Axe

Six O'clock - Bucuresti - Intalnirea Zilnica De Pedalat

Recommended Posts

...Si cate un caine mort la fiecare km :eek:

da, nici pe astia stalciti de masini nu suntem in stare sa-i ridicam de pe sosele

Poate data viitoare (??) reusesc sa ma scol si eu, dar nu promit nimic :D

Pentru voi bugetarii :D si nu numai, va este usor acest lucru findca v-ati reglat ceasul biologic cu job-ul! Aveti antrenamentul pe cand JE ... eheee :rolleyes:

Ma bucur ca v-ati simtit bine cu totii... cel mai important aspect! ;)

Azi dupa ora 18 se face vreo preumblare?

Nein , ca e frig . Eu am crezut ca daca ma indepartez mai mult de Bucuresti se mai raresc gunoaiele . Ti-ai gasit ! Intre toate satele parca le-au semanat . Ai naibii tarani nu le-ar arunca mai in cimp . Nu , ei le lasa la marginea drumului sa le vada cind trec pe acolo . O tara de inapoiati !

Nu-i deloc frig, eu am intrat in casa acum 40 de minute! E chiar superb, pana spre 11 PM, cand se pare ca va incepe ploaia, dupa statistica astora Vremea in BUCURESTI

PS Acum ca tot s-a dat cu "aspiratorul" sterg si intrebarea... :)

Edited by myxtreme2012

Propun ca tataicii astia doi sa primesca ban 7 zile pt ca o ard aiurea ca pe mess ! :D:D:D

Si mai am o propunere : toti oamenii muncii care organizeaza intalniri pe acest topic sa se cheme "Faivacloci", asta ca sa putem fi deosebiti de cei de pe alte topicuri.

Revenind la oile noastre, pe langa intalnirile zilnice de la ora 17, ar fi bine sa ramana ca ore de intalnire pentru sambata si duminica ora 10.

Ca treseu, eu zic sa incercam sambata o Comana ! Han stie mai bine traseul deci pe el cade beleaua cu organizarea ! :)

traseul spre comana e frumos ca peisaj mai ales in zona comana, insa exclus cursiere :) este drum prost langa manastire.

Revenind la oile noastre, pe langa intalnirile zilnice de la ora 17, ar fi bine sa ramana ca ore de intalnire pentru sambata si duminica ora 10.

Ca treseu, eu zic sa incercam sambata o Comana ! Han stie mai bine traseul deci pe el cade beleaua cu organizarea ! :D

Comana ar fi ok dar numai cu o conditie:

Sa nu ninga:D.

Prognoza pe zilele urmatoare nu ma incanta. Bucharest, Romania 7-Day Forecast and current weather from WeatherBug.com

traseul spre comana e frumos ca peisaj mai ales in zona comana, insa exclus cursiere :D este drum prost langa manastire.

Banuiesc ca e frumos si merita "riscul". Singura mea observatie la postarile facute de tura facuta de tine cu florin este ca nu ai descris care este traseul de la Bucuresti la Comana. Ca sa nu mai amintesc sa va zic ca ati uitat esentialul: acolo ar trebui sa fie adevaratul mormant al lui Vlad Tepes, iar manastirea este si ctitoria lui.

P.S. Si pe mine schimbarile astea de vreme ma exaspereaza, unde sunt activistii "incalzirii globale" ca nu vad nici macar primavara venita cu hotarare.

Monsieur han, ma bag si eu la tura Comana, cu riscul de-a ma enerva pe acei 20 de km de drum nasol :eek: dar ptr Vlad Tepes sincer merita efortul ;) nu doar prin faptul ca m-a fascinat cruzimea acestui personaj :D - nici macar nu sunt acord cu ea - desi cruzimea sa era obisnuita in acele timpuri ;) dar si ptr faptul ca omul a avut 'coloana verticala', ori asa ceva nu mai vezi astazi in randul 'domnitorilor'

Respect for Vlad Tepes :)

Banuiesc ca e frumos si merita "riscul". Singura mea observatie la postarile facute de tura facuta de tine cu florin este ca nu ai descris care este traseul de la Bucuresti la Comana.

iesire din bucuresti prin berceni apoi comuna berceni vidra comana-comuna mihai bravu intrare in drum national ( cel care merge la giurgiu ) bucuresti.

o varianta de traseu mai simpla este iesire catre giurgiu si la un moment dat urmand indicatorul pe drumul national se face stanga spre comana.

intradevar acolo este ctitoria lui vlad tepes ( vechea biserica )citez de pe situl parcului natural comana:"Manastirea Comana ridicata in timpul lui Radu Serban (1588) si refacuta de Serban Cantacuzino (1700) este construita pe ruinele unei manastiri ctitorita de legendarul Vlad Tepes (1461)." cea de acuma nu stiu daca pot spune cu certitudine...eu as categorisi-o ca apartinand stilului brancovenesc, renastere ( ma refer la pridvorul exterior al manastirii mai ales- sunt putine in tara romaneasca. avem palatul mogosoaia si palatul potlogi langa bucuresti. ar mai fi de amintit manastirea sambata de sus pe care o gasim langa fagaras ) ce este interesant la comana mi se pare http://www.comanaparc.ro/ http://www.comanaparc.ro/zone.php

insa cum vom descoperi noi acest "parc" vom vedea.recomand aparatori de noroi macar pe roata din spate. prietenii stiu de ce :D

intrebare: daca e sa fie tura de weekend de ce nu scriem la ture ?

