Axe

Six O'clock - Bucuresti - Intalnirea Zilnica De Pedalat

Recommended Posts

Si eu sper ca ati ajuns, eu am intrat in casa odata cu primele picaturi de ploaie ! Magnu, daca mancai hot-dogi ajungeam acasa paparude =))

...

7. IntoTheSun

...

Deci asta este faza zilei ....

Salut , nu team vazut , ai mai ajuns ?=))

:-@nu ma baga in seama ...^:)^

Si eu sper ca ati ajuns, eu am intrat in casa odata cu primele picaturi de ploaie ! Magnu, daca mancai hot-dogi ajungeam acasa paparude ^:)^

Lasa ca am bagat turbo si m-am dus la "The Gate" si-am papat bine =))

Am mai bagat si o inghetata de iaurt :D

Doar ca la intoarcere, m-a prins ploaia de la Unirii pana acasa...

@Adriana: Cati km?

Guest am44

la baneasa ati bagat si prin padure? sau doar pe langa casa alba? noi cu trupa pe care o sa o vedeti la planificator in poze, am trecut prin padure, dar era un mega noroi, ne-am balacit la greu...

o parte au luat-o prin padure ,o parte nu

au iesit din pacate teferi ,fara pete,niciunu rupt ,doar ca era trist sa stai in spatele lor ca aruncau cu mazga

ca eveniment notabil o pana in parcare la ikea 1?!?!?!?!

Se pare ca trebuie sa ne facem program inainte sau dupa furtuna ! =))

Azi eu as dori azi sa merg pana la Dechatlon , daca mai sunt doritori pot sa ma insoteasca , numai sa spuna aici , cine vine .. Eu as putea sa plec pe la ora 5 si jumate , adica mai devreme de la servici , care este la Universitate.

pentru tura de sambata, as veni si eu, in functie de prognoza meteo.

cum se va desfasura tura de sambata, se pleaca din pantelimon cu intoarcere tot in pantelimon ? intreb pentru ca eu o sa vin din militari sau tineretului cu masina pana la cora.

joi, 25 iunie: Joi Posibil Furtuna - 40% Posibil Precipitatii 27 °C 12 °C

si azi e furtuna? voi ce prognoze urmariti? eu de obicei freemeteo.ro

vremea.com iar la bucuresti sunt doua surse: inmh si otopeni, prefer inmh (anm). sa nu credeti ca daca va uitati pe site-uri internationale, gagiti o mai buna informare, cei de acolo tot de la institututul nostru culeg datele. ciudat insa la vremea.com ca este domeniu .ro, nu stiu cine il hosteaza cu .com, in fine...ati inteles voi :-)

si azi e furtuna? voi ce prognoze urmariti? eu de obicei freemeteo.ro

si maine, si sambata si duminica si luni, eventual si marti... si nu, nu e gluma! :)

eu simt ca innebunesc cu vremea asta!!! cand vine vara? cand o sa pot sa ma duc unde vreau cu bicicleta fara sa ma gandesc ca o sa fie furtuna? m-am saturat! :-??

si maine, si sambata si duminica si luni, eventual si marti... si nu, nu e gluma! #-o

eu simt ca innebunesc cu vremea asta!!! cand vine vara? cand o sa pot sa ma duc unde vreau cu bicicleta fara sa ma gandesc ca o sa fie furtuna? m-am saturat! ~X(

am o veste pentru tine: asa-i vara! ia-ti fasul la tine si multa precautie pentru asfalt ud :>

nu e logic faptul ca dupa valurile de caldura ce ne strabat automat trebuie si vor veni si astfel de furtuni?... intotdeauna a fost asa.

LE: se pare ca azi nu va ploua deloc, dar prognoza arata precipitatii de vineri pana luni in Bucuresti.

am o veste pentru tine: asa-i vara! ia-ti fasul la tine si multa precautie pentru asfalt ud :>

nu e logic faptul ca dupa valurile de caldura ce ne strabat automat trebuie si vor veni si astfel de furtuni?... intotdeauna a fost asa.

Da? In ce tara asa e vara? La tropice? Stiam eu... ~X(

In Romania nu e normal sa fie mai mult de o saptamana vreme instabila zi de zi... Ai dreptate ca e normal sa fie furtuni, insa nu e normal sa dureze atat... Si stai linistit, am iesit aproape in fiecare zi cu bicicleta, insa ma enerveaza ca nu pot sa-mi planific o escapada mai lunga, de o zi intreaga la munte... #-o

Da? In ce tara asa e vara? La tropice? Stiam eu... ~X(

In Romania nu e normal sa fie mai mult de o saptamana vreme instabila zi de zi... Ai dreptate ca e normal sa fie furtuni, insa nu e normal sa dureze atat... Si stai linistit, am iesit aproape in fiecare zi cu bicicleta, insa ma enerveaza ca nu pot sa-mi planific o escapada mai lunga, de o zi intreaga la munte... #-o

mda, daca ma gandesc la munte...:-qai dreptate.

unde se merge sambata?

Vine incalzirea globala... D-aia nu mai avem veri... Incet incet distrugem lumea cu masinile si nu numai, straturi de ozon si alte cele...

Sambata la ce ora...? Unde intalnirea...? Duminica nu facem nimic...?

Vine incalzirea globala... D-aia nu mai avem veri... Incet incet distrugem lumea cu masinile si nu numai, straturi de ozon si alte cele...

Sambata la ce ora...? Unde intalnirea...? Duminica nu facem nimic...?

stai asa!..calmeaza-te, ca oricum sunt sanse de ploaie, dar eram curios de propunere, poate se mai modifica prognoza pana atunci.

Pai si care-i faza cu ploaia...? Daca ploua nu poti sa mai dai la pedale...? Mi-ar place sa incerc o tura pe off-road, pe ploaie, pe cursiera...Fara aparatorim/

Explicatia cea mai corecta , a ploilor din fiecare zi este ca datorita caldurii acumulate in timpul zilei , se evapora o cantitate mare de vapori , de la lacuri rauri (si sursele nenaturale , udatul strazilor , echipamente industriale). O data cu venirea serii aerul din straturile superioare se raceste si in conbinatie cu vaporii de aer ajunge la un punct critic , cand umiditatea relativa este de 100% . Din acel moment vaporii incep sa condenseze , pe particulele de praf din atmosfera , si se formeaza ploaia.

In momentul de fata , daca urmaresti o imagine de satelit a Europei , ne aflam intr-un front depresionar , care vine dinspre vest si a traversat intreaga europa. masurand relativ dimensiunea si viteza de deplasare , meteorologi , pot procnoza pentru o perioada mai indelungata ca va ploua , cum este si cazul nostru.

Si cu acestea explicate , nu are nimeni curaj de o plimbare azi ? Sau v-a speriat codul galben pentru furtuna din Bucuresti.