la ora 13.30 - 14.00 suntem toti acasa.

Destinatia inca nu se cunoaste, se stabileste la fata locului.

P.S. In legatura cu meteo ... si siteurile de specialitate, si acolo se schimba vremea in functie de update-urile de la satelit, odata l-a prins o astfel de transformare brusca a informatiei si pe Busu in direct la ProTV el citea de pe prompter racire, iar graficele pe ecran apareau in crestere. Eu atit am zis, ca ieri a fost furtuna de zapada la Cluj si ziceau ca vremea rece vine dinspre vest si in sud-est.

Edited by Trevizes

Oooo, sa traiti domnu Trevi, apar si greii(propriu si figurat) ne bucuram sa te avem aproape :rolleyes::P

Repet pt cine nu a prins emisiunea de la inceput : maine, ora 10, parcul din fata Teatrului National(Intecontinental), se asteapta sfertul academic, adica pana la 10.15 si roiul, traseul se supune la vot acolo, majoritatea decide, fara suparare :)

Nu uitati apa, echipament si trusa urgenta(camera, pompa, presa lant, etc)

o tura scurta pana la lacul de la moara vlasiei. oameni cu mtb vant din toate partile si voie buna, revin cu fotografii.nu ne-am permis sa stam prea mult toti grabindu-ne sa ne intoarcem la treburile casnice. a fost o iesire de plimbare asa..."de duminica". eu daca aveam ceva mai multa vreme alegeam varianta mihailesti ghimpati cu bicle de curse.

Destinatie interesanta, totusi cam lunga tura pentru o zi de duminica. S-a mers prin Colentina - Sos Andronache - Stefanesti - [ umpleti voi golurile ...]. Drumul are o portiune foarte proasta 1-2 km intre .... si ..... M-am intors cu Senna mai devreme prin Balotesti - Tunari - Voluntari (Pipera) pe o sosea excelenta.

traseul a fost : universitate doamna ghica andronache voluntari comuna stefanesti comuna dascalu comuna moara vlasiei lacul si padurea cu caprioare de acolo ( azi nu am vazut caprioare ).total 32 de km pana acolo plus drumul de intoarcere. eu si irina am mai ramas sa hoinarim cativa km de offroad prin padure.

fotografiile :

Edited by han

Foarte misto iesirea, vremea, compania,........., insa un minus MAAAAARE la civilizatie ! Avem o tara cu oameni care arunca totul oriunde, astfel drumul arata de parca trecuse o masina de gunoi sparta :eek:, jaleeeee, mizerie, jeg, peste tot, nu cred ca va mai curata cineva vreodata tarisoara asta.:mad:

Padurea insa, destul de curata, placut sa te intinzi la drum pe poteci.

:) poate ca traficul lejer, masini putine te-au lasat liber sa privesti la peturi aruncate pe campuri...altfel sa te uti si pe dn1 spre snagov ce bucurie este. bine ca gunoiul asta aruncat pe marginea drumului nu face pui.dar trecand peste asta...a fost o zi pe cinste.va multumesc tuturor.

...Si cate un caine mort la fiecare km :eek:

Am ajuns acasa ca dupa maraton, am dormit dus vreo 3 ore. Tare!

Nu au inceput aia cu manelele cat ati stat acolo ?

Foarte tare iesirea, la intoarcere am tras o portiune destul de tare si vantul ala m-a nenorocit.