... de preferat ar fi sa fie o zi frumoasa! Nu vad de ce ar trebui sa ne grabim, cand putem astepta sa se duca jegul, sa fie soare si sa purcedem in voie... si curati! if you know what I mean?! ;) Comana nu pleaca nicaieri :D

Edited by myxtreme2012

ok, o sa incerc sa vin si eu odata cu voi, dar iau o "shufa" cu mine, in caz ca imi dau duhul sa ma tractati :rolleyes:

iesire din bucuresti prin berceni apoi comuna berceni vidra comana-comuna mihai bravu intrare in drum national ( cel care merge la giurgiu ) bucuresti.

o varianta de traseu mai simpla este iesire catre giurgiu si la un moment dat urmand indicatorul pe drumul national se face stanga spre comana.

[...]

Pe traseul Berceni / Com. Berceni / Vidra nu exista legatura directa spre Comana, traseul merge fie in dreapta spre Sintesti / Jilava / DN spre Giurgiu, fie spre stanga prin Dobreni / dreapta / Campurelu / Colibasi / Dreapta peste Dambovita la ecluza, urcat dealul Gostinarilor pe drumul spre Prundu si apoi pana in bifurcatia spre Mironesti se face dreapta prin padure prin renumita "Valea Hotilor". Se iese la Gara Comana de unde la cca 300m se face dreapta spre manastire. De acolo mai este o ruta tot mai mult de offroad care iese spre Adunati Copaceni dar sunt cam multi caini.

Pana in Colibasi unde faci dreapta spre ecluza este drum asfaltat pretabil si la cursiera. De acolo si pana se iese in DN la Uzunu drumul este offroad, pentru ca si zona asfaltata de la Comana prin Mihai Bravu este foarte distrusa.

:rolleyes: pe unele harti exista pe altele ( harta de pe gps-ul meu ) nu exista. noi am mers pe unde nu exista legatura, teoretic.... se poate merge insa nu recomand nimanui :)

legat de incepatori ca intreaba cineva mai devreme. omul este binevenit si aici si la turele de antrenament spre mihailesti. sunt si incepatori.daca merge mai greu il asteptam si incurajam. nimeni nu s-a nascut invatat ( nu ca as avea eu prea multa experienta... )

Edited by han

Eu, legat de incepatori as spune in felul urmator : nu-ti ia nimeni capul, ce ti se poate intampla mai rau decat sa ramai in urma ?! :confused: Asta se poate intampla chiar de cateva ori dar daca perseverezi poate ajungi sa nu te mai prindem noi ! :eek::D

Eu, legat de incepatori as spune in felul urmator : nu-ti ia nimeni capul, ce ti se poate intampla mai rau decat sa ramai in urma ?! :confused: Asta se poate intampla chiar de cateva ori dar daca perseverezi poate ajungi sa nu te mai prindem noi ! :eek::D

corect, si am vorbit deja cu frati-miu, il sun inainte sa plec... sa fie pregatit, si vine si ma ia repede in caz ca intru in coma:o

ce se mai aude cu tura de sambata la Comana? merge cineva daca nu ninge sau ploua?

Prognoza meteo spune ca nu va ploua deci gasca de Faivacloci mtb-isti, teoretic se poate pune in miscare :)

Problema poate fi umiditatea din sol(noroaiele) din padure ca urmare a ploilor. Poate han sa stie cum se prezinta terenul acolo !?

este cu noroi...he he offroad. de asta spuneam ca ar fi recomandate aparatori de noroi. nu vreau sa descurajez pe nimeni,dar e bine sa spui inainte ce si cum. traseul mie personal mi-a placut.

Aha, deci pot sa vin cu bicla nespalata, hehe.

Deci ne vedem sambata la 10 la Tineretului.

In urma discutiilor, am concluzionat ca in padure la Comana poate fi mai mult noroi decat ne-am dori asa ca locatia se schimba spre Baneasa. Este o destinatie mai potrivita pentru conditiile de mediu, drumuri cu asfalt/pietris si este ceva mai aproape. In functie de dorinta si putinta, ne putem intoarce prin padurea Snagov(asta stabilim acolo, daca fizicul si vremea ne permit) :D

Ramane ca destinatie BANEASA, INTALNIRE LA ORA 10 IN PARC LA TEATRUL NATIONAL (la 10.15 ne punem in miscare, cine intarzie, pedaleaza mai cu spor sa ne ajunga pe DN1)

Edited by Axe

In urma discutiilor, am concluzionat ca in padure la Comana poate fi mai mult noroi decat ne-am dori asa ca locatia se schimba spre Baneasa. Este o destinatie mai potrivita pentru conditiile de mediu, drumuri cu asfalt/pietris si este ceva mai aproape. In functie de dorinta si putinta, ne putem intoarce prin padurea Snagov(asta stabilim acolo, daca fizicul si vremea ne permit) :D

Ramane ca destinatie BANEASA, INTALNIRE LA ORA 10 IN PARC LA TEATRUL NATIONAL (la 10.15 ne punem in miscare, cine intarzie, pedaleaza mai cu spor sa ne ajunga pe DN1)

asa vrea sa vin si eu...numai ca eu am un magelan polaris 2004, furca pe fata este de 60, si nu am frane pe discuri si nici aparatoare pe spate...merge si asa